"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Καλησπερα!θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε δυο θεματα. αυτη την στιγμη εχω μια D80. Χρεαιζομαι επιγοντως εναν καινουργιο φακο που να αντικαταστησει τον Νικκοr AFS 18-70 3.5-4.5 πιο φωτεινο ομως στα 2.8  αλλα σε αυτην την γκαμα. Eχω αλλον ενα  Νikkor 70-300 4.5-5.6  και εναν macro tamron 90 2.8.

Εκτος απο τον Nikor 17-55 2.8 υπαρχει καποιος αλλος που να μην μου αφηνει τοσο κενο; ( εννοω απο τα 50 στα 70 που ξεκιναει ο ζουμ).

Και δευτερη ερωτηση θα ηθελα να μου πειτε σε τι υπερετερει οποιος γνωριζει Η D700 Απο την D7000 .Εκτος απο την διαφορα τιμης φυσικα που κανει την D7000 πιο προσιτη ποια κατα την γνωμη σας ειναι  πιο σημαντικη διαφορα τους; Διαβαζω reviews αλλα κατι δεν καταλαβαινω μαλλον.... ( Νικο κουτουλα ακυρη η Cannon ευτυχως ή δυστηχως...διλημα τωρα δεν υπαρχει τουλαχιστον οσον αφορα τhn εταιρεια..αλλα πρεπει και να βρω τα χρηματα για τις αλλαγες...)

Προβολές: 507

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

για τοσο ανοιχτο διάφραγμα (2,8) ειναι λίγο αλμυρές οι τιμές  εκτος αν δεν σας ενδιαφέρει και τόσο η τιμή...

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_...

Nikon 24-70mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR

1.489 €

και ενας αλλος σε ποιο προσιτη τιμή αν σας ενδιαφέρει

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_...

η βασική διαφορά της d700 απο την d7000 ειναι φυσικα το μέγεθος του αισθητηρα

η d700 εχει

CMOS sensor, 36.0 x 23.9 mm; Nikon FX format στα 12 mp

και η d7000 έχει

23.6 x 15.6 mm CMOS sensor στα 16 mp

ειναι μεγάλη διαφορά οσον αφορα στην ποιήτητα των φωτογραφιών...

oσο λιγότερο στριμώχνονται τα πιξελ πάνω στον αισθητήρα τόσο καλύτερα...

η d7000 σε μικρότερο αισθητήρα στριμώχνει 16,000,000 πιξελ

ενω η d700

σε μεγαλύτερο αισθητήρα στριμώχνει μόνο 12,000,000 πίξελ...

αυτο εχει μεγάλη διαφορά στις φωτογραφίες...

Εχω δουλεψει και τις δυο μηχανες και ειναι και οι δυο εξαιρετικες σε χρωματα, δυναμικο ευρος, ευχρηστεια, υψηλα ISO. Ωστοσο εχω μια προτιμηση στην D700 λογω του μεγεθους του αισθητηρα και των προτερηματων που προκυπτουν απο αυτο. Βεβαια αυτο εχει σχεση αμεσα και με τη χρηση που κανει κανεις. τωρα για φακους, θα προτεινα σταθερους, οχι μονο λογω της οσυτητας και της ποιοτητας τους, αλλα επιπλεον επειδη ο σταθερος φακος βοηθα τη δημιουργικοτητα μας (προσωπικη μου αποψη).

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, τα είπαν όλα πάρα πολύ ωραία! Αν πας στην D700 ξέχνα τους φακούς DX της Nikon. Πρέπει να επενδύσεις κι αρκετά χρήματα για τουλάχιστον ένα 24-70mm f/2.8 όπως λέει κι ο Χρήστος που θα σε καλύπτει από λίγο ευρυγώνιο με zoom. Ότι καλύτερο υπάρχει ο συγκεκριμένος φακός αλλά κοστίζει! 
 

Και οι δυο μηχανές πάντως είναι εξαιρετικές! Κι εγώ σαν κάτοχος της D700 την προτιμώ φυσικά αλλά δεν θα έλεγα και όχι στην εξαιρετική D7000.

Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις πληροφοριες  μου ειναι πολυ χρησιμες!  Νικο εννοεις οτι οι φακοι που εχω τωρα δεν μπαινουν στην D700 η οτι πρεπει να παω σε κατι ποιοτικα καλυτερο με αυτο το Σωμα;

Στεφανε εχεις να προτεινεις κατι σε σταθερους φακους;

Χρηστο ησουν πολυ κατατοπιστικος!!!

Σας ευχαριστω!

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Δεν υπάρχουν γενέθλια σήμερα

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης