"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Αναμένεται σύντομα, με απίστευτες δυνατότητες και νέα εργαλεία. Δείτε εδώ και θα καταλάβετε...

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

Προβολές: 776

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ναι σεβαστο αυτο. Ειναι η προσωπικη σου θεση. Εγω εχω αλλη αποψη. Δεν μου φτανει να ειναι κατι τεχνικα σωστο σε μια φωτο. Δινω πολυ μεγαλυτερη σημασια στο θεμα. Δηλαδη μου ειναι αδιαφορο αν καποιος εχει πολλα τεχνικα λαθη ή εχει τραβηξει με το κινητο, αλλα εχει μια απιστευτη φωτο.
Επισης Γιωργο νομιζω οτι δεν ειμουνα σαφης. Οι φωτο landscape-cityscape , ζωων κλπ δεν ειπα οτι ειναι μουφα. Αναμφιβολα απαιτουν τεχνικη. Και εγω καθομαι και τις χαζευω. Ειναι εικονες. Ειναι εξερετικες εικονες. Αλλο πραγμα η φωτογραφια οπως νοηται καλιτεχνικα και αλλο η εικονα. Σημερα ζουμε στην εποχης της εικονας και τα εχουμε μπερδεψει. Εκαστος στο ειδος του λοιπον. Οταν εσυ πχ εχεις αναλωσει ολη σου τη γνωση και τη δουλεια σε τοπια-ζωα κλπ εχεις και λογο και αποψη για αυτα τα θεματα. Εγω πχ αν εχεις προσεξει ποτε δεν εχω σχολειασει τεχνικα δικιες σου και αλλων φωτο τετοιου ειδους γιατι ενα σπουργιτι εχω τραβηξει στη ζωη μου και ενα σκιουρο εδω στην Αμερικη. Τι να σχολιασω? Με βαση αυτα που βλεπω απο αλλους διασημους του ειδους? Αφου δεν εχω την εμπειρια νομιζω θα ητανε λαθος. Επισης για να μην παρεξηγηθω εγω δεν ειμαι ουτε καλιτεχνης ουτε κανω καλλιτεχνικη φωτογραφια. Ισως να ακροβατω αναμεσα στα δυο ειδη φλερταροντας μια το ενα και μια το αλλο, καθως προερχομε απο την αναλογικη φωτογραφια και επισης λατρευω την ψηφιακη τεχνολογια. (ισως γιατι ειμαι και Ηλεκτ μηχανικος).
Τελος στη φωτογραφια τα πιο συμαντικα πραγματα ειναι σχετικα και κανεις δεν κατεχει την απολυτη αληθεια!
Να το θυμασαι αυτο που θα σου πω...επειδη ειμαι μεσα στα πραγματα. Ετοιμαζεται ο αισθητηρας που θα δουλευει οπως το ανθρωπινο ματι. Δηλαδη καθε cell θα φωτομετρει ανεξαρτητα απ το διπλανο του. Αυτο ξερεις τι σημενει πρακτικα? Οτι ξερεμε περι της τεχνης της φωτομετρησης bye bye. Αρα θα καταργηθουν πολλες απ τις τεχνικες του σημερα και αναδειχθουν νεες τεχνικες. Ομως η ουσια της φωτογραφιας δεν θα αλλαξει ποτε απο τοτε που δημιουργηθηκε. Για αυτο ο "καθε" Σουλας (οπως τον αντιμετοπισες) παντα θα ειναι επικαιρος. Κατα τη γνωμη παντα :)
Το ACR 6.1 εχει αρκετα καλούδια οπως αυτοματη διόρθωση φακών βάση προφίλ (barrel punch, vignetting, frings) καθως υποστηρίζει και ολες τις καινούριες dslr
παιδια θελω να εχω το cs3 μαζι με το 5 στα xp. Το εχει κανει κανενας αυτο? Δεν μου καθονται. Οταν εβαλα το 5 για κανα μηνα ολα καλα. Ξαφνικα (κατι θα εγινε αλλα δεν ξερω τι) το cs3 αρχισε να ζητα σειριακο. Το απεγκατεστησα και τωρα δεν ξαναεγκαθισταται με τιποτε. Μονο το bridge 3 εγκαθισταται. Τωρα επειδη θα με ρωτησετε γιατι ειναι απλα επειδη εχω κατι plugins που δεν δουλευουν στο 5 και τα εχω συνηθισει.
Σε ενα αλλο μηχανημα με vista συνηπαρχουν ακομα κανονικα!
Stelios Kritikakis είπε:
Το ACR 6.1 εχει αρκετα καλούδια οπως αυτοματη διόρθωση φακών βάση προφίλ (barrel punch, vignetting, frings) καθως υποστηρίζει και ολες τις καινούριες dslr

Στελιο αυτο ειναι plugin ?
Εννοεις το LENS CORECTION του CS5?
Anthony David Photography είπε:
Γιαννη κατι δε μου παει καλα σε αυτα που μου λες. Τα plugins που σου δουλευουν στο CS3 θα είναι πολύ πιθανόν επειδή το τοτε Photoshop ήταν 32bit. Το Photoshop CS5 ωστόσο βγαίνει και σε 32 και σε 64bit. Οποτε στο 32bitο δεν νομιζω να εχεις προβλημα συμβατότητας... Σχετικα με το ACR ειναι το προγραμμα με το οποιο ανοίγεις και επεξεργάζεσαι αρχεία RAW. Απ'οτι θυμαμαι κι εσυ RAW δεν τραβάς? Αν δεν τα ανοιγεις με ACR με τι τα ανοιγεις? Lightroom μηπως? To ACR εχει βελτιωθεί αρκετά στο CS5!


Αντωνη ναι RAW τραβαω παντα αλλα τα επεξεργαζομαι στο προγραμμα της Canon μεχρι στιγμης. Δεν εχω δοκιμασει το acr. Λοιπον το θεμα ειναι οτι αυτα τα plugin δεν δουλεουν σε CS 4 kai 5 παρα μονο στο 3. Και συγκεκριμενα το phototools που στο εχω ξαναπει. Εχει μαζεμενα πολλα και εξαιρετικα φιλτρα με ευκολια χρησης. Δεν εχει να κανει δλδ με το οτι το τρεχω 32μπιτα. Απλα λεω μηπως κανεις εχει δοκιμασει το ιδιο και τι αντιμετωπισε. Ψαχνωντας θα την βρω την ακρη. Προς το παρον στο ενα μηχανημα και κατω απο vista (που τα μισω αλλα...) συνηπαρχουν και τα δυο. Στο μηχανημα της δουλειας που εχω ΧΡ δεν !!
Anthony David Photography είπε:
Καλα πλεον ειτε XP μου πεις, ειτε Vista θα σου ελεγα πετα τα και βαλε 7. Στα τοσα χρονια που δουλευω windows ειναι οτι καλυτερο μεχρι στιγμης κατ'εμε. Τωρα σχετικά με το θεμα σου, εχεις 3 επιλογές: 1.Να προσαρμοστείς σε καποια άλλη ομαδα φιλτρων που ειναι συμβατη με CS5 2.Να κρατήσεις CS3 για τα φιλτρα που θέλεις 3. Nα μη χρησιμοποιείς φιλτρα και να τα κανεις ολα "manual" με τα φιλτρα και τα εργαλεία που εχει το PS (εγω ετσι κανω-με εξαιρεση το noise reduction!) :P

εχεις plugin εκτος απ αυτα τα προγραματα που μου εστειλες, για το CS5?

Γιαννης Τσιλιδης είπε:
Anthony David Photography είπε:
Γιαννη κατι δε μου παει καλα σε αυτα που μου λες. Τα plugins που σου δουλευουν στο CS3 θα είναι πολύ πιθανόν επειδή το τοτε Photoshop ήταν 32bit. Το Photoshop CS5 ωστόσο βγαίνει και σε 32 και σε 64bit. Οποτε στο 32bitο δεν νομιζω να εχεις προβλημα συμβατότητας... Σχετικα με το ACR ειναι το προγραμμα με το οποιο ανοίγεις και επεξεργάζεσαι αρχεία RAW. Απ'οτι θυμαμαι κι εσυ RAW δεν τραβάς? Αν δεν τα ανοιγεις με ACR με τι τα ανοιγεις? Lightroom μηπως? To ACR εχει βελτιωθεί αρκετά στο CS5!


Αντωνη ναι RAW τραβαω παντα αλλα τα επεξεργαζομαι στο προγραμμα της Canon μεχρι στιγμης. Δεν εχω δοκιμασει το acr. Λοιπον το θεμα ειναι οτι αυτα τα plugin δεν δουλεουν σε CS 4 kai 5 παρα μονο στο 3. Και συγκεκριμενα το phototools που στο εχω ξαναπει. Εχει μαζεμενα πολλα και εξαιρετικα φιλτρα με ευκολια χρησης. Δεν εχει να κανει δλδ με το οτι το τρεχω 32μπιτα. Απλα λεω μηπως κανεις εχει δοκιμασει το ιδιο και τι αντιμετωπισε. Ψαχνωντας θα την βρω την ακρη. Προς το παρον στο ενα μηχανημα και κατω απο vista (που τα μισω αλλα...) συνηπαρχουν και τα δυο. Στο μηχανημα της δουλειας που εχω ΧΡ δεν !!
παιδιά το CS5 σε XP ειναι απογοήτευση, κολλάει, μου βγάζει συνέχεια not enough ram, μετα το 2ο RAW πρέπει να κλέινω και να ξανα ανοίγω και αυτοί οι μ...μπαγλαμάδες οι Nik δε λενε να βγάλουν 64bit plugins να σουτάρω τη 32bit και τα XP μια και καλή.

το update σε 12.0.1 το εκανα και εγω χωρίς πρόβλημα, αλλα τα προβλήματα με τη RAM στα XP ειναι τρομερά
μα να σου πω αυτό θα κάνω, ειναι που δε μπορώ να αποχωριστώ τα XP, τόσα χρόνια συντροφιά σνιφ σνιφ...

αυτο που με τρελένει βασικά ειναι πρέπει να περάσω ενα σωρο προγραμματα στα 7 και να τα κανω customize, οπως τα εχω φτιάξει στα XP, και θα μου φαει μερες κατι τετοιο και δεν εχω το κουράγιο!

θα μου πείς, μια φορα θα το κανεις και θα ξεμπλέξεις.
εντωμεταξύ τα 7 τρελενονται στα updates, περιμένω να βγεί κανενα SP1 να το κάνω integrate και setup απο την αρχή να τελειώνει το παραμύθι.
καλώστονε και ας άργησε χαχαχ.

λες να ρίξω κανενα πειρατικό leopard to pc να δω την υγειά μου;
σπασμένα φίλτρα που θα βρώ για mac;
thanks man :)

George είπε:
Οτι θες για Mac οποτε θες κανε μου ψιτ ..

Stelios Kritikakis είπε:
καλώστονε και ας άργησε χαχαχ.

λες να ρίξω κανενα πειρατικό leopard to pc να δω την υγειά μου;
σπασμένα φίλτρα που θα βρώ για mac;
καληνύχτες παίδες, ποιος ξυπναει αυριο πρωινΑΔΙΚΟ
dammit!
George, σωστό αυτό που λες αλλα έχει χεστεί επανω του ο ελληνας φιλε
αμα ξοδεψει λεφτά τωρα, δε ξερει αν θα εχει να φαει αυριο.

Τα εχουν κανει σκατα τα πραγματα εχει γεμίσει ο κόσμος αμφιβολίες, και να σου πω και κάτι, αυτή η χώρα ζούσε ΠΑΝΤΑ με δανεικά για να αγοράζει απ εξω, οταν λοιπόν εισάγεις τα πάντα και δίνεις τα λεφτά εξω σημαίνει οτι δεν παράγεις ή αυτο που παράγεις ειναι ασύμφορο για το κόσμο ωστε να κρατήσει τα λεφτά μεσα.
eventually θα οδηγηθούμε σε χρεωκοπία και κατα βάθος το ξέρει αυτο ο ελληνας γιαυτο τσιτώνεται και δεν ανοίγεται σε αγορές και ολο αυτό κατρακυλάει πιεζοντας μας με φοροεισπρακτικά μέτρα γιατι οι ξένοι τσινάνε και λενε, τοσα γαμωλεφτά σας δώσαμε να γίνεται ανθρώποι και μας κοροιδεύετε :)

Αστα να παν στον .... ειναι μεγάλη κουβέντα, γιατι μπορεί να λενε οτι η κρίση εππηρεάζει ολο το κόσμο αλλα δε νομίζω ευρωπαική χώρα να εχει πλέον βασικό μισθό τα 500 ευρω, και το νοίκι να κανει 400 :)

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης