"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

προκειται για μια φωτογραφια η οποια με προβληματισε αρκετα!! ενω μου αρεσε το αποτελεσμα με τα απαλα χρωματα νομιζω οτι καπου υστερει! τι λετε να φταιει;

εχει γινει επεξεργασια hdr ..οσο μπορεσα δηλαδη γιατι τωρα αρχισα να ασχολουμαι με αυτο το ειδος!!

σας ευχαριστω!

Προβολές: 207

Συνημμένα:

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Νέλλη καλησπέρα! αν μου επιτρέπεις...επειδή είμαι σ΄αυτή την ομάδα για να μάθω κι εγώ περισσότερα...έλαβα τον προβληματισμό σου μέσω μέιλ και (αν μου επιτρέπεις και πάλι) νομίζω ότι η φώτο σου είναι λίγο φλατ, έκανα μια μικρή επεξεργασία...αν δεν τη θέλεις σβήσ΄τη...

 

καλησπερα Δημητρα!!! σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα και το χρονο που αφιερωσες για τη φωτογραφια μου!! ομολογω οτι ειναι πολυ ωραια τα χρωματα με την παρεμβαση σου κι εγινε πιο ζωντανη!!!!! μου αρεσει πολυ!!!!!

εγω που δοκιμασα να τα τονισω δεν βγηκαν ετσι...τι να πω! ισως κατι δεν εκανα καλα!!

σε ευχαριστω παααρα πολυ παντως!!!!!! νομιζω οτι ειναι καλυτερη! αν δεις ομως την αρχικη ληψη θα καταλαβεις ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα μετα την επεξεργασια... παρε μια γευση !! :)

Χάρηκα που σου άρεσε Νέλλη!!!!! και η δικιά σου επεξεργασία πάντως ομολογώ ότι απέχει πολύ απο την αρχική σε ζωντάνια!!! έκανα και μια μικρή επεξεργασία της αρχικής...

ωω!! ναι!!!! κι αυτη ωραια !!!! αμεσως ζωντανεψε κι αλλαξε εντελως!! σε ευχαριστω και παλι!!!!

ισως αυτο εφταιγε τελικα...τα χρωματα! :)

Θα τα πούμε σύντομα Νέλλη

Δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες

Βλέπεις τον καταναλώνω όλον στον εγγονό μου

φιλιά

Υ.Γ Απαραίτητα τα Exif καλή μου για να έχουμε σωστή κρίση

Σας ευχαριστω παρα πολυ κ.Βασιλη!!! φυσικα.. οποτε μπορεσετε!! 

Καλημέρα Νέλλη

Επιτέλους έχω λίγο χρόνο για το σχολιασμό

Αφήνω λοιπόν τα κάδρα στην άκρη και πάω στη λήψη

Έχουμε λοιπόν 1/320 - f/3 - iso 80

1) Η μηχανή σου ( αν θυμάμαι καλά έχει πρόγραμμα για τοπία που μάλλον δε χρησιμοποίησες ) εχει περιορισμένες δυνατότητες και αυτό γιατί ναι μεν έχει 7,1 Mp αλλά σε ποιο αισθητήρα απευθύνονται

Ρίξε μια ματιά στο κάτω σχέδιο

Η μηχανή σου ανήκει στη ποιο μικρές κατηγορίες απο τη πλευρά του μεγέθους

Όσα πίξελ και να έχει αυτά είναι στριμωγμένα σε ένα πολύ μικρό μέγεθος δηλ έχουν πολύ μικρό μέγεθος οπότε θα χάσουν στη μεγέθυνση ευκρίνεια

2) Έχεις f/3  Λανθασμένο λοιπόν διάφραγμα για τοπία Το f έπρεπε να είναι απο 7 και άνω για να έχεις μεγάλο βάθος πεδίου και έτσι μεγαλύτερες νεταρισμένες επιφάνειες. Εάν κατέβαζες τη ταχύτητα σε 1/125 s θα κέρδιζες περίπου τρία f - stop και το διάφραγμα θα πήγαινε άνετα στο 6,5 έως 7 οπότε και μεγαλύτερο βάθος πεδίου

3) Η φωτο πάσχει απο ευκρίνεια που δεν οφείλεται μόνο στο f αλλά και στη μη ικανότητα να νετάρει ένα τόσο μπερδεμένο τοπίο Σε αυτό πρέπει να συνέβαλες και εσύ γιατί μάλλον η λήψη είναι αρκετά βιαστική και έτσι εξάντλησες τις δυνατότητες της μηχανής σου

Τι έκανα στη φωτο σου

Πρώτα έδωσα οξύτητα -  κοντράστ - Τόνισα το πράσινο και το σιέλ - ανέβασα τους υψηλούς τόνους του λευκού - τόνισα τις σκιές - και τη μίκρυνα για να την ανεβάσω

Εάν τη θέλεις σε κανονικό μέγεθος ( 8 Mb ) στείλε μου ένα ΟΚ στο δικό μου να σου να στη στείλω γιατί δε ξέρω αν θα μπορώ απο εδω

Το δικό μου είναι lialiaos@otenet.gr

πωπω!!!! πρεπει να ανοιξω φωτογραφικο λεξικο για να τα καταλαβω ολα αυτα!!!!!

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες κ.Βασιλη και για τις συμβουλες!!!

θα προσπαθησω να καταλαβω τι γινεται και να εφαρμοσω οσα περισσοτερα μπορω!! ωραιο αποτελεσμα κατοπιν της δικης παρεμβασης! ευχαριστω και παλι!

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης