"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Η πανοραμικη φωτογραφια ειναι μια τεχνικη, που στις μερες των υπολογιστων και των ειδικων προγραμματων,βρισκει ιδιαιτερη εφαρμογη.ειναι δηλαδη πιο ευκολο να ασχοληθει κανεις.
Για τους επαγγελματιες του ειδους υπαρχουν ειδικα τριποδια ,κεφαλες,μηχανες και συστηματα.

Εδω θα ηθελα να παραθεσω καποιους κανονες βασικους που ισχυουν για ολους και κυριως για μας τους ερασιτεχνες.Προσωπικα οταν φωτογραφιζω για πανοραμα,το κανω στο χερι.
Τα βασικα για ενα καλο αποτελεσμα,που πρεπει να προσεξουμε ειναι:

1ον Την ιδια εστιακη αποσταση για καθε μας ληψη

2ον Το ιδιο διαφραγμα σε ολες μας τις ληψεις(το ιδανικο ειναι να κανουμε ολες τις ληψεις σε μανουαλ λειτουργια,δηλ ταχυτητα και διαφραγμα ιδια σε ολες τις ληψεις)

3ον ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΝΑΤΙΚΟ: στις ληψεις μας θα πρεπει η επομενη φωτογραφια να εχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα κομματι απο την προηγουμενη,ωστε το προγραμμα που θα τις ραψει,να βρει κοινα στοιχεια.
εδω δεν υπαρχει απολυτως κανενας περιορισμος στην ποσοτητα των φωτογραφιων.Μπορει να γινει με 2 ληψεις,μπορει και με 20.Αυτο ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.

4ον Οταν φωτογραφιζουμε στο χερι η χωρις τον καταλληλο εξοπλισμο,το ιδανικο ειναι να περνουμε καθετες ληψεις και οσο το δυνατον ,πιο ευρυγωνιες.Ετσι στην συρραφη χανουμε θεμα απο περιοχες που λιγο εως καθολου μας ενδιαφερουν(ουρανος-εδαφος μπροστα μας)

Επεξεργασια:
Υπαρχουν αρκετα προγραμματα με τα οποια μπορουμε να θεσουμε ενα Πανοραμα.Προσωπικα προτιμω το Photoshop CS4 γιατι με εναν πραγματικα μαγικο τροπο ραβει τις φωτο
Υπαρχουν ομως και αλλα δωρεαν στο Ιντερνετ,απο πολυ απλα -φουλ αυτοματισμοι-μεχρι πολυσυνθετα,οπου πρεπει να δωσεις μονος τα σημεια επαφης.Και εδω τα πραγματα ειναι σχετικα,οσον αφορα την μεθοδο,δηλαδη ο,τι ταιριαζει και βολευει τον καθενα απο μας...

καλη επιτυχια στην προσπαθεια μας

Προβολές: 590

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σ' ευχαριστούμε Αντώνη. Πολύ καλή παρουσίαση. Εφώ προσωπικά δεν έχω καθόλου ασχοληθεί με την πανοραμική φωτογραφία και είναι μιά καλή ευκαιρία να το κάνω. Το CS 3 δεν έχει τέτοια λειτουργία ;
Γιαννη@ ολα τα Photoshop μετα το 7 εχουν την εξης λειτουργια
Edit-Automate-Photomerge

εκει γινετε το πανοραμα αυτοματα

GORDON@ Ξεκινησα την συζητηση γιατι βλεπω οτι γινονται αξιεπαινες προσπαθειες για πανοραμικη φωτογραφια.Εγω απλα παρεθεσα καποιες παραμετρους που πρεπει να τηρηθουν,για να υπαρχει καλο αποτελεσμα.
Ολα τα αλλα ειναι προσωπικη κριση του καθενα για το που ταιριαζει η οχι και σε ποιο θεμα
Συμφωνω μαζι σου ,οτι την αξια της μπορουμε μονο τυπωμενη να την καταλαβουμε...τωρα που παει και που οχι...αλλου παπα ευαγγελια...
Αντώνη να προσθέσω στο σωστότατο αρθρο σου την αφαιρεση του πολωτικου φίλτρου καθως καθως η γωνία πολωσης αλλάζει απο καρε σε καρε και ο ουρανός κανει καμπύλες στο ραψιμο!

Επίσης η καλύτερη χρήση εστιασης ειναι παλι η manual, εστιασμένη λιιιιιγο πριν το απειρο του ορίζοντα. Τωρα επειδη σε ευρυγώνιο φακό η χειροκίνητη εστίαση ειναι βάσανο, μπορει να γίνει μέσω live view, η με autofocus ωστε να εστιάσει πρωτα και μετα αλλαγη σε manual focus.
Χristina είπε:
Αντώνη και πάλι εγώ! έχω κατεβάσει το photomatix pro3 για να πειραματιστώ με δημιουργία HDR αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου!!! μήπως, λέω μήπως ξέρεις και από αυτά;;;

η λογική του photomatix ειναι να παρει το ιδιο φωτογραφικό θεμα σε πολλα καρε με διαφορετικό φωτισμο και να τα κανει τοστ, με αποτέλεσμα τα μαυρα και ασπρα σημεια να αποκτήσουν υφη και λεπτομέρια.

1. απαιτέιται τρίποδο κατα τη ληψη του θεματος
2. πολλες λήψεις με διαφορετικους φωτισμους EV-2 EV-1 EV 0 EV+1 EV+2
3. το θεμα πρεπει να ειναι στατικο
πολύ σημαντικές οι συμβουλές και οι πληροφορίες σου Αντώνη, σε ευχαριστούμε..
Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με το θέμα..
@ Rasta Bill: Συμφωνω απολυτα μαζι σου,θελει μεγαλη προσοχη η επιλογη του φακου ωστε να αποφευχθουν οι μεγαλες παραμορφωσεις

@Xristina & Stelios Kritikakis:PHOTOMATIX

σωστα αυτα που περιγραφει ο Στελιος.απο την εμπειρια μου πιστευω οτι το καλυτερο αποτελεσμα ερχεται με -2 0 +2 EV
Στο Photomatix ομως υπαρχει και μια αlλη λειτουργια,το Ψευδο HDR .
Μπορεις δηλαδη.με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΡΧΕΙΟ,να παρεις το ιδιο αποτελεμα,αρκει να εχει γινει η ληψη σε μορφη RAW
Σωστός! Βασίλη χαίρομαι που εχουμε το ίδιο γούστο.
Η πλαστικούρα που βγαίνει μεσω του HDR πολλες φορες ειναι αντιαισθητική,

Η καλύτερη λύση που χρησιμοποιώ και προτέινω ειναι το Camera RAW της adobe που ενσωματώνεται στις εκδόσεις του photoshop. Fill/Recovery συν μαγειρεμα exposure/contrast ωστε να ανοίξει το φωτιστικό ευρος λήψης οσο παει, και μετα extra δουλειά στο Photoshop αν και όπου χρειάζεται και σαφέστατα συμφωνα με την αισθητική σας.
Βασική προυπόθεση η λήψη σε RAW format και οχι JPEG.

Οι διαφορές μεταξύ JPEG / RAW και ενα μινι tutorial για το Adobe Camera RAW (aka ACR) θα το βρείτε εδώ.


Rasta Bill είπε:
Αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω:
4. Προσοχή στις υπερβολές, γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να βγει αφύσικο.

Stelios Kritikakis είπε:
Χristina είπε:
Αντώνη και πάλι εγώ! έχω κατεβάσει το photomatix pro3 για να πειραματιστώ με δημιουργία HDR αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου!!! μήπως, λέω μήπως ξέρεις και από αυτά;;;

η λογική του photomatix ειναι να παρει το ιδιο φωτογραφικό θεμα σε πολλα καρε με διαφορετικό φωτισμο και να τα κανει τοστ, με αποτέλεσμα τα μαυρα και ασπρα σημεια να αποκτήσουν υφη και λεπτομέρια.

1. απαιτέιται τρίποδο κατα τη ληψη του θεματος
2. πολλες λήψεις με διαφορετικους φωτισμους EV-2 EV-1 EV 0 EV+1 EV+2
3. το θεμα πρεπει να ειναι στατικο
γενικα με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα πανοραματα, και ηθελα να ρωτησω το εξης: μπορω να φτιαξω πανοραμα απο raw αρχεια και να επεξεργαστω επειτα το τελικο αρχειο, η μπορω να δουλεψω μονο τα jpeg?
Stefanos είπε:
γενικα με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα πανοραματα, και ηθελα να ρωτησω το εξης: μπορω να φτιαξω πανοραμα απο raw αρχεια και να επεξεργαστω επειτα το τελικο αρχειο, η μπορω να δουλεψω μονο τα jpeg?



μπορείς. ιδια λογική (photomerge) στο cs3 ή cs4
αν έχεις διορθώσει τα raw νωρίτερα, τοτε το Photomerge, τραβάει και τις διορθώσεις αυτών

tested
Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Στέλιο, εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Στα πανοράματα, η εστίαση οφείλει να είναι χειροκίνητη, και στην υπερεστιακή. Μόνο έτσι το κάδρο θα είναι πραγματικά ευκρινές απ' άκρη σ' άκρη...
Stelios Kritikakis είπε:
Αντώνη να προσθέσω στο σωστότατο αρθρο σου την αφαιρεση του πολωτικου φίλτρου καθως καθως η γωνία πολωσης αλλάζει απο καρε σε καρε και ο ουρανός κανει καμπύλες στο ραψιμο!

Επίσης η καλύτερη χρήση εστιασης ειναι παλι η manual, εστιασμένη λιιιιιγο πριν το απειρο του ορίζοντα. Τωρα επειδη σε ευρυγώνιο φακό η χειροκίνητη εστίαση ειναι βάσανο, μπορει να γίνει μέσω live view, η με autofocus ωστε να εστιάσει πρωτα και μετα αλλαγη σε manual focus.



μα χειροκίνητη προτείνω μέσω live view παρέα με ενα κλειστό διαφραγματάκι.

για πιο γρήγορες καταστάσεις (χερι + quick) μπορείς να χρησιμοποιήσεις autofocus και αφου εστιάσει κάπου λίγο πριν το άπειρο, γυρνας σε manual focus, και τραβάς ολα τα καρε, με την αρχική af εστίαση. Eτσι αποφέυγεται το λάθος ενα καρέ στα τόσα να βγει ανεστίαστο αν σε καθε κλικ κανει και auto focus.
γενικα νομιζω οτι σε ενα πανοραμα θελουμε οσο το δυνατοτερο καλυτερα εστιασμενο το συνολο της εικονας, πραγμα που σημαινει οτι θελουμε βαθος πεδιου και σχετικα κλειστο διαφραγμα (f/11- f/16 δουλευω εγω).θα συμφωνησω για την υπερεστιακη και για το af που λεει ο στελιος. νομιζω ομμως οτι οι περισσοτερες μηχανες εχουν και το κουμπι af-ae-l, πραγμα πουβολευει εδω μια και θελουμε επιπλεον μια σωστη φωτομετρηση.
επιπλεον καλο θα ειναι η καθε ληψη να περιλαμβανει περιπου το 1/3 της προηγουμενης σε πληροφορια για να μην εχουμε προβληματα στο photomerge, αλλα αυτο εξαρταται και απο το θεμα.
lightroom ε? καλο μου φαινεται οπως το περιγραφεις θα το τσεκαρω

Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Στέφανε, εγώ προτιμώ το Lightroom για αρχικη επεξεργασία. Το καλό με το Lightroom είναι ότι μπορείς να διορθώσεις τα raw πριν τη σύνθεση όλα μαζί. Είτε τα επιλέγεις εξαρχής και τα διορθώνεις όλα μαζί, είτε καλύτερα, επιλέγεις ένα αντιπροσωπευτικό για την επεξεργασία, το επεξεργάζεσαι και "επικολλάς" τις ρυθμίσεις σου στα υπόλοιπα του πανοράματος. Τα επιλέγεις και μέσα από εντολή του Lightroom τα συνθέτεις αυτόματα στο Photomerge του PS. Το τελευταίο πανόραμα που ανάρτησα είναι φτιαγμένο μ' αυτή τη διαδικασία. Υπάρχουν ακόμη δύο από εκείνη την ημέρα που θ' ανέβουν εν καιρώ...

Stefanos είπε:
γενικα με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα πανοραματα, και ηθελα να ρωτησω το εξης: μπορω να φτιαξω πανοραμα απο raw αρχεια και να επεξεργαστω επειτα το τελικο αρχειο, η μπορω να δουλεψω μονο τα jpeg?

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης