"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Σκέφθηκα να γράψω λίγα βασικά πράγματά για,την σύνθεση,  ο λόγος που το κάνω είναι γιατί υπάρχουν αρκετά άτομα που βγάζουν καταπληκτικές φωτ όμως δεν γνωρίζουν τα βασικά στοιχεία της σύνθεσης ,και πιστεύω ότι θαTους βοηθήσει να τοποθετούν το θέμα τους σωστά στο κάδρο ..... τρία είναι τα,ΒΑΣΙΚΑ  στοιχεία για την καλή σύνθεση μιας εικόνας   .... 1ον  ειναι ο-  ΡΥΘΜΟΣ -...... όλα τα αντικείμενα έχουν μια προοπτική και δείχνουν προς κάποια κατεύθυνση αυτός ο ρυθμός δεν πρέπει να κατευθύνει το ματι έξω από το κάδρο  Π.Χ.  

    2ον -  ΖΥΓΙΣΜΑ  -   φαντασθείτε μια τραμπάλα  που κάνουν τα μικρά παιδιά  πάνε στης δυο άκρες και ισορροπούν    όταν όμως πάει ένα μεγαλύτερο παιδί ποιο βαρύ τότε  πάει ποιο μέσα για να ισορρόπηση  το ίδιο είναι και με τους όγκους η φόρμες μιας εικόνας πρέπει να ισορροπούν

  
     3ον   είναι η   ΕΜΦΑΣΗ     το κυρίως θέμα σας για να του δώσετε έμφαση  πρέπει να είναι  μπροστά. [ εδώ ισχύει και ο κάνονας των τρίτων ]  να έχει ζεστά χρώματά ενώ το φόντο να είναι ασήμαντο με κρύα χρώματα..   γιαυτό και στα πορτραίτα χρησιμοποιούμε τηλεφακούς ώστε να έχουμε μικρο βάθος πεδίου ώστε το φόντο να βγαίνει φλου , ασφαλώς αυτά που γράφω είναι αδύνατον να τα πετύχουμε  όλα σε μια φωτ μόνων σε φωτογραφίες studio στημένες μπορούμε.      Eαν σιγά σιγά κατανοήσουμε αυτά τότε το μάτι χωρίς να το καταλαβαίνει βρίσκει την σωστή γωνία λήψης και κάνει  το σωστό καδραρισμα .    οι περισσότεροι οδηγούμε, και όταν χρειάζεται να αλλάξουμε ταχύτητα το κάνουμε υποσυνείδητα χωρίς να σκεφθούμε , το ίδιο είναι και με τα κλικ......... πάρα κάτω έχω κάποια παραδείγματα  .....ΤΟ ΜΑΥΡΟ  ειναι ο ΡΥΘΜΟΣ   ..........το   ΚΟΚΚΙΝΟ  είναι το ΖΥΓΗΣΜΑ...........    και το  ΜΠΛΕ ειναι  ΕΜΦΑΣΗ .......... στην αρχή είναι δύσκολο όμως εάν αρχίσετε να βλέπεται  φωτ σε   περιοδικά  ίντερνετ   κ . λ. π   και κάνετε  ανάλυση του ρυθμού του ζυγίσματος και της έμφασης τότε θα   κάνετε  ποιο σωστά  κλικ

Προβολές: 1476

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γιαννη σε ευχαριστουμε!!!Πολυ χρησιμες πληροφορίες!!!Εδω θα ηθελα τη βοηθεια σου ή οποιουδηποτε αλλου.Επειδη το τεχνικο κομματι της φωτογραφιας δεν το κατεχω μηπως εχει κανεις να μου προτεινει καποιο βιβλιο?
Σ ευχαριστουμε πολυ Γιαννη ! Ελπιζω να εχει και συνεχεια.
Πολύ καλή παρουσίαση Γιάννη!
Να σ' ευχαριστήσω και εγώ γι' αυτήν την πολύ καλή και όμορφη δουλειά που έκανες. Πολύ διδακτικό το περιεχόμενο σου και πολύ κατανοητό με τα παραδείγματα που έβαλες.
Σ΄ευχαριστώ για άλλη μια φορά ...
εξαιρετικη παρουσιαση Γιαννη. Σ ευχαριστουμε πολυ. Στο εχω πει πες μου που θα διαδαξεις να ερθω!!
πολυ χρησιμες πληροφορίες ,γιατί αν δεν μπορέσεις να εξηγήσεις για ποιο λόγο σου αρέσει κάτι είναι δύσκολο να το εφαρμόσεις στην πράξη, ευχαριστώ πολύ
Μπράβο Γιάννη, ευχαριστούμε πολύ
POLU XRISIMA OLA AUTA!ELPIZW NA SYNEXISEIS TIS SUMVOULES !!!!!!!!!!!!!!

Εξαιρετικές οι πληροφορίες σου Γιάννη!!

δεν το είχα δεί, είμαι απαράδεκτος!

πολυ καλό άρθρο.

Γιάννη  σε ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμο το μάθημα.

Να ελπίσουμε ότι θα μας αφιερώσεις λίγο από το χρόνο σου για να μας βοηθήσεις  και σε κάποιο άλλο (οποιοδήποτε) θέμα;

Υπέροχη ανάρτηση Γιάννη... Ευχαριστούμε πολύ!!!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης