"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολύ καιρό, πολλές φορές κάτω απο μια φωτογραφία ενώ περιμένουμε σχόλια και παρατηρήσεις βλέπουμε θαυμαστικά (!!!!!!!!!!!).
Πιστεύω πως ο καθένας περιμένει έναν σχολιασμό και μια κριτική από την στιγμή που εκθέτει μια φωτογραφία.
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος χρησιμοποιεί τα θαυμαστικά ως ένδειξη θαυμασμού ή επιφωνήματος, όλοι το έχουμε κάνει κατά καιρούς.
Διαφωνώ με ορισμένα μέλη τα οποία το κάνουν επανειλημμένα και αντί για σχόλιο πετάνε μερικά θαυμαστικά.
Θεωρώ ότι αυτό δεν βοηθάει πουθενά και αντίθετα δείχνει ότι γίνεται αναγκαστικά και χαριστικά ίσως και λόγω πίεσης χρόνου.
Νομίζω δεν είναι λύση αυτή και θα ήθελα την άποψη ΌΛΩΝ !!!

Προβολές: 552

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Είναι βέβαιο πως υπάρχουν φωτογραφίες εκλεκτών φίλων του χώρου μας που αξίζουν πολλά πολλά θαυμαστικά και που τα λόγια είναι περιττά μπροστά σε όσα η εικόνα τόσο εύγλωττα περιγράφει.
Υπάρχει, όμως, και ο αντίποδας (σύμφωνα με τους κανόνες της γραμματικής μας) όπου τα θαυμαστικά μπορούν να χρησιμοποιούνται για να δείξουν την απαρέσκεια του θεατή.
Αν και είμαι βέβαιος πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει στις φωτογραφιές που σχολιάζονται με θαυμαστικά και μόνο, θα ήθελα να προσθέσω τούτο : καλοί μου φίλοι, να είστε βέβαιοι πως ακόμα και δυο λόγια σε μια ήδη πολύ καλή φωτογραφία δίνουν άλλο "αέρα" στο δημιουργό της και του δημιουργούν μεγαλύτερη την αίσθηση της επιβεβαίωσης των αισθητικών κριτηρίων του.
Γι' αυτό και προτείνω να μην είστε φειδωλοί στα καλά λόγια ακόμη και στις πολύ καλές λήψεις. Γιατί και η φιλική προσέγγιση δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τα θαυμαστικά μου,είναι πρός τόν Αποστόλη για την Συζήτηση πού άνοιξε και για τόν Δημήτρη για την αξιοπρόσεκτη τοποθέτηση του στό θέμα αυτό πού με βρίσκει σύμφωνο.
Η προσωπική μου άποψη ειναι οτι το θαυμαστικό αποτελεί έκφραση θαυμασμού. Ισως οχι τοσο επικοδομητική οπως να γράψει ενα εκτενές σχόλιο κάποιος, αλλα απο το να γράψει ενα σκέτο πολυ καλή, το θαυμαστικό ειναι το ιδιο πράγμα ουσιαστικά. Ισως πιο εκφραστικό και άμεσο. Αν ειναι 1; αν ειναι 3; αν ειναι πολλα; ;))

Σπανια το προτιμώ, ειμαι υπέρ της ανάλυσης, αλλα έχει τύχει οταν δεν εχω χρόνο να εμβαθύνω να βάλω και εγω !!!

Ανάμεσα στο να μη γράψει τίποτα καποιος προτιμώ 1000 φορές να βάλει εστω ενα !.
και μια τελεία να βάλει και να πατήσει οκ παλι ασχολήθηκε ΕΣΤΩ στο χρόνο που είχε

Ο χρόνος ειναι περιορισμένος, αν απαγορεύσουμε και τον θαυμασμό για να γράφουμε αναλύσεις στο τι εκανε λάθος ο φωτογραφός, μας κόβω να μη γράφουμε τίποτα στο τέλος.

Απο εκεί και πέρα ο καθένας κρίνεται απο τα γραφόμενα του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)))))
Πιστευω οτι και μονο που ασχοληθηκε καποιος εστω να βαλει και αυτα τα θαυμαστικα ειναι κατι απο το τιποτα!
Δεν εχω βαλει ποτε αλλα δεν με πειραζουν στις φωτο μου, ο καθενας εχει τον δικο του τροπο εκφρασης , δεν ειναι και απαραιτητο να του τον αλλαξουμε και να τον πιεσουμε να πει κατι που ισως να μη μπορει να το εκφρασει με λογια.
Προτιμοτερο ειναι καποια λογια απο ο,τι σημεια στιξης αλλα οπως του αρεσει του καθενα. Δεν ειναι και αρνητικα!
Γενικά ειναι ωραίο να βλεπεις σχολια στις φωτογραφιες που ανεβαζεις. Τωρα απο κει και περα το καθε ένα εχει την αξια του. Τα θαυμαστικα για μενα δειχνουν οτι αρεσε η φωτογραφια σου, θα μπορουσε να το εκφρασει γραφοντας ¨ωραια" "καλη" "εξαιρετικη" κλπ. Και αυτα ειναι ευπροσδεκτα. Αυτο που θα μου αρεσε προσωπικα περισσοτερο θα ηταν καποια πιο αναλυτικη κριτικη και κυριως να μου υποδείξει τα λαθη μου.
Καλώς ή κακώς εχω γραψει και γω τετοια συντομα σχολια. Δεν εχω και τις γνωσεις για να προβώ σε τεχνικες λεπτομεριες.
Αλλα απο δω και περα θα προσπαθησω να ειμαι πιο αναλυτικος.
Κι εγώ προτιμώ λόγια αντί για θαυμαστικά, παρόλο που τα έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές, αλλά σε φωτογραφίες που με είχαν καλύψει ήδη τα άλλα μέλη, και για να μην επαναλαμβάνω κι εγώ τα ίδια.
Είναι καλύτερα βέβαια δυο λόγια, αλλά μερικές φορές κι εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω και δεν θέλω να είμαι μονότονος με ένα "εξαιρετική" ή "πολύ καλή", που κι αυτο νομίζω ότι είναι κάτι παρόμοιο με τα θαυμαστικά!
Έχω παρατηρήσει ότι τα σχόλια σε κάθε φωτογραφία εκτός από τα θαυμαστικά που τα θεωρώ απαράδεκτα, είναι πολύ λιτά και περιορίζονται σε μία ή δυο λέξεις όπως "εξαιρετική", "πολύ ωραία", "υπέροχη" κλπ. Την ίδια τακτική ακολουθώ κακώς και εγώ, αφ' ενός γιατί έτσι το βρήκα εδώ και σε "ΗΔΥΦΩΣ", ¨"Photosite", αφ΄ετέρου λόγω έλλειψης χρόνου.
Αντιθέτως στο TREKEARTH που είμαι μέλος στη δεύτερη χρονιά, τα σχόλια είναι εκτενή (επιτρέπονται μέχρι 20 σχόλια ημερησίως με βαθμολογία και απεριόριστα σχόλια χωρίς πόντους) και τηρείται σχεδόν από όλους. Ρίξτε μια ματιά, νομίζω ότι είναι ένα από τα καλύτερα διεθνώς (http://www.trekearth.com/members/vasilpro).
Φανταστείτε λοιπόν τι χρόνο θα μου έπαιρνε να δώσω εκτενή σχόλια σε όλους τους φίλους σε όλα τα φωτογραφικά sites, που καθημερινά συνήθως ανεβάζω και εγώ από μια φωτογραφία, αλλά νομίζω ότι έτσι πρέπει και είναι το σωστό και μάλλον θα το προσπαθήσω, έστω και αν περιορίσω την ποσότητα.
Εκφραζοντας την προσωπικη μου αποψη επιθυμω ενα σχολιο εποικοδομητικο.Ενα σχολιο που θα μου δειξει να μαθω απο τα λαθη μου ή θα μου επαινεσει ας πουμε κατι θετικο.
Σε καθε αλλη περιπτωση φυσικα ολα τα σχολια ειναι ευπροσδεκτα.Φιλικα Ανδρεας
τα θαυμαστικα ειναι ενας τροπος εκφρασης !!!
απο την στιγμη που ειναι θετικο ειναι και καλοδεχουμενο για μενα ! σημασια εχει η συμμετοχη καποιου ...
ισως να μην εχει χρονο ,ισως να μην βρισκει και τις καταλληλες λεξεις ....και καποιοι δεν εχουμε τις τεχνικες γνωσεις αλλα διαθεση για θαυμασμο ...ειναι αυτο λιγο ?
η συμμετοχη ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ !!!

φιλικα προς σε ολους :)
Κι εγώ είμαι υπέρ της χρήσης θαυμαστικών, ιδιαίτερα αφού καταργήθηκαν (;) τα αστεράκια της βαθμολογίας. Εναλλακτικά αντί αυτού, δεν μπορούμε να καθιερώσουμε θαυμαστικά;
απλά συμφωνώ!

vasia efstratiou είπε:
τα θαυμαστικα ειναι ενας τροπος εκφρασης !!!
απο την στιγμη που ειναι θετικο ειναι και καλοδεχουμενο για μενα ! σημασια εχει η συμμετοχη καποιου ...
ισως να μην εχει χρονο ,ισως να μην βρισκει και τις καταλληλες λεξεις ....και καποιοι δεν εχουμε τις τεχνικες γνωσεις αλλα διαθεση για θαυμασμο ...ειναι αυτο λιγο ?
η συμμετοχη ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ !!!

φιλικα προς σε ολους :)
ειμαι νεο μελος και σχετικα νεος φωτογραφος επιθυμω συνεπως τα σχολια και την αυστηρη κριτικη...
για τους ολιγολογους προτεινω ( αν ειναι εφικτο) να υπαρχει ετοιμη κλιμακοτη λιστα εκφρασης π'χ' καλη .πολυ καλη.... αριστη,κλπ

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης