"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Καλησπερα για αλλη μια φορα φιλοι της φωτογραφίας και συναδελφοι.

Αυτή τη φορά το θέμα μου έχει να κάνει με την λειτουργία εστίασης των μηχανών μας ανεξαρτήτως μαρκας. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας καθώς και τις προτιμήσεις σας πάνω στο ζήτημα.

Τι θεωρείτε πιο χρήσιμο, ή τι χρησιμοποιείτε περισσότερο? Το κεντρικό σημείο εστίασης, πολλαπλά σημεία εστίασης αφήνοντας τη μηχανή να αποφασίσει που να κανει lock focus, ή ανάλογα με το θέμα, την θέση της μηχανης (οριζοντια ή κάθετη) επιλέγετε μεμονομένα σημεια εστίασης η ομάδες σημείων εστίασης όπως βλέπουμε στις τελευταίες Canon (για Nikon δεν ξερω τι παίζει με την απομόνωση σημείων εστίασης-πολλαπλών και μη)?

Εγώ κατα κύριο λόγο επέλεγα το κεντρικό σημείο εστίασης γιατί ειναι το πιο "δυνατό" απο όλα, ωστόσο έχει το αρνητικό οτι μου τρώει μερικά κλασματα δευτερολέπτου εως 1 το πολύ δευτερόλεπτο μέχρι να εστιάσω εκεί που θέλω και να καδράρω μετά έχοντας πατημένο το κουμπί λήψης μέχρι τη μέση για να διατηρήσω κλειδωμένη την εστίαση. Στο τελευταίο μου live αποφάσισα να χρησιμοποιήσω όλα τα σημεία εστίασης για να μη χάσω ουτε δευτερόλεπτο απ΄την focus & recompose τακτική αλλά παρατήρησα οτι εστίαζε ελαχιστά πιο αργά η μηχανή μέχρι να βρεί σημεία για να κλειδώσει την εστίαση. Επίσης σε κάποιες εικόνες ειχε νεταρει στο φόντο και οχι στο κυρίως θέμα μου που ήταν σε αποσταση 1.5 μετρο απο εμενα!

Βρήκα ένα site όπου αναφέρει οτι οταν εστιάζουμε αλλού και γυρίζουμε τη μηχανή για να κανουμε το καδράρισμα που θέλουμε υπάρχει απόκληση στο focusing.

http://www.bobatkins.com/photography/technical/focus_recompose.html

Εχετε παρατηρήσει κατι τέτοιο μέχρι τωρα?

Επίσης μια απορία που έχω είναι η εξής: Παίζει ρόλο η μηχανή για το πόσο γρήγορα εστιάζει ο φακός μας και αν ναι ποιό εξαρτημα της μηχανής ευθύνεται για την ταχύτητα εστίασης? Παίζει ρόλο τι διαφραγμα είναι ο φακός μας στο θεμα της εστίασης και ποσο ανοιχτό το έχουμε? Τέλος παίζουν ρόλο τα πολλά σημεία εστίασης? Αν ναι τότε η Nikon πρεπει να έχει το πάνω χέρι με 51 σημεία εστίασης! Oι Canon έχουν μόλις 9 σημεία εστίασης στις σειρές xxD και xxxD, 9+6 βοηθητικά έχει η 5D Mark II και η μόνη που εχει 19 είναι η 7D, αλλά παρ'όλα αυτά είμαστε μακριά απ'τα 51 της Nikon!

Τέλος έχω ακούσει για τα cross-type σημεία εστίασης. Τι σημαίνει αυτό και γιατί θεωρείται κατι καλο?

Όποιος γνωρίζει και εχει χρόνο και όρεξη ας μου πει την αποψη του!

Ευχαριστω!

Προβολές: 2069

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

με spot φωτομέτρηση στο πουλί; χαλαρα!!!!!
οκ ειναι υποδειγματικό το δείγμα σου, αλλα δεν εχουν τοσο μεγάλες αποκλίσεις σε dynamic range. Το θεμα ειναι να τραβάς λίγο underexposed σε jpeg, η διαφορετικά στο RAW μη φοβάσαι τίποτα.

george stamos είπε:
Σε σκληρο ηλιο θα δεις τετοιο κρατημα στα λευκα και πληροφορια με την 7D , 50D ? με το μικρο μεγεθος δηαδη σωνομαστε ? αχαχαχαα
http://img443.imageshack.us/img443/766/cam5288.jpg
και στο 1.6 αν ξέρεις που γίνονται blown τα highlights προσέχεις. γιαυτο προτείνω σε ολους να τεστάρουν τη μηχανή τους στα tests.

Το πρόβλημα ειναι αν εχεις καμια average φωτομέτρηση, διαβάσει το σκοτεινό φόντο κρίνει οτι θες φως εκει, και το λευκό πουλί που ειναι μπροστά γινει κατασπρο.

Γιώργο αυτο που λες στο θεμα του φακού εχεις δίκιο, παιζει και ο φακός ρόλο στο θεμα των highlights.
με τον 100αρη ειδα διαφορά μεγάλη μπορώ να πω οτι δεν εχω καθόλου καμμένα με τον ήλιο απο πάνω, πραγμα που σε αλλους φακούς μου βγαίνει η πίστη να μασκάρω και να ξεμασκαρω στο PS για να ξεπετάξω detail.
Ναι εχεις δικιο οποτε μοντάρω στο FF γαμωτο βλέπω το φως μου. Ουτε καμμένα ουτε DRI που παιδεύομαι να κάνω σε καθε φωτο.

Αλλα και το FF απο μόνο του χωρίς καλούς φακούς τι να πει;

εχω συναντήσει και τετοιες συνθήκες που περιγράφεις τον άνθρωπο με το γιακά.
στα σκοτεινά ζορίζομαι και φιλτραρω και ριχνω NR με το κιλό, και δωστου κοντρα layers για να στρωθει ο φωτισμός και το χρώμα. ειναι παίδεμα, τωρα ενταξει εχε χαρη που μου αρέσει το μονταζ και παντα κατι πειράζω, αλλα αν εχεις 100 φωτο να παραδώσεις αει αν τις μοντάρεις μια μια.

Ο zeiss λες εχει τοσο μαλακό contrast που σου κρατάει τα λευκά χωρίς να σου σκοτώσει τα μαυρα;
Καλα η spot δεν ειναι σε σκούρα, ετσι και βάλεις πχ spot εδω τον ήπιες, θα κανει τα σκούρα ασπρα νομίζοντας οτι εχεις χαμηλό φως.
εκτός αν κανεις spot στην ουρά αλλα μέχρι να καδράρεις μετά εχασες το θέμα, και το έβγαλα κατα ριπας οπως λες.

bracketing βαραω οταν εχω πολυ κοντρα φως στις ευρυγώνιες και πλακώνω HDR/DRI μετα.
σε φύση δε το ειχα σκεφτεί, thanks.
AF στο bracketing; και θα εστιάσει σωστα ομως, γιατι εχω πολλες out of focus και οι ταχύτητες ειναι αρκετα πιο πανω απο τα mm για να πείς οτι φταιω εγω. :(

τωρα αμα ριξεις 6 λήψεις bracketing, τι διαολο 1 δε θα βγει οκ θα μου πεις.
ρε συ George, που στο δ....αλο το βρίσκεις τοσο φως; βλεπω κατι 1/4000 και κατι 1/8000 στα καρε σου
που εγω δεν έχω ανέβει ποτέ πανω απο 1/1000! χαχα. εε οκ το κόλπο ειναι οτι τραβάς σε ανοιχτά σχετικά διαφράγματα εγω κλειστά, κουμπώνω και κανενα polarizer μπροστά, και ψάχνω να βρω ταχύτητες.

φιλε η λήψη με το εντονο κοντραστ με εντυπωσιασε. εχει κρατηθεί υποδειγματικά η πληροφορία σε ολο το καρέ
μιλαω για την _LSV7460.NEF
οι αλλες πες ειναι συγκρίσιμες, γιατι δεν μπορω να πω οτι το φως δεν ελεγχεται.
αλλα η _LSV7460.NEF κανει τη διαφορά, τα λευκα ειναι συγκρατημένα, και το detail στα μαυρα γίνεται recover με λίγο fill στο ACR.

λιγα frings βλεπω ομως στις γωνίες στις άκρες. αλλα στο +8 εξαφανίζονται.

αν η _LSV7460.NEF ειχε τραβηχθεί με κανενα φτηνό φακό, θα ειχες καμμένα και οι σκιές θα ειχαν πειραγμένα χρώματα λες;
Η τουλίπα με τον 200αρη ειχε παρα πολυ καλή οξύτητα για f/2 αλλα οκ φυσικό ειναι να εχεις απαιτήσεις απο τέτοιο φακό, αλλα αρκετα σκληρό μαυρο contrast. Σε αυτό επαιξε ρόλο και το φόντο ομως.

οι αλλες 2 οι κίτρινες, ειναι αρκετά μαλακες ως προς το φωτισμό, που ειμαι πεπεισμένος οτι μπορούν να βγούν και σε crop με φτηνό φακό. το θεμα ειναι το φόντο τους πόσο θα σκούραινε για να βγούν τοσο soft σε φως. (φυσικά με spot φωτομέτρηση στο κίτρινο)

Η 1η που ειδα με το σκληρό φωτισμό, αποδίδει ομορφα στο camera neutral. τα αλλα προφίλ που τη δοκίμασα δεν εβγαζαν τοση πιστότητα.
οι σκιες γινόντουσαν μπλέ, τα χρώματα μπάχαλο. στο neutral πήρα τα πιο πιστά pixels για περεταίρω manipulation.


οσο αφορα το CA, σε ανοιχτά διαφράγματα ολοι οι φακοί υποφέρουν, αν κλέισεις λίγο το διάφραγμα δεν εχεις πρόβλημα.
οι super zoom να δεις τι όργια φακοι ειναι, κατι 18-200 και βάλε. απο CA υποφέρουν άσχημα ειδικά αν εχεις highlighted edges κανενα κλαδί/δέντρο στον ουρανό, αστα κλάφτα.
"Μετά δοκίμασα να εστιάσω με ένα απ'τα περιφερειάκα σημεία εστίασης και έμεινα εκπληκτος! Οι τιμές που μου έδινε εκαιγαν σε όλες τις δοκιμές το κουτάκι και έδειχναν την οθόνη σωστά εκτετθημένη!!"

Αυτό το κάνει η 450αρα η δική μου στο live view, κανει exposure simulation στο focusing σημείο. Δεν το εχω ψάξει ομως αν το κάνει και στα focus points απο viewfinder.
Η φωτομέτρηση που δουέυω στο 99% των θεμάτων μου ειναι η center weighted average, και σε τοπία παρέα με bracketing αν εχω σκληρό contrast.

Γλυκοκοιτάω ομως πολυ την spot και τη λογική exposure lock και τράβηγμα.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Δεν υπάρχουν γενέθλια σήμερα

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης