"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Αυτή που ανεβάζω είναι η πρώτη μου πανοραμική. Μια προσπάθεια δλδ να βάζω πώς βγαίνει κάτι τέτοιο... Δεν την έχω επεξεργαστεί καθόλου. Απλά έβαλα στο πρόγραμμα τις 3 φωτό, τις συνέραψε και βγήκε αυτή... Έκανα μόνο λίγο περίκοπη πάνω και κάτω. Το θέμα έιναι ότι μου εμφανίζει τα σημεία της συνένωσης.....
Τι λάθος κάνω??? Πώς θα το διορθώσω ώστε να φαίνεται φυσιολογική??? Πρέπει να προσέχω ώστε τα σημεία συνένωσης να είναι εντελώς οριακά???

Προβολές: 198

Συνημμένα:

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Συμφωνώ με τον Αχιλλέα
επίσης, θα πρότεινα τράβηγμα χωρίς polarizer για να μην εχεις αποκλίσεις στον ουρανό αναμεσα στα καρε συνένωσης.

εδω η συρραφή εχει γινει οριακά και μαλλον ο φακός βιννετάρει και φαίνεται το ράψιμο.

δοκίμασε στο CS3 ή στο CS4 κανει πολυ καλύτερη δουλειά και προσέχει στο ράψιμο τετοιου είδους αποκλίσεις.
Καταρχάς ευχαριστώ κ τους δύο που απαντήσατε γιατί δεν το είχε δει κανείς. :(

Λοιπόν Αχιλλέα δεν το ήξερα αυτό. Δλδ έκανα οριζόντιες λήψεις... Άρα θα δοκιμάσω να γυρίζω τη μηχανή κάθετα. Επίσης όντως έκανα το λάθος να τραβάω οριακά και μάλιστα νόμιζα ότι δεν το έκανα σωστά και προσπαθούσα όλο και πιο οριακά. Πίστευα ότι γι αυτό μου βγαζε αυτά τα μαύρα. Αντίθετα τελικά αυτό ήταν το λάθος μου. Τώρα εγώ τα συνένωνα στο λογισμικό της μηχανής. Δεν ήξερα οτι γινόταν και στο Ps. Εχω το PS CS3. Τέλος για την εστιάση οκ θα το δοκιμασω, αλλά αυτή η ισορροπία λευκού... δεν ξέρω να την κάνω χειροκίνητα. Ή τουλάχιστον ακόμη το παλεύω αυτό το κεφάλαιο... :)

Στέλιο τι είναι το polarizer???

Και κάτι ακόμα ο ορίζοντας πώς θα φτιαχτεί? Μήπως αν τραβάω κάθετα. δλδ φταίει αυτό? ή πρέπει να χω τρίποδο γιατί στο χέρι πάει πανω-κατω καθώς γυρίζω για το πανόραμα.
Βασικά τραβάω σε jpeg. Έχω λίγο καιρό που δοκιμάζω Raw επειδή ακριβώς μπορώ να "παίξω" την ισορροπία λευκού. Κοίτα τις επιλογές τις άλλαζα. Δλδ τα έτοιμα που έχει. Με δυσκολεύουν ιδιαίτερα τα δύο τελευταία κουμπιά - η άμεση ρύθμιση ισορροπίας λευκού και το CWB 5400. Κι αυτό κυρίως γιατί δεν εχω κατανοήσει ακριβώς τι ρόλο παίζουν. Έλειπα κ στα σχετικά μαθήματα φωτογραφίας εδώ. Κι γω προτιμώ τα ζεστά χρώματα όπως λες. Αφού τώρα που τραβάω σε raw, και κάνω δοκιμές, στο τέλος καταλήγω να επιλέγω ακόμη και τους 7500 K. Πάντως σ αυτήν εδώ που τράβηξα και παρουσίασα είναι αργά το απόγευμα και από ρυθμίσεις δεν κοίταξα τίποτα. Απλά ήθελα να δω πώως θα τα κολλήσει μετά και τι πρέπει να κάνω μ αυτό. Τώρα που μου πατε δυο πράγματα θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα.
Τώρα η μηχανή μου είναι slr. Είναι η Olympus e520. Κι όταν λες για εστίαση εννοείς να τη βαλω χειροκίνητη κ να στρέψω το δακτύλιο στο άπειρο. Σωστά?
Οκ ήξερα για το πολωτικό φίλτρο αλλά τώρα κατάλαβα γιατί είναι απαγορευτικό σε πανοραμικά. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν έχω τέτοιο φίλτρο.
Αχιλλέα σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο κ τη βοήθεια που μου δινεις :)
Αχιλλέα με βάση όσα μου είπες προσπάθησα να κάνω νέα λήψη. Σαφώς καλύτερη :)
Θέλω να ρωτήσω όμως ακόμη:
1) Η μηχανή μου όταν βάζω επιλογή πανόραμα δε με αφήνει να κάνω χειροκίνητη επιλογή. Έτσι είναι σε όλες? Μήπως υπάρχει κάποια δυνατότητα?
2) Γι αυτό το λόγο βεβαια τραβάω σε raw. Αλλά τι είναι καλύτερο, να επεξεργάζομαι πρώτα τα αρχεία ένα ένα με τον ίδιο τρόπο ή αφού τα συνάψω (δλδ την πανοραμική πια)? Βέβαια τότε μετατρέπονται σε jpeg οπότε πάνε .. οι δυνατότητες των raw.
3) Σε τι μέγεθος είναι καλό να μικραίνουμε τα πανοράματα για να τα ανεβάσουμε στο δίκτυο? Τις κανονικές τις πάω σε 1024. Αυτήν την έκανα στα 4000.
Συνημμένα:
Δλδ μπορώ να πάρω απλές φωτογραφίες και να τις κάνω πανόραμα? Πίστευα ότι μόνο με τη ρύθμιση panorama στη μηχναή μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα raw δεν τα αναγωρίζει το PS. Πρέπει να τα επεξεργαστώ στο λογισμικό της μηχανής και μετά να τα αποθηκεύσω ως jpeg και να τα βάλω στο Ps. Εκτός βέβαια κι αν αγνοώ δυνατότητες που έχω. Θα το κοιτάξω πάλι :)
Θα το κατεβάσω Αχιλλέα. Ελπίζω να έχει για το CS3. Πάντως το Lightroom που έχω ανανγωρίζει τα raw (και το ανακάλυψα τώρα που μου το πες :) ) Το θέμα είναι.. πού πάω εκεί, για να κάνω τη συρραφή?? Στο Ps πηγαίνω στους αυτοματισμούς...

Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Οι τελευταίες εκδόσεις του PS αναγνωρίζουν τα raw, αρκεί να έχεις το Adobe camera raw, ένα πρόσθετο που κατεβαίνει σε update του PS. Εναλλακτικά, υπάρχει το Lightroom που είναι εξίσου καλό. Αν τα κάδρα που τραβάς έχουν αλληλεπικάλυψη τουλάχιστον 20 με 25%, τότε δε χρειάζεται τίποτε άλλο για να τα κάνεις πανόραμα. Δε χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση στη μηχανή...
katerinaki είπε:
Δλδ μπορώ να πάρω απλές φωτογραφίες και να τις κάνω πανόραμα? Πίστευα ότι μόνο με τη ρύθμιση panorama στη μηχναή μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα raw δεν τα αναγωρίζει το PS. Πρέπει να τα επεξεργαστώ στο λογισμικό της μηχανής και μετά να τα αποθηκεύσω ως jpeg και να τα βάλω στο Ps. Εκτός βέβαια κι αν αγνοώ δυνατότητες που έχω. Θα το κοιτάξω πάλι :)
Εγώ δεν συμμετέχω εδώ γιατί έχω απλό εξοπλισμό! Δεν τα ξέρω καν αυτά που λέτε :)
η δευτερη πανοραμικη ειναι σαφως βελτιωμενη!!!! οσον αφορα τα raw αν δεν μπορεις να τα δουλεψεις στον υπολογιστη, ισως βολευει να τα κανεις tiff που τα δουλευει ανετα το ps και δεν χανεις σε πληροφορια.


katerinaki είπε:
Δλδ μπορώ να πάρω απλές φωτογραφίες και να τις κάνω πανόραμα? Πίστευα ότι μόνο με τη ρύθμιση panorama στη μηχναή μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα raw δεν τα αναγωρίζει το PS. Πρέπει να τα επεξεργαστώ στο λογισμικό της μηχανής και μετά να τα αποθηκεύσω ως jpeg και να τα βάλω στο Ps. Εκτός βέβαια κι αν αγνοώ δυνατότητες που έχω. Θα το κοιτάξω πάλι :)
Γιαννη εξαιρετικες!!! για πες λεπτομερειες ληψης αν θες, με ενδιαφερει το ζητημα.
εχεις καμια με τοπια?

Γιάννης Παπαδημητρίου είπε:
Το κατάλαβες Αχιλλέα.
F8 fish-eye, τρίποδο και εξάρτημα για να μετράει τις μοίρες περιστροφής
και φυσικά το αντίστοιχο πρόγραμμα στον Η/Υ.


Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Πραγματικά πάρα πολύ καλή δουλειά. Να υποθέσω fish-eye Γιάννη;

Γιάννης Παπαδημητρίου είπε:
Αγαπητοί καλλιτέχνες,
Δείτε αυτά τα πανοράματα http://www.romiosini.org.gr/0F5D4C0A.el.aspx και εάν σας αρέσουν θα σας πω το τρόπο που τα έβγαλα.
Λοιπόν άκου φίλε αυτό το αρχείο που λες το ανακάλυψα σήμερα που προσπαθούσα να κάνω στο lightroom όσα μου λεει παραπάνω ο Αχιλλέας. Δλδ όταν εβαλα το raw στο Lr έκανα ότι αλλαγές έκανα και το αποθήκευσε σαν tif. Κι όντως πρέπει να το αναγνωρίζει το Ps (κάτι για το χρωματικό χώρο μου λέει αλλά πατάω οκ και το ανοίγει....) Πάντως η φάση τώρα ποια είναι. ότι κατάφερα να κάνω αυτά που λέει ο Αχιλλέας -να μεταφέρω δλδ και στα υπόλοιπα κάδρα τις βελτιώσεις με copy από το ένα- αλλά ακόμη δεν βρίσκω πώς συνενώνω αυτά τα αρχεία στο lightroom. Βέβαια οκ τα αποθηκεύω και τα βάζω μετά στους αυτοματισμούς του Ps, αλλά κ το lightroom θα έχει. Γιατί αυτό είναι διπλή δουλεία. Πρώτα στο ένα πρόγραμμα κ μετά στο άλλο. Πανικός! :)

Stefanos είπε:
η δευτερη πανοραμικη ειναι σαφως βελτιωμενη!!!! οσον αφορα τα raw αν δεν μπορεις να τα δουλεψεις στον υπολογιστη, ισως βολευει να τα κανεις tiff που τα δουλευει ανετα το ps και δεν χανεις σε πληροφορια.
katerinaki είπε:
Δλδ μπορώ να πάρω απλές φωτογραφίες και να τις κάνω πανόραμα? Πίστευα ότι μόνο με τη ρύθμιση panorama στη μηχναή μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα raw δεν τα αναγωρίζει το PS. Πρέπει να τα επεξεργαστώ στο λογισμικό της μηχανής και μετά να τα αποθηκεύσω ως jpeg και να τα βάλω στο Ps. Εκτός βέβαια κι αν αγνοώ δυνατότητες που έχω. Θα το κοιτάξω πάλι :)
Κατερινα κι εγω παντως ετσι καπως δουλευω, ουσιαστικα κανεις μια προεργασια στο Lr (η Capture NX gia mena) και μετα κανω τη δουλεια στο Ps γιατι εχει επιπλεον δυνατοτητες και με βολευει.μεσω του lr δεν το εχω δουλεψει παραπερα

katerinaki είπε:
Λοιπόν άκου φίλε αυτό το αρχείο που λες το ανακάλυψα σήμερα που προσπαθούσα να κάνω στο lightroom όσα μου λεει παραπάνω ο Αχιλλέας. Δλδ όταν εβαλα το raw στο Lr έκανα ότι αλλαγές έκανα και το αποθήκευσε σαν tif. Κι όντως πρέπει να το αναγνωρίζει το Ps (κάτι για το χρωματικό χώρο μου λέει αλλά πατάω οκ και το ανοίγει....) Πάντως η φάση τώρα ποια είναι. ότι κατάφερα να κάνω αυτά που λέει ο Αχιλλέας -να μεταφέρω δλδ και στα υπόλοιπα κάδρα τις βελτιώσεις με copy από το ένα- αλλά ακόμη δεν βρίσκω πώς συνενώνω αυτά τα αρχεία στο lightroom. Βέβαια οκ τα αποθηκεύω και τα βάζω μετά στους αυτοματισμούς του Ps, αλλά κ το lightroom θα έχει. Γιατί αυτό είναι διπλή δουλεία. Πρώτα στο ένα πρόγραμμα κ μετά στο άλλο. Πανικός! :)

Stefanos είπε:
η δευτερη πανοραμικη ειναι σαφως βελτιωμενη!!!! οσον αφορα τα raw αν δεν μπορεις να τα δουλεψεις στον υπολογιστη, ισως βολευει να τα κανεις tiff που τα δουλευει ανετα το ps και δεν χανεις σε πληροφορια.
katerinaki είπε:
Δλδ μπορώ να πάρω απλές φωτογραφίες και να τις κάνω πανόραμα? Πίστευα ότι μόνο με τη ρύθμιση panorama στη μηχναή μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα raw δεν τα αναγωρίζει το PS. Πρέπει να τα επεξεργαστώ στο λογισμικό της μηχανής και μετά να τα αποθηκεύσω ως jpeg και να τα βάλω στο Ps. Εκτός βέβαια κι αν αγνοώ δυνατότητες που έχω. Θα το κοιτάξω πάλι :)
Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Κατερινάκι επαναλαμβάνω. Επιλέγεις όλα τα κάδρα προς συρραφή από το LR και κάνεις πάνω σε κάποιο δεξί κλικ>Edit in>και επιλέγεις Merge to Panorama in Photoshop. Τότε, ανοίγει αυτόματα το PS και γίνεται η συρραφή εκεί.


ok τωρα προσεχω τι εννοεις. ισως διάβασα βιαστικά παραπάνω. θα το επανλάβω λοιπόν και θα επανελθω με πανοραμικες :)

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης