"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

....Γιατι "διλημμα" δεν το λες!
Τα πραγματα εχουν ως εξης: Εχω μια "πιστη" και υπομονετικη με την στραβομαρα μου -οσον αφορα γνωσεις- Sony α350. Οταν ηρθε να ζησουμε μαζι, εφερε στην βαλιτσουλα της και 2 ματακια λεει για να βλεπει..ενα 18-70mm και ενα 55-200mm...
Κραταει ομως απο καλη οικογενεια λεει κι ετσι οι επιλογες της ειναι λιγο "περιορισμενες"...
Θελω λοιπον να της κανω ενα δωρο αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι...
ειμαι αναμεσα σε 3 (εξ ου και ο τιτλος) και φυσικα το σιγουρο ειναι οτι θα καταλαβετε ολοι πως προκειται για 3 εντελως διαφορετικα πραγματα!
Καημος Νο1: Macro (οποιοδηποτε υποθετω...)
Καημος Νο2: SAL 75-300 mm f/4,5-5,6 (τουλαχιστον)
Kαημος Νο3: Υπερευρυγωνιος
SAL-1118 DT 11-18mm F4.5-5.6
πραγματικος καημος ειναι ενας fish-eye αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια!
Ξαναλεω οτι ο καθε ενας ειναι για εντελως αλλη δουλεια, απλα εχω το "τριλημμα" του πως να ξεκινησω τα "δωρα"...
Θα ηθελα πολυ να δω τις γνωμες σας και την οπτικη γωνια του καθενα μας..
Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!
Ενας απελπισμενος ανθρωπος που κοιταει επιμονα τον κουμπαρα του και θελει να τον "ανατιναξει" το συντομοτερο!!!

Προβολές: 343

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γειά σου Μαρία.
Και εγώ είμαι φαν της σονυ,θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κατί σε SIGMA 10-20 ή TAMRON 11-18.Εγώ θααα επαιρνα τον SIGMA 10-20mm F3.5 EX DC HSM .!!
ο 10-20 που αναφέρει ο Γιάννης απο κάτω ειναι καλύτερη επιλογή, και καθαρόαιμος υπερευρυγώνιος 10αρης.

Για fisheye δες τον tokina 10-17 στο adorama, λογικά πρέπει να βγαίνει σε sony mount. Ρωτησε το.

Ετοιμαζόμουν να τον αγοράσω εγω αλλα λόγω ελλειψης τελικά αγόρασα τον 100αρη τον L το macro, κόστισε παραπάνω, αλλα εκανα καλύτερη επιλογή και δε τον αλλάζω με τίποτα και ας μη πολυβγάζω macro.
Η ζυγαρια παει προς το macro απ'οτι φαινεται!!!
Σας ευχαριστω παααρα πολυ, θα λαβω σοβαρα υπ'οψιν τις απαντησεις σας!!!
Γιάννη μου ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση, αλλα σε ότι αφορά τη φωτογραφία θαρρώ πως όλοι είμαστε μικροί και μεγαλώνουμε. ΜΕΓΑΛΟΙ δε νομίζω να βαφτιστούμε ποτέ, και όσοι βαφτίστηκαν, βαφτίστηκαν πολύ μετα απο το τέλος της ζωής τους.

Σε οτι αφορά τις μάρκες, παιδιά οτι τον βολεύει τον καθένα, τα ράσα δεν κάνουν το παπα, και ο Παπαδημητρίου τραβαει μια χαρα με τη Sony του, και ο Στάμος με τη Nikon του, και ο Υφαντής με τη Pentax του, και πολλοί με τη Canon τους και την Olympus τους.

Ολες εχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους, αλλες στη κατασκευή, αλλες στη τιμή, αλλες δε ξερω και εγω που και δε με ενδιαφέρει.

Αν κάνεις τη δουλειά σου με το εργαλείο σου μπράβο, αν το εργαλείο σε εμποδίζει πέτα το και παρε αλλο, τωρα αν ειναι πλαστικούρα, αν ειναι compact, αν ειναι FF, αν ειναι film προχώρα παρακατω στην ουσία και ...εκφράσου
Μαρία, για macro δεν ξέρω ποιον βγάζει η Sony, αλλα στη περίπτωση μου ειχα ψάξει και περα απο Canon σε 100αρηδες Tamron, Sigma, Tokina που πρεπει να βγαίνουν ολοι αυτοι και με Sony mount.

ο Tamron ο SP ο 90αρης εχει τα καλύτερα οπτικά, αλλα ειναι αθλιος στη κατασκευή. Κακή αίσθηση στη ροδέλα της εστίασης, και αργο μοτέρ στο AF.

ο Sigma ειναι το αντίθετο παναθεμα τον, αλλα οπτικα στα ανοιχτά διαφράγματα ειναι λίγο θολούλης.

ο Tokina εχει εξαιρετικό γυαλί, καλή κατασκευή, αλλα και αυτός οχι το ταχύτερο moter που θα μπορούσε να υπάρχει.
(δεν ξέρω γιατι αλλα δείγματα που εχω δει απο αυτο το φακό με εχουν κανει και παραμιλώ)

Eπίσης αν σε ενδιαφέρει μια λύση τηλεφακού + macro, θα σου πρότεινα τον Sigma 70-300 APO DG, παρέα με ενα AML φιλτρο ειδικά κατασκευασμένο γιαυτον το φακό (τσακναρίδης dealer, γιατι οι αλλοι ειναι απατεώνες στο περίμενε θα σε εχουν επι μήνες, tried it + screwed them και πολυ το χάρηκα)
οπου θα εχεις εναν ομορφο οξύτατο τηλεφακό, και εναν 1:1 macro 2 σε ένα.
- Αρνητικά: αργούλης, δεν εχει IS, ακομψος λογω οκγου ιδιεταιρα στο macro, αλλα και αυτο ειναι το κόστος του ολα σε ενα.
- θετικά: κόστος, πανω κάτω 250 ευρω και εχεις καθαρίσει, θα τραβάς το φεγγαράκι, θα τραβάς και το ζουζουνάκι χα χα.

ΑΝ ο 75-300 που αναφέρεις ΔΕΝ εχει γρήγορο μοτέρ, USM/HSM και ΔΕΝ έχει IS παρε τον Sigma με ΚΛΕΙΣΤΑ τα μάτια!
εκτός πια αν προτιμήσεις κατι πιο εξειδικευμένο σε macro ή ευρυγώνιο.
Αυτή πάντως ειναι με τον 70-300 που σου λέω.
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ οι συμβουλες σας θα μου φανουν ιδιαιτερα χρησιμες!!!
Αχιλλεα μου το ενδεχομενο να "πεταξω" την sony μου δεν ειναι τοσο ευκολο ουτως η αλλως αλλα -με τις λιγες γνωσεις που εχω- δεν με εχει απογοητευσει, το αντιθετο με εχει βγαλει αρκετες φορες ασπροπροσωπη! Δεν χρησιμοποιω live view παρ'ολα αυτα οποτε το εχω χρειαστει η αναδιπλουμενη οθονη με εχει κανει πολυ περηφανη!!
Τωρα οσον αφορα τους φακους, για την ωρα εχω δει αυτον http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=106002173&ref=pathfinder και αυτον http://www.pixmania.gr/gr/gr/00073428/art/sony/%CE%A6%CE%B1%CE%BA%C... αλλα εχω και μια απορια για αυτο http://www.pixmania.gr/gr/gr/01153176/art/sony/%CE%9C%CE%B5%CF%84%C... Εχει χρησιμοποιησει ποτε κανεις κατι τετοιο? κανει "δουλεια"?
Σας ευχαριστω πολυ και παλι!!!
Ναι Στελιο,καταλαβα τι εννοεις, ;) και ο 200αρης κατι τετοιο μου δινει...Το σαλιγκαρι στις φωτογραφιες μου ειναι ετσι...
Θελω ομως κατι πιο κοντινο....αν προκειται να καταληξω σε macro....

o fish eye ειδα οτι κατεβηκε σε τιμη απλα μαλλον για αρχη δεν ξερω ποσο θα "παιξω" μαζι του...Μαλλον ειναι καλυτερα να "ανεβω" σταδιακα ;)

Stelios Kritikakis είπε:
Αυτή πάντως ειναι με τον 70-300 που σου λέω.
Πιο κοντινο σε macro με τον Sigma 70-300 DG APO





στη τελευταία σίγουρα χρησιμοποίησα το AML φιλτρο της Sigma και ίσως γιατι δε θυμάμαι και αυτο.

Θετικά: Ποιοτικά κρύσταλλα υπέροχο χρώμα και contrast, που παρέα και με το AML closeup + τα extension tubes δεν δημιουργούν τη παραμικρή παρενέργεια.
Αρνητικά: Οκγος, 1/320 αναγκαίο, κλειστό διάφραγμα αναγκαίο, υψηλό ISO αναγκαίο, και φλας σε πολλές περιπτώσεις και αυτό αναγκαίο.

Αν θες να ειδικευτείς σε macro, αποκλειστικά, παρε εναν 100αρη να κανεις δουλειά σου. Αν ομως θές + τηλεφακό φοβάμαι πως το macro θα σε παιδέψει λίγο, αλλα θα σε αποζημιώσει.


Επίσης, αλλος ο 70-300 DG, ο φτηνιάρης και άλλο ο 70-300 DG APO, αν παρεις 300αρη, θα παρεις 100% τον APO και οχι τον σκέτο. Ο σκέτος υποφέρει απο χρωματικές αποκλίσεις στα άκρα (frings) που στο macro, τις λιβελούλες θα τις βλέπεις διπλές με πολύχρωμα πόδια χα χα.
δεξί κλικ -> view image για να τις δείς στο 100% τους, γιατι εδω η οξύτητα παει περίπατο.

Οι 2 τελευταίες είναι στο μπαλκόνι μου, το σκοινί δεν είναι ορειβατικό, είναι αυτό που απλώνω τα πλυμένα χα χα χα
Στους teleconverters και εγω κατά ειμαι τόσο για τα προβλήματα που περιέγραψε ο Αχιλλέας, αλλα και στο οτι ρίχνουν πολυ τη ποιότητα ενος φακού σε οξύτητα/contrast/χρώμα. Τωρα αυτος για να κοστίζει τόσο καλός ειναι, αλλα αν κάνεις φύση θα σου πρότεινα εναν Sigma 150-500 OS παρα εναν 300αρη με τον teleconverter αυτόν.

Οι 50αρηδες τσιμπημένοι παναθεμά τους και δε μου γεμίζουν το μάτι κατασκευαστικά, οπτικά μπορει να ειναι κορυφή δεν ξερω να μη τους σαμποτάρω κιολας.

Ο Αντώνης (Master Rex) εχει εναν εξαιρετικό 50αρη 1.4 HSM Sigma πάλι. Κατασκευαστικά + οπτικα υπέροχος ---> εδώ
Μαράκι μου δε πρόλαβα να περάσω από το μαγαζί αλλά απ'ότι βλέπω ο Στέλιος πρέπει να σε κάλυψε ;)))

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης