"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Καλησπέρα σε όλους. Κατόπιν καταγγελιών μελών του PhotoGR διαπιστώσαμε πως οι διαχειρστές της σελίδας του facebook "ΟΙ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ" (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=501983845715&set=a.44554...!/pages/OI-OMORPHIES-TES-ELLADAS-MAS/445418720715) συστηματικά κλέβουν φωτογραφίες από διάφορα sites και τις προσθέτουν στη σελίδα τους χωρίς καμία αναφορά στο φωτογράφο και την πηγή προέλευσης. Όχι μόνο δέχονται τα συγχαρητήρια (καθώς και τα likes και την επισκεψιμότητα) αλλά συχνά αλλάζουν τους τίτλους των φωτογραφιών και κάνουν και αφιερώσεις!
Από την έρευνα που κάναμε στισ πάνω απο 14.000 φωτογραφίες (!!!) διαπιστώσαμε πως έχει κλαπεί σημαντικός αριθμός φωτογραφιών από το Φωτογραφικό Ταξίδι και θεωρήσαμε πρέπον αν ενημερώσουμε.
Πέραν τριών δικών μου φωτό (Ελεφήνορας) εντόπισα αρκετες φωτό του ίδιου το Γ.Τσούμπα, καθώς και των Δ.Φιλελέ, Manos Spyridakis, Stelios Kritikakis, Elena Dimitraki, ifanik, Giorgos Natsis, Geps, P Chris, Chris Mathioudakis, Costas Anastopoulos, pantelis, N.Zanni, makithaca κ.α.

Ως PhotoGR κάναμε ήδη κάποιες κινήσεις (http://photogr.gr/forum/topic?id=220&p=3) αλλά πιστεύω πως πρέπει να έχουμε ένα κοινό μέτωπο απέναντι σε τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές.

                                                                                                      Χ.Παπαδόπουλος

Προβολές: 894

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση



Giorgos Tsoumpas είπε:
Η συζήτηση πού ανοίχθηκε απ΄/ο τον Βασίλη Πρωτόπαππα.

http://tsoumpasphotogallery.ning.com/forum/topics/facebook-kai-oi-o...

Γιώργο δεν είχα δει πως υπήρχε ήδη θέμα γι' αυτό άνοιξα νέο. Στη δική μας επιστολή δεν έστειλαν καμία απάντηση ακόμα και σε έναν τεράστιο αριθμό φωτογραφιών δεν υπάρχει αναφορά ούτε στο φωτογράφο, ούτε στην πηγή.
Επιπλεόν, τόσο το Φωτογραφικό Ταξίδι, όσο και το PhotoGR και τα υπόλοιπα sites παρέχουν την επιλογή Share σε μέλη και επισκέπτες οπότε δεν υπάρχει και κανένας λόγος για Copy Paste, το οποίο είναι παράνομο σε κάθε περίπτωση (Όροι Χρήσης Φ.Τ. 1 και 7.
Νομίζω πως πρέπει να γίνουν αναφορές από όλους μας στο facebook ώστε να σταματήσει αυτή η φαρσοκωμωδία.

Διάβασα στην προηγούμενη συζήτηση την άποψη του Στέλιου Κρητικάκη ότι δεν κινούνται με δόλο. Πρόκειται για ένα site με 6-7 διαχειριστές, υποθέτω ενήλικες και όχι πεντάχρονα, που τους έχει επισημανθεί, επανειλημμένως όπως φαίνεται, πως ακολουθούν μία λάθος και παράνομη πρακτική, την οποία και συνεχίζουν. Όσο κι αν θέλω δε μπορώ να τους δικαιολογήσω σε καμία περίπτωση!

Επίσης εδώ http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150293221735716&set=a.... ευχαριστούν εσένα προσωπικά και τα μέλη του "Φ.Τ" για τις φωτο τους, δίνοντας την εντύπωση πως όλα γίνονται με τη σύμφωνη γνώμη τη δική σου και τη δική μας. Νομίζω πρέπει να κάνεις κάποια διευκρίνηση.
Επειδή υπάρχει η ευρέως διαδεομένη άποψη πως ενέργεια που δεν καταλήγει σε άμεσο κέρδος δεν διώκεται βάσει του νόμου περί πνευματικών δικαιωμάτων, θα ήθελα να σημειώσω πως φυσικά και διώκεται καθώς περιορίζει το δικό μου κέρδος ως φωτογράφου αλλά και ιδιοκτήτη συνδρομητικής ιστοσελίδας.

Παραθέτω τη σχετική παράγραφο από το νόμο.

2. Η ελευθερία της αναπαραγωγής για ιδιωτική χρήση δεν ισχύει όταν με την αναπαραγωγή εμποδίζεται η κανονική εκμετάλλευση του έργου ή βλάπτονται τα νόμιμα συμφέροντα των δημιουργών και ιδίως: α) όταν αναπαράγεται αρχιτεκτονικό έργο σε μορφή κτιρίου ή άλλης παρεμφερούς κατασκευής, β) όταν αναπαράγεται, με τεχνικά μέσα, έργο των εικαστικών τεχνών, που κυκλοφορεί σε περιορισμένο αριθμό ή η γραφική παράσταση μουσικού έργου.
Δεν ξέρω που θα καταλήξει όλο αυτό με την κλοπή των φώτο σας/μας. Αλλά πιστεύω, ότι από την στιγμή που δεν σας ρώτησε κανένας πρώτα πριν τις πάρουν και τις ανεβάσουν στο FB η δική μου άποψη είναι να τους κυνηγήσετε με οποιοδήποτε τρόπο μπορείτε.
Εδώ η απάντηση της διαχειρίστριας της σελίδας κας Φαίδρας Γαλάνη:

Καλησπερα κυριε Παπαδοπουλε. Ειμαι η Φαιδρα Γαλανη απο τις ομορφιες της ελλαδας μας....Δε θελω να σας κουρασω , γιατι απο οτι ειδα τις τελευταιες μερες εχετε ηδη κουραστει να μας κοροιδευετε, να μας ειρωνευεστε να μας λετε κλεφτες....και οτι αλλο τελος παντων σας ερχετε στο μυαλο. Ναι εν μερει εχετε απολυτο δικιο,γιατι πηραμε φωτογραφιες απο τη σελιδα σας "φωτογραφικο ταξιδι" και μονο απο αυτη. Τις αλλες που αναφερετε ουτε που τις ξεραμε...Ας ειναι λοιπον...Μιλατε οτι σας εχουμε κλεψει 13.000 φωτογραφιες. Πως ειναι δυνατον κατι τετοιο, αφου στη συγκεκριμενη σελιδα ειναι δημοσιευμενες περιπου 1200 και αυτες δεν εχουν ολες για θεμα τους την Ελλαδα...Ναι πηραμε φωτογραφιες και οταν ο κυριος Τσουμπας εγινε μελος στη σελιδα μας, ηρθαμε σε επικοινωνια μαζι του και μας ειπε οτι ειναι χαρα του να βαζουμε φωτο απο τη συγκεκριμενη σελιδα για να βλεπουν ολοι τις φωτο και την Ελλαδα φυσικα. Για να μη σας κουρασω αλλο,θα ηθελα να σας πω, οτι 1) ηδη εχουμε σβησει πολλες δικες σας φωτο και συνεχιζουμε να σβηνουμε, μεχρι να τις σβησουμε ολες τις δικες σας.2) δεν προκειται να παρουμε δικες σας φωτο παλι. Ποτε και για κανενα λογο.Και 3) θα ηθελα το θεμα να σταματησει εδω, χωρις περισσοτερες απειλες απο μερους σας και χωρις να ζητατε χρηματα για αποζημιωση (1.000 ευρω ζητησε καποιος συναδελφος σας) και να μας κανετε να πιστευουμε οτι ολα τα κανετε για τα χρηματα. Εμεις δεν εμπορευτηκαμε τις φωτο σας, απλα τις δειξαμε στο κοσμο και ειλικρινα χαρηκαν παρα πολυ που εβλεπαν την Ελλαδα και τις ομορφιες της. Ειδικα οι Ελληνες του εξωτερικου.Και κατι τελευταιο...Ποτε δεν αναφεραμε πουθενα οτι οι φωτο ηταν δικες μας και μαλιστα μετα την παρατηρηση του κυριου Πρωτοππαπα, αρχισαμε και βαζαμε το ονομα του φωτογραφου.Οι φωτογραφιες που πηραμε απο σας θα σβηστουν ολες, αλλα το κυριοτερο δεν θα μπει καμμια απο δω και περα δικια σας.....μονο απο το Google. Εγω, εκ μερους των διαχεριστων,σας ζητω συγνωμη και ευχομαι και ελπιζω το θεμα να τελειωσει εδω. Ευχαριστω για το χρονο σας..Καληνυχτα σας και καλη συνεχεια....Φαιδρα Γαλανη.
εστειλα μαζι με το Βασίλη τον Πρωτοπαπα email να δημοσιεύουν τουλάχιστον το ονομα του καθε φωτογράφου απο κάτω.
Ο Γ. Τσουμπας προφανώς αναφέρθηκε στη διαχειρίστρια για τις δικές του φωτογραφίες και οχι των μελών της κοινότητας.

Δόλος δεν υπάρχει, επιμένω, χωρίς να υποστηρίζω το πως γίνεται αλλά για το σκοπό που λένε οτι γίνεται.
Το αν με ενοχλεί που αναδημοσιεύεται η δουλειά μου πρόβλημα μου, ας μη τη δημοσίευα στο internet, ή ας την γέμιζα watermarks.
Το να τους κυνηγήσω νομικά, ΝΑΙ μπορώ και κατα μεγάλο ποσοστό να δικαιωθώ, το ερώτημα ειναι αν ψυχικά γουστάρω να το κάνω η θα φθαρθώ, και αν κοιμάμαι μια χαρα τις νύχτες.

Πείτε με αγαθό, δεν ξέρω, 50/50 αλλά μπαίνω και λίγο στη πλευρά τους, αν γράφουν το όνομα μου απο κάτω χαλάλι, και εγω τη χώρα μου διαφημίζω μέσα απο τα δικά μου μάτια.

Εκεί που γίνομαι σκύλος νηστικός βλέποντας κρέας ωμό, ειναι οταν βγάζουν κέρδος απο αυτό, οπως γίνεται σε κατι αισχρά επαγγελματικά κωλο-sites με hotel booking in greece, που επειδη ειναι κοπρίτες αυτοί που αντι να βρούν εναν επαγγελματία με ενα λογικό κόστος να τους καλύψει φωτογραφικά εχουν μάθει στο τσάμπα και κλέβουν και στις πλάτες των αλλων βγάζουν κέρδη, και μιλάμε για ΤΡΕΛΑ κερδη!!!!!.

εκει σκίστε τους αλύπητα, εγω τουλάχιστον κοιμάμαι σαν πουλάκι το βράδυ οταν δαγκώνω κανεναν απο δαυτους, και δεν γουργουρίζει και το στομάχι μου :)
@ Stelios Kririkakis

"Το αν με ενοχλεί που αναδημοσιεύεται η δουλειά μου πρόβλημα μου, ας μη τη δημοσίευα στο internet, ή ας την γέμιζα watermarks." Δηλαδή εγώ κάνω και δημοσιεύσεις σε journals, αν με ενοχλεί να μου τις κλέβουν προτείνεις να μη δημοσιεύω; Ή πρέπει να καταστρέφω μόνος μου τις φωτο μου με τεράστια watermarks; Το να με ενοχλεί η κλοπή και η αναδημοσίευση άνευ αναφοράς των εικόνων μου δε νομίζω πως είναι πρόβλημά μου, γιατί λίγο ή πολύ λες πως εγώ έχω το πρόβλημα!

"Αν βάζουν το όνομα χαλάλι". Βλέπεις εσύ να βάζουν κάποιο όνομα; Μόνο χθες ανέβασαν 6-7 φωτό χωρίς αναφορά ούτε στο όνομα του φωτογράφου και χωρίς ένα λινκ στην πηγή. Όταν το ανέφερα στην κα Γαλανού μου απάντησε πως αυτές δεν είναι δικές μας και δεν τις πήρε από κανένα site αλλά τις βρήκε στο GOOGLE!!! Βλέπεις καμία διάθεση για διόρθωση των κακώς κειμένων;

Όσο για τον διαφημίζεται η χώρα με φωτογραφίες που βαφτίζουν το όρος Fuji Όλυμπο και με αφίσες που δείχνουν την Αγ.Σοφιά και λένε να πάμε να πάρουμε την Πόλη, επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου, αισθητικές και όχι μόνο.

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι ο Γ.Τσούμπας έδωσε άδεια να χρησιμοποιούνται οι φωτογραφίες των μελών του Φ.Τ. χωρίς να μας ρωτήσει αλλά οφείλει νομίζω να βγει δημόσια και να τους πει "κύριοι λέτε ψέμματα".

Προφανώς και υπάρχουν και χειρότερα, αλλά από τα μέλη της διαχειριστικής ομάδας θα ήθελα μια πιο σθεναρή στάση, ειδάλλως ποιο το νόημα των όρων χρήσης 1 και 7; Να τους απαλείψετε να μην υπάρχουν και ψευδαισθήσεις.

Επίσης να ενημερώσω πως κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια και θα κοιμάμαι ακόμη πιο ήσυχος αν ξέρω ότι οι φωτογραφίες δεν είναι έρμαιο στις διαθέσεις κάθε επιτήδειου.
Γιατί δεν κλειδώνετε το site έτσι ώστε να απενεργοποιεί το copy-paste, όπως γίνεται και στο: http://www.digital-camera.gr/ ?
Το δεξί κλικ το έχουμε απενεργοποιημένο Αριστείδη, αλλά πάντα υπάρχουν τρόποι (π.χ. print screen). Όπως όμως οι ίδιοι λένε, τις περισσότερες τις πήραν από το Φωτογραφικό Ταξίδι, όχι από το PhotoGR. Επίσης, έχω την αίσθηση πως έχουν πάρει φωτογραφίες και από το digital-camera.

Όμως όταν με ρωτάτε κάτι τέτοιο είναι σα να λέω πως μου διέρηξαν το σπίτι, να υποδεικνύω τους κλέφτες και τα κλοπιμαία και να μου λέτε "Μα γιατί δεν έβαλες αυτό το σύστημα συναγερμού;"
Έμεινα πολύ πίσω σε αυτήν την συζήτηση τελικά...!!!!!
Έχουν γραφεί τόσα και τόσα,χωρίς να πάρω χαμπάρι και δεν έχω πάρει θέση στό τελευταίο αυτό διήμερο.
Μέχρι και τό όνομα μου έχει ανακατευτεί τόσο...!!!Λυπάμαι Φίλοι μου!!!

Λοιπόν,επειδή έχω γράψει σε προηγούμενο σχόλιο μου την θ΄΄εση μου και άποψη μου,δεν θα την ξαναγράψω αλλά μπορείτε να την διαβάσετε.
Πρό 2 περίπου μήνες επικοινώνησε μαζί μου,ο δημιουργός της σελίδας αυτής με μήνυμα στό Facebook.
Τότε λοιπόν,ο δημιουργός θυμούμαι είχε το όνομα "Μιχάλης Κρητικός".Σήμερα επειδή ανέτρεξα να βρώ εκείνα τα μηνύματα βλέπω ότι έχει αλλάξει τό όνομα σε "Μιχάλης Μπουντουράκης".
Σας επισυνάπτω λοιπόν,τα μήνύματα πού ανταλλάξαμε τότε ανάμεσα μας,μιάς και έφτασα πλέον στό σημείο να πρέπει να απολογηθώ.
(Από ότι θυμούμαι στα 50 μου χρόνια,είναι η πρώτη φορά,εύχομαι και η τελευταία πού απολογούμαι!!!)

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ
Mixalis Bantourakis 06 Οκτωβρίου στις 3:58 μ.μ. Αναφορά
KALHSPERA GIWRGO !!!! EIMAI O MIXALHS O DHMIOYRGOS THS OMORFHS SELIDAS ( OI OMORFIES THS ELLADAS MAS ) THA HTHELA NA SOU PW KATARXIN SYXARITIRIA GIA TH SELIDA SOU TO FWTOGRAFIKO TAXIDI POU EXEIS KAI ENA EUXARISTW POU EISAI MELOS STH SELIDA MOU !!!!! EXW DEI OLH TH SELIDA SOU EINAI TROMERH !!!! KATA KAIROUS PERNW KAI FWTOGRAFIES MELWN SOU KAI TIS BAZW STIS OMORFIES FUSIKA ME TA ONOMATA TWN FWTOGRAFWN MERIKES FORES KAMIA DIAXEIRISTRIA XENAEI NA BAZEI TA ONOMATA KAI TIS KANW PARATIRISI !! APLA EIXA XREOS NA STO PW !! EXOUME KAI MELH DIKA SOU POU MAS STELNOUN FWTOGRAFIES ME TO EMAIL KAI TIS BAZOUME STH SELIDA . EXW 26.000 MELH STH SELIDA POU THN LATREUOYN OLOI !! OTI XREIASTEIS EIMAI STH DIATHESH SOU NA SE BOHTHISW AMA MPORW AKOMA KAI NA SE DIAFIMISW OTI MOU PEIS THA TO SEBASTW !!! EUXARISTW POLU MIXALHS KRITIKOS (EKPAIDEUTIKOS)

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ
Giorgos Tsoumpas 06 Οκτωβρίου στις 4:06 μ.μ.
Καλησπέρα Μιχάλη!
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση καί για τα καλά σου λόγια!
Καί η δική σου σελίδα είναι πολύ καλή,αξιόλογη θά έλεγα!Μέσω αυτής,διαφημίζεται η χώρα μας!Συγχαρητήρια!
Σχετικά με τίς φωτογραφίες πού παίρνετε και δημοσιεύονται,τόσο από εμένα,όσο κύρια από άλλα μέλη,είναι σωστό και φρόνιμο,να δημοσιεύεται και τό όνομα τού δημιουργού της.Επίσης αξιόλογη και νομότυπη στάση εκ μέρους σας είναι να ζητάτε και την έγγραφη συγκατάθεση τού κάθε δημιουργού της φωτπγραφίας.
Έτσι,κανείς δεν μπορεί να πεί το παραμικρό ή περί πνευματικών δικαιωμάτων και τα λοιπά.
Τώρα σχετικά με εμένα προσωπικά....τό άν θέλω να με διαφημίσεις κ.λ.π.,είμαι από αυτούς πού λέω συνέχεια ότι "και ο Θεός θέλει διαφήμιση...γιαυτό κτυπούν οι καμπάνες".
Οπότε το αφήνω σε εσένα αυτό!

Καί πάλι σε ευχαριστώ!
Στήν διάθεση σου,σε ότι με χρειαστείς!

Φιλικά

Γιώργος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ
Mixalis Bantourakis 06 Οκτωβρίου στις 4:12 μ.μ. Αναφορά
NAI GIWRGH MOU TO BRADU THA SE EUXARISTISW STH SELIDA KAI OSES DIKES SOU FWTOGRAFIES THELEIS THA TIS BALW ME TO ONOMA SOU STH SELIDA AMA THES ENHMEROSE KAI TA MELH SOU OTI EIMASTE DIATHESIMOI NA TOUS BOHTHISOUME AMA THELOUN FUSIKA !!!!!!!!!! SOU KANW KAI AITHMA FILIAS EDW !!!!!!!! TA LEME KALO MESHMERI NA EXOUME !!!!!!!!!!!!!!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ
Giorgos Tsoumpas 06 Οκτωβρίου στις 4:16 μ.μ.
Ειλικρινά σε ευχαριστώ!
Θα είμαι αρωγός και συμπαραστάτης ,προσωπικά εγώ στην δική σας προσπάθεια! Σχετικά με τίς φωτογραφίες όμως άλλων μελών τού ΦΤ,σε προτρέπω,ότι πρέπει να το κάνεις έτσι πού προανέφερα.Με εμένα μήν ζητάς έγγραφη έγγκριση,δεν τρέχει τίποτα,αλλά βάζε όνομα τουλάχιστον.

Γιώργος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ
EUXARISTWS GIWRGO MOU !!!!!!!!!!!!!EGINE!!!!!!!!! THN SELIDA THN LATREUEI O KOSMOS !!! EXOUME 26.000 MELH KAI ANEBENOUME SUNEXEIA ME GRIGOROUS RITHMOUS !!!OPOTE THELEIS ESU NA MOU LES MIXALH BALE MOU AUTES TIS FWTOGRAFIES NA TIS DOUNE !!!!!!! TA LEME PAW NA DIABASW EIMAI EKPAIDEUTIKOS SE TEXNIKO LUKEIO 22 XRONIA MHXANOLOGOS !!!!! TA LEME FILE MOU !!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ
Giorgos Tsoumpas 06 Οκτωβρίου στις 4:21 μ.μ.
Καλό μάθημα,καλή δύναμη!!!!!

Εάν τώρα,Αγαπητοί μου Συνάδελφοι,
και αφού διαβάσατε αυτά τα μηνύματα,έχετε πλέον την πεποίθηση ότι προσωπικά εγώ έπραξα λάθος καί έκανα κάτι κακό,τό οποίο σε τελευταία ανάλυση σας έβλαψε,τότε

Ζητάω ειλικρινά συγγνώμη(δεν το πιστεύω-θέλω όμως ,γιατί απλά πιστεύω ότι έπραξα τα δέοντα)

και κατά δεύτερον γιά λόγους προσωπικής ευθυξίας και μόνον,καταθέτω τούς κωδικούς μου ώς δημιουργός τού ιστοχώρου αυτού σε άλλον διαχειριστή(Στέλιο Κρητικάκη),και αποχωρώ από το "Φωτογραφικό Ταξίδι".
Άλλοστε κάποια άλλα ομοειδή sites,θα ικανοποιηθούν περισσότερο με αυτό το τελευταίο.
Γιώργο καμία αμφιβολία δεν έχω προσωπικά για την ποιότητα του χαρακτήρα σου και αυτό το έχω επαναλάβει σε όλα τα σχόλιά μου. Σε καμία περίπτωση δε νοείται Φωτογραφικό Ταξίδι χωρίς εσένα για μένα.

Όπως θα διαπίστωσες και ο ίδιος, ο κύριος Μπουντουράκης άλλα σου έλεγε και άλλα έπραττε και το μόνο που ήθελα ήταν να καταδείξω ακριβώς αυτό, ώστε κανείς να μην ισχυρίζεται (όπως η κυρία Γαλάνη) ότι εσύ έδωσες την άδεια σου ώστε να χρησιμοποιούνται φωτογραφίες μελών του Φ.Τ.
Χάρη μου, δεν το προσωποποιώ, προς θεού, αλλα η πραγματικότητα τουλαχιστον στη βλαχο-χώρα μας ειναι δεδομένη.
Αυτός που παράγει ειναι το θύμα. Πιο εύκολο ειναι να κλέψουμε κατι έτοιμο, παρα να το δημιουργήσουμε μόνοι μας. Να κουραστούμε;;;;; εισαι καλα;;;;;;;;

Αν είμασταν δημιουργικοί δεν θα χρωστάγαμε της μιχαλούς σαν χώρα και θα παράγαμε και κάτι για τη πάρτη μας, σε σημείο οι ξένοι να μας το ζητάνε κιολας, αλλα ειμαστε βλαμμένοι καναπεδάκιδες. (Συγνώμη για to υφος μου, αγανακτισμένος ειμαι, αλλα αυτό δε σημαίνει οτι ειμαι και λάθος)
Το μόνο που παράγουμε και αναγάγουμε ειναι η μαγκιά μας στο πως φτάσαμε ο καθένας προσωπικά να είναι μεγάλος και τρανός χωρίς να κάνει τίποτα εκμεταλλεύοντας τους γύρω του.

Νομίζω τα αυτονόητα περιγράφω και για να μη γίνω περισσότερο κουραστικός και επικριτικός, οταν λοιπον βλέπω τον τάδε να "κλέβει" φωτογραφίες μου (οι περισσότεροι ειναι και άσχετοι περι πνευματικών δικαιωμάτων, γιατι πολυ απλά δεν υπάρχει ουσιαστική ενημέρωση 1ον, και κατα 2ον ειναι τοσο βαρετά και γεμάτα παραθυράκια τα κείμενα που και μορφωμένοι ανθρωποι οταν τα διαβάζουν δε καταλαβαίνουν τιποτα.)
Δε με ξενίζει η "κλοπή" λοιπον.

Το 1ο πράγμα που κοιτάω ειναι το γιατί, το βλέπω καθαρά με δικά μου κριτήρια.
Αν δω λίγη καλοσύνη στο γιατί μαλακώνω. Πες με θυμα, οκ αλλα αισθάνομαι καλα με τον εαυτό μου σαν άνθρωπος, οχι σαν ελληνας. θα μπορούσα να ειμαι γεννημένος τουρκαλβανός (και δε το λεω ειρωνικά, αν κάποιος θιχτεί) με κομμένα χέρια και πόδια, απο τύχη ειμαι εδω που ειμαι, οπως ολοι μας, αλλα τη ψυχή μου τη διαμορφώνω απο επιλογή!
Αν δω γαιδουριά, αναισθησία και κέρδος, γίνομαι ταύρος (απο ζυγός χεχεχ), τα ανέφερα πιο πάνω.
Αυτά για εμένα, καθώς θέλω να πιστεύω οτι διάλογο κάνουμε, και δεν θα σου έλεγα κατι διαφορετικό αν με ρωτούσες face to face. Τι πληκτρολόγιο τι στόμα, η ουσία μετράει.

Στο θέμα μας τωρα,
Να προτείνω κατι; ετσι για αλλαγή! καθως οπως λες δεν συμμορφώνοναι οι τυπάδες στο group και εχει κουράσει πολυ κόσμο και με το δίκιο του και δικιο σου και εγω μαζί σου.

Να συντάξουμε απο κοινού ενα μήνυμα streight, σταράτο, που να λεει τα πράγματα με το Ν και το Σ, ωστε να τους μορφώσουμε κατα κύριο λόγο., θα μου πείς δεν ειναι η δουλειά μας, ενταξει! κανε το καλό ...

κύριοι: ο νόμος περι φωτογραφιών αναφέρει οτι πρίν απο κάποια αναδημοσίευση θα πρεπει να εχει δωσει το ΟΚ ο δημιουργός του για να μη σας πανε μεσα, σας το λεμε απλα, αν θελετε ψαξτε το με καποιο δικηγόρο.
2ον, δεν παίζει ρολο αν ειναι απο google, ή κοινότητα, ο νόμος προστατεύει τη φωτογραφία και το δημιουργό αυτης και δεν κάνει διακρίσεις απο που τη πήρατε, θεωρείται κλεψιά και δεν ειμαστε υπερβολικοι! συμβουλευτείτε δικηγόρο αν δεν μας πιστεύετε.
Αρα στην αξιοσέβαστη προσάθεια που κάνετε, για να ειστε και εσεις καλυμένοι 100% τηρήστε τα δέοντα και συννεοηθείτε με κάποιον πρίν δημοσιεύσετε το οτιδήποτε να εχετε την άδεια του.
κατανοητά και σταράτα.
αν το στείλει ενας, θα πουν, μαλακιες μας λεει, κάποιος θιγμένος κομπλεξικός και εγωιστής που δεν θέλει να χαρίζει τη δουλειά του. (ευκολα κρίνουν παντου)
αν το στείλουν 10, θα πουν το ίδιο; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!

Δεν ξέρω πως σου ακούγονται ολα αυτα, και τι προτείνεις σε ολο αυτο;

αν μετα απο το μαζικό μηνυμα συνεχίσουν να μας αγνοούν, τοτε ας πέφτει το report βροχη, με ελπίδα το facebook να τους κλείσει, πραγμα λογικό μεν, αλλα προσωπικά θα στεναχωρηθώ γιατι ενω υπάρχει καλή θέληση να προβληθεί η χωρα μας πες απ οσους θέλουν να συνεισφέρουν και υπάρχει απήχηση, δεν υπάρχει συννενόηση και οργάνωση, αρα 0 το αποτέλεσμα, και για μια ακόμα φορα θριαμβέβευει η βλακεία και η μη παραγωγικότητα, ενω ολοι μπορούμε να παράγουμε!

οσο αφορά Τον διάλογο μεταξύ του Κ, Τσούμπα και του διαχειριστή του group, δεν εχω να σχολιάσω κατι,
Ο Κ Τσούμπας εχει δημιουργήσει μια κοινότητα με 700τοσα μέλη, δε νομίζω αν εκανε του κεφαλιού του να υπήρχε μια τέτοια κοινότητα στα ελληνικά δεδομένα.

Δεν θα αναφερθώ περισσότερο αν θέλετε βρείτε και ρωτήστε τον ίδιο κατάματα, εγώ τον πιστεύω.
γαμώτο πάπυρο έγραψα παλι! γκρρρρρρρρρ!!!!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης