"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Χθες ανάρτησα μία φωτογραφία και ο συνταξιδιώτης Κοκκινάκης σχολίασε ότι δεν ήταν αρκετά ευκρινής πράγμα που ήταν σωστό όπως διαπίστωσα κι εγώ.Δεν ξέρω όμως τι να κάνω και έτσι ζητώ την βοήθεια της ομάδας.Επισυνάπτω τη φωτογραφία και περιμένω τις συμβουλές σας.Αν έχω κάνει κάτι λανθασμένα στη διαδικασία αυτή συγχωρέστε με γιατί δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένη με το σύστημα αυτό και μη διστάσετε να με κατευθύνετε στη σωστή κατεύθυνση.Σας ευχαριστώ.

Προβολές: 389

Συνημμένα:

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σαν νυχτερινή φωτογράφηση έχεις ήδη χρόνο 2 sec. Θα έλεγα ότι για να πετύχεις ευκρίνεια θα έπρεπε να είχες διάφραγμα όχι f/3.5 αλλά 5.6 ή και 8. 

Ο χρόνος έκθεσης αυτόματα θα αυξηθεί οπότε θα εμφανισθεί η κίνηση του ουρανού (σύννεφα , φεγγάρι). Αν θέλουμε να παγώσουμε την κίνηση με χρόνο κάτω από 1/2 τότε θα χρειαστεί να ανεβάσεις την ευαισθησία του αισθητήρα. 

Σε κάθε περίπτωση 400 ISO για νυχτερινό ουρανό, λίγο μου φαίνεται.

Σ'ευχαριστώ.Θα μελετήσω αυτά που μου είπες γιατί αυτή είναι η δεύτερη νυκτερινή λήψη που δοκιμάζω και δεν ξέρω πολλά πράγματα. Ελπίζω η επόμενη απόπειρα να είναι καλύτερη.

Συμφωνώ απόλυτα με το Παύλο

Συμπληρώνω ότι σε αυτές τις δύσκολες λήψεις απαιτείται πολύ καλός εξοπλισμός Βασιλική

Είδες ότι με 400 iso πόσο θόρυβο σου έβγαλε

Μια καλή μηχανή με 2400 iso θα τα κατάφερνε περίφημα

Έτσι θα κέρδιζες 5-6 στοπ Αυτά αν τα μεταφράσεις σε ταχύτητα θα είχες κάτω απο 1 δεύτερο έκθεση

Εκτός αυτού να γνωρίζεις ότι είναι απαραίτητη χειροκίνητη εστίαση στο άπειρο γιατί η μηχανή μπερδεύεται και δεν εστιάζει σωστά με τόσο λίγο φως

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις πληροφορίες.Δυστυχώς η μηχανή μου δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια αλλά το σχόλιο του Paul και το δικό σας με βοήθησαν να κατανοήσω καλύτερα ορισμένα πράγματα.Ήδη δοκίμασα κάποιες λήψεις με διαφορετικές ρυθμίσεις (συγκεκριμένα με διάφραγμα 5,6 και iso 800 και το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο.Η μηχανή μου δίνει iso μέχρι 1600.Βοήθησε επίσης και ο Πολύβιος με τη συμβουλή του για τη χρήση του τρίποδα. Βέβαια τρίποδας δεν υπάρχει αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις.Μόλις έχω κάτι που θα το θεωρήσω αξιοπρεπές θα το αναρτήσω να μου πείτε αν σημείωσα πρόοδο.

Εν τω μεταξύ διόρθωσα λιγάκι την παλιά φωτογραφία και την επισυναπτω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Συνημμένα:

Βασιλική καλημέρα

Έχει διαφορά απο τη πρώτη αλλά εξακολουθεί να είναι φλου

και κάτι άλλο βασικό

Οι φωτο που θα ανεβάζεις εδώ για σχολιασμό πρέπει να έχουν μια λογική ανάλυση ( + - περίπου όσο μια πανοραμική ) για να μπορέσουμε να τις επεξεργαστούμε και φυσικά με τα Exif και χωρίς επεξεργασία

Αυτή η ανάλυση που ανέβασες δεν μπορεί να υποστεί επεξεργασία λόγω μεγέθους



ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ είπε:

Εν τω μεταξύ διόρθωσα λιγάκι την παλιά φωτογραφία και την επισυναπτω να μου πείτε τη γνώμη σας.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!! ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΡΕΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ.ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΧΝΕΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ .. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΛΕΙΠΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

Η ORIGINAL ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑ ΑΥΤΗ

Γιάννα μου έθεσες το ερώτημα σου στο χώρο απαντήσεων μιας δικής μου ερώτησης.Θα πρέπει να πατήσεις την προσθήκη συζήτησης για να ξεκινήσει μια καινούρια συζήτηση για τη δική σου φωτογραφία. Εγώ δυστυχώς δεν έχω γνώμη γιατί δεν ξέρω να κάνω ούτε αυτά που έκανες εσύ και δεν σου αρκούν!!Καλό σου βράδυ!!

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης