"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Άν μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει με ποιόν τρόπο και με ποιά κριτήρια γίνεται η επιλογή των δημοφιλέστερων φωτογραφιών κάθε ημέρας και αν μπορώ να συμμετέχω κι εγώ σ'αυτή την διαδικασία κατανοώντας,φυσικά,ότι δεν μπορώ να ψηφίζω την δική μου ανάρτηση.

Προβολές: 896

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

την ίδια απορία έχω και εγώ φίλε Δημήτρη....

Πάντος πιστεύω φίλε Δημήτρη ότι πήρες απάντηση στο ερώτημα σου. Οι φώτο σου έχουν ότι χρειάζεται για να είναι σε αυτή τη κατηγορία φίλε μου

ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ..

το ζήτησα και εγώ Ειρήνη μου αλλά δε πείρα απάντηση..Χωρις να θέλω να υποβιβάσω κανένα  συνταξιδιώτη εδώ και να αναδειχτω προσωπικά ,υπάρχουν και άλλες καταπληκτικές δουλιές εδώ μέσα που δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μπαίνουν στην ειδική κατηγορία ..Ακόμη χωρίς να θέλω να γίνω κακός ,είμαι της ιδέας ότι πρέπει να μπαίνουν στις καλύτερες 1 φώτο από διαφορετικό χρήστη και όχι παραπάνω από τον ίδιο χρήστη ,όσο καλές είναι αυτές..έτσι θα έχει και άλλος μερίδιο στη χαρά της αναγνώρισης της προσπάθειας του.

Να απαντήσω πρώτα στον Κώστα. Η διαχειριστική ομάδα επεξεργάζεται ιδέες για την καλύτερη προβολή της δουλειάς των μελών του Φ.Τ. με ειδικά αφιερώματα, θεματικούς διαγωνισμούς κ.α.

Σχετικά με τα κριτήρια επιλογής των καλύτερων φώτο που έθεσε ο Δημήτρης:

Η επιλογή των 10 φωτογραφιών κάθε εβδομάδας (Κατηγορία "Επιλεγμένες") γίνεται από ένα μέλος της διαχειριστικής ομάδας (διαφορετικό κάθε βδομάδα) και με αποκλειστικό γνώμονα την εμπειρία του,την κρίση του και την αισθητική του. Η κρίση του δεν επιδέχεται κριτική από κανένα μέλος της διαχειριστικής ομάδας καθώς είναι υποκειμενική. Ο εκάστοτε λοιπόν διαχειριστής δεν επιλέγει τις 10 "καλύτερες" αλλά 10 φωτογραφίες που κατά τη γνώμη του έχουν να παρουσιάσουν κάτι το διαφορετικό και είναι αντιπροσωπευτικές της βδομάδας.

Σχετικά τώρα με τους πίνακες κατάταξης των δημοφιλέστερων φωτογραφιών, μελών συζητήσεων κλπ, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι οι πίνακες αυτοί δημιουργούνται αυτόματα από την πλατφόρμα της ning και βασίζονται περισσότερο σε ποσοτικές μετρήσεις (αριθμός θεάσεων, σχολίων, likes κλπ) παρά σε ποιοτικά στοιχεία (πχ πόσο θετικά και εμπεριστατωμένα είναι τα σχόλια σε μια φώτο ή πόσο μεστή είναι μια συζήτηση). Για το λόγο αυτό δεν θα πρέπει να δίνετε ιδιαίτερη σημασία στους πίνακες κατάταξης.

?????

Γιωργή, νομίζω ότι ήσουν σαφής! φίλε +ονόματε, αν δεν κατάλαβες κάτι, εδώ είμαστε για περισσότερες εξηγήσεις! πάντως δεν συμφωνώ μαζί σου για την "λίστα"! δηλ. θα παραβλέψουμε 1-2 φωτογραφίες που είναι εξαιρετικές επειδή είναι του ίδιου φωτογράφου; τι θα πει άραγε μερίδιο στη χαρά της αναγνώρισης; η λίστα με τις καλύτερες 10 είναι προσωπική υπόθεση ενός ατόμου, που έχει και την ευθύνη της επιλογής! κάποτε έγραψα, ότι ο κρίνων κρίνεται πολύ πιο αυστηρά από τον κρινόμενο!

φίλε και +ονόματε Κώστα ευχαριστώ για τη απάντηση.είναι Δεκτή!. αυτο που είχες γράψει εγώ δε έτυχε να το διαβάσω..πιθανόν τότε δε είμουν εδώ..Σίγουρα υπάρχει άτομο που   κρίνει  εδώ αυτές τις φώτο..Αυτή τη προσωπική κρίση εγώ δε μπορώ να καταλάβω! Μπορει να είμαι στενόμυαλος.. Πχ μια φώτο δικιά μου μπορεί να έχει 12 likes!,Να αρέσει και να έχει πολλά καλά σχόλια,να είναι στις δημοφιλέστερες της εβδομάδας η της ημέρας αλλά στο τέλος να βγεί μια φώτο με 2 likes και λίγες προβολές και λίγα σχόλια ,πρώτη στις καλύτερες.. αυτό δε μπορώ να το καταλάβω.Λέγοντας αυτά ξέρω  ότι σκάβω το λάκο μου μιας και θα φανώ κακός στα μάτια του Κρίνων!

Ευχαριστώ

Μπορεί ακόμη να μετράει η επεξεργασία και το πολύ photoshop να κερζίζει το φυσικό κάδρο

Πρέπει να υπάρχει κάποιο σφάλμα στη σελίδα εδώ γιατί αν έχει κάτι απαντήσει ο φίλος Γιωργής εδώ,αυτό δε εμφανίζεται..

Κώστα Κ. δεν ξέρω τι συμβαίνει. Σαν διαχειριστής βλέπω το σχολιό μου από τις 20/8. Αν αποσυνδεθώ δεν το βλέπω. Θα το επικολλήσω στο επόμενο μήνυμα. επιπρόσθετα δες και το εισαγωγικό κείμενο στο μενού "Πινακες κατάταξης"...

Απάντηση από 20/8 (μέρος 1ο):

Να απαντήσω πρώτα στον Κώστα. Η διαχειριστική ομάδα επεξεργάζεται ιδέες για την καλύτερη προβολή της δουλειάς των μελών του Φ.Τ. με ειδικά αφιερώματα, θεματικούς διαγωνισμούς κ.α.
Σχετικά με τα κριτήρια επιλογής των καλύτερων φώτο που έθεσε ο Δημήτρης:
Η επιλογή των 10 φωτογραφιών κάθε εβδομάδας (Κατηγορία "Επιλεγμένες") γίνεται από ένα μέλος της διαχειριστικής ομάδας (διαφορετικό κάθε βδομάδα) και με αποκλειστικό γνώμονα την εμπειρία του,την κρίση του και την αισθητική του. Η κρίση του δεν επιδέχεται κριτική από κανένα μέλος της διαχειριστικής ομάδας καθώς είναι υποκειμενική. Ο εκάστοτε λοιπόν διαχειριστής δεν επιλέγει τις 10 "καλύτερες" αλλά 10 φωτογραφίες που κατά τη γνώμη του έχουν να παρουσιάσουν κάτι το διαφορετικό και είναι αντιπροσωπευτικές της βδομάδας.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Δεν υπάρχουν γενέθλια σήμερα

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης