"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Καλησπέρα σε όλους. Κατόπιν καταγγελιών μελών του PhotoGR διαπιστώσαμε πως οι διαχειρστές της σελίδας του facebook "ΟΙ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ" (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=501983845715&set=a.44554...!/pages/OI-OMORPHIES-TES-ELLADAS-MAS/445418720715) συστηματικά κλέβουν φωτογραφίες από διάφορα sites και τις προσθέτουν στη σελίδα τους χωρίς καμία αναφορά στο φωτογράφο και την πηγή προέλευσης. Όχι μόνο δέχονται τα συγχαρητήρια (καθώς και τα likes και την επισκεψιμότητα) αλλά συχνά αλλάζουν τους τίτλους των φωτογραφιών και κάνουν και αφιερώσεις!
Από την έρευνα που κάναμε στισ πάνω απο 14.000 φωτογραφίες (!!!) διαπιστώσαμε πως έχει κλαπεί σημαντικός αριθμός φωτογραφιών από το Φωτογραφικό Ταξίδι και θεωρήσαμε πρέπον αν ενημερώσουμε.
Πέραν τριών δικών μου φωτό (Ελεφήνορας) εντόπισα αρκετες φωτό του ίδιου το Γ.Τσούμπα, καθώς και των Δ.Φιλελέ, Manos Spyridakis, Stelios Kritikakis, Elena Dimitraki, ifanik, Giorgos Natsis, Geps, P Chris, Chris Mathioudakis, Costas Anastopoulos, pantelis, N.Zanni, makithaca κ.α.

Ως PhotoGR κάναμε ήδη κάποιες κινήσεις (http://photogr.gr/forum/topic?id=220&p=3) αλλά πιστεύω πως πρέπει να έχουμε ένα κοινό μέτωπο απέναντι σε τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές.

                                                                                                      Χ.Παπαδόπουλος

Προβολές: 894

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Συμφονώ μαζί σου!
Από την άλλη όμως, μου αρέσει πολύ να βλέπω ανάλογες φώτο, στο FB αλλά και διάφορες άλλες ωραίες, αλλά, αν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα, έχουν απόλυτο δίκιο οι φωτογράφοι!
Νομίζω πως σε όλους αρέσει να βλέπουμε φωτογραφίες και ιδιαίτερα τις δικές μας, αρκεί η ανάρτησή τους να συνοδεύεται από αναφορά του ονόματος του φωτογράφου, της πηγής και να έχει και τη σύμφωνη γνώμη του φυσικά.
Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις της διαχείρισης επί του θέματος. Εδώ υπονοείται συμφωνία της διαχείρισης και των μελών της σελίδας όμως προσωπικά δεν ερωτήθηκα ποτέ για χρήση φωτογραφιών μου στη συγκεκριμένη σελίδα: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150293201265716&set=a....!/photo.php?fbid=10150293221735716&set=a.445546610715.379843.445418720715&pid=15357761&id=445418720715
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150293226105716&set=a....

eχω την εντυπωση οτι συμπληρωνουν απο κατω απο τις φωτογραφιες ευχαριστήρια...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150294040715716&set=a....

αν και απ οτι ξερω ο κυριος Γιωργος εχει παντα υπογραφες πανω στις φωτογραφιες του
Κάτι είναι κι αυτό... το λινκ που ηθελα να βαλω είναι αυτό: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150293221735716&set=a....
Χάρη, πριν τοποθετηθώ, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα πρώτα.

1) Ξέρω ότι στείλατε e-mail στο συγκεκριμένο site. Απάντηση μέχρι στιγμής λάβατε? (Πόσο καιρό έχει που το στείλατε?)

2) Αναφορά στο Facebook για την κλοπή των φωτογραφιών έγινε? (Αν ναι, πήρατε απάντηση?)

3) Υπάρχει πρόθεση από τη πλευρά σας να το κυνηγήσετε νομικά το θέμα?


Nikos Tzan είπε:
Χάρη, πριν τοποθετηθώ, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα πρώτα.

1) Ξέρω ότι στείλατε e-mail στο συγκεκριμένο site. Απάντηση μέχρι στιγμής λάβατε? (Πόσο καιρό έχει που το στείλατε?)

2) Αναφορά στο Facebook για την κλοπή των φωτογραφιών έγινε? (Αν ναι, πήρατε απάντηση?)

3) Υπάρχει πρόθεση από τη πλευρά σας να το κυνηγήσετε νομικά το θέμα?

1) Στείλαμε από το Σάββατο και δεν πήραμε απάντηση. Εν τω μεταξύ έγινε upload νέων φωτογραφιών στη συγκεκριμένη σελίδα, οπότε λογικά το mail έχει διαβαστεί.
2) Εγώ έκανα σήμερα για μία φωτό μου αναφορά και θα κάνω και άλλες για όλες τις φωτογραφίες μου. Εξ όσων γνωρίζω και άλλα μέλη έχουν κάνει ή σκοπεύουν να κάνουν αναφορές.
3) Δεν είμαστε δικομανείς, αλλά φυσικά και θα το κυνηγήσουμε αν χρειαστεί.
Θεωρώ απαράδεκτη την οποιαδήποτε αντιγραφή (κλοπή) απο τον οποιονδήποτε και για οποιδήποτε χρήση! Η επιλογή μου να ανεβάζω φωτογραφίες μου σε διάφορα site φωτογραφικά δεν σημαίνει και την παραχώρηση αυτών στους ιδρυτές των σελίδων και εκμετάλλευσης τους από αυτούς! Περιμένω την απάντηση (τοποθέτηση) του Γιώργου Τσούμπα στις ευχαριστίες των ιδρυτών της σελίδας στο FB και θα τοποθετηθώ μετά! Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πιστέψω ότι συναίνεσε σε κάτι τέτοιο! Σε ένα θέμα τόσο ευαίσθητο που κατά καιρούς μας έχει απασχολήσει η απάντηση είναι μία!
ΚΑΜΙΑ ΑΝΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ! Γιατί μόνο έτσι μπορούν να χαρακτηριστούν!
Είναι ιδιαίτερα λυπηρά τέτοια φαινόμενα και εμείς οι φωτογράφοι (ερασιτέχνες ή επαγγελματίες, δεν έχει σημασία) είμαστε περισσότερο εκτεθειμένοι σε τέτοιου είδους κλοπές λόγο της προβολής των φωτογραφιών μας σε διάφορα site όπου γίνονται βορά του κάθε αδίστακτου.
Γι αυτό το λόγο, πιστεύω ότι πρέπει να τιμωρούνται αυτές οι συμπεριφορές, με τη λογική ότι διαφορετικά και άλλοι επιτήδειοι θα κάνουν το ίδιο.

Αν το site "ΟΙ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ" δεν απαντήσει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, νομίζω ότι πρέπει να παρθούν πιο δραστικά μέτρα.

Όσον αφορά την αναφορά στο Facebook, δεν εννοώ την επιλογή "αναφορά φωτογραφίας" αλλά e-mail προς την εταιρία, όπου να εξηγεί ότι οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι φωτογραφίες που αναρτώνται στη συγκεκριμένη σελίδα, είναι προϊόν κλοπής και σε καμία περίπτωση δεν έγινε η ανάρτηση τους με άδεια του εκάστοτε φωτογράφου. (Νομίζω ότι αν αναφέρετε μερικά συγκεκριμένα παραδείγματα κλοπής φωτογραφιών, θα καταλάβουν την γενικότερη εικόνα.)
Αν πιεστούν και από εκεί, νομίζω ότι θα καταλάβουν ότι τα πράγματα αρχίζουν και σφίγγουν και πιστεύω ότι θα επιδιώξουν επικοινωνία μαζί σας για να συμβιβάσουν τα πράγματα.

Επίσης καλό θα είναι να ρωτήσετε κάποιο δικηγόρο και να ενημερωθείτε για το νομικό της υπόθεσης, τις διαδικασίες και τα έξοδα που απαιτούνται κτλ. για να έχετε μια συγκεκριμένη άποψη των πραγμάτων.


Nikos Tzan είπε:
Είναι ιδιαίτερα λυπηρά τέτοια φαινόμενα και εμείς οι φωτογράφοι (ερασιτέχνες ή επαγγελματίες, δεν έχει σημασία) είμαστε περισσότερο εκτεθειμένοι σε τέτοιου είδους κλοπές λόγο της προβολής των φωτογραφιών μας σε διάφορα site όπου γίνονται βορά του κάθε αδίστακτου.
Γι αυτό το λόγο, πιστεύω ότι πρέπει να τιμωρούνται αυτές οι συμπεριφορές, με τη λογική ότι διαφορετικά και άλλοι επιτήδειοι θα κάνουν το ίδιο.

Αν το site "ΟΙ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ" δεν απαντήσει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, νομίζω ότι πρέπει να παρθούν πιο δραστικά μέτρα.

Όσον αφορά την αναφορά στο Facebook, δεν εννοώ την επιλογή "αναφορά φωτογραφίας" αλλά e-mail προς την εταιρία, όπου να εξηγεί ότι οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι φωτογραφίες που αναρτώνται στη συγκεκριμένη σελίδα, είναι προϊόν κλοπής και σε καμία περίπτωση δεν έγινε η ανάρτηση τους με άδεια του εκάστοτε φωτογράφου. (Νομίζω ότι αν αναφέρετε μερικά συγκεκριμένα παραδείγματα κλοπής φωτογραφιών, θα καταλάβουν την γενικότερη εικόνα.)
Αν πιεστούν και από εκεί, νομίζω ότι θα καταλάβουν ότι τα πράγματα αρχίζουν και σφίγγουν και πιστεύω ότι θα επιδιώξουν επικοινωνία μαζί σας για να συμβιβάσουν τα πράγματα.

Επίσης καλό θα είναι να ρωτήσετε κάποιο δικηγόρο και να ενημερωθείτε για το νομικό της υπόθεσης, τις διαδικασίες και τα έξοδα που απαιτούνται κτλ. για να έχετε μια συγκεκριμένη άποψη των πραγμάτων.

Νίκο εμείς θα τα κάνουμε όλα αυτά, αλλά δεδομένου ότι οι περισσότερες φωτό έχουν μάλλον κλαπεί από το "Φωτογραφικό ταξίδι", νομίζω πως πρέπει κι εσείς να συνδράμετε.
Αυτό το ερώτημα,έχει ξανατοποθετηθεί,σε άλλη συζήτηση στό Φόρουμ,εδώ και κάμποσο καιρό.(Εάν δεν κάνω λάθος από τον Βασίλη Πρωτόπαππα).
Τότε λοιπόν,επικοινώνησα με τον δημιουργό τού συγκεκριμένου γκρούπ,και ζήτησα εξηγήσεις πώς το κάνουν αυτό,χωρίς να έχουν την σύμφωνη γνώμη τών δημιουργών της κάθε φωτογραφίας.
Επιπρόσθετα τού ανέφερα πρί των πνευματικών δικαιωμάτων,και πρί των κυρώσεων σε περίπτωση κατάχρησης αυτών σε δημιουργίες -φωτογραφίες των διαφόρων φωτογράφων.
Μάλιστα,σχετικά με αυτό το γκρούπ,προσωπικά δεν το είχα δεί καθόλου,και με ενημέρωσε για αυτό,την πρώτη φορά η Ελένη Ρημαντωνάκη,πρωτού δηλαδή νά έχει ακόμη ανοιχθεί η συζήτηση από τον Βασίλη Πρωτόπαππα,μέσα εδώ.
Ο δημιουργός τού γκρούπ,μού υποσχέθηκε τότε εγγράφως,ότι από εδώ και στό εξής,θα αναφέρεται τό όνομα τού κάθε δημιουργού της φωτογραφίας,τουλάχιστον,σε αυτές πού κάνουν copy-paste από το "Φωτογραφικό Ταξίδι".
Από αυτές μάλιστα πού κάνουν copy-paste από τίς διάφορες σελίδες τού Facebook,μού είπε ότι και εκεί θα τ΄'ο κάνουν,παρότι δεν είναι υπόχρεοι,μιάς και το ίδιο το Facebook,τούς δίδει το ελεύθερο,αφού από την στιγμή πού βγαίνουν εκεί,μπορούν να τίς πάρουν(είναι τα ψιλά γράμματα πού υπογράφουν όσοι εγγράφονται στό Facebook.)
Εν συνεχεία,αποφάσισα να γίνω θαυμαστής τού ώς άνω γκρούπ,μόνο και μόνο,για να μπορώ να τούς παρακολουθώ και να βλέπω,ότι γράφουν τό όνομα τού δημιουργού.Μάλιστα σε 2 περιπτώσεις πού δεν τό έγραψαν,άμεσα,τούς έστειλα μήνυμα ή ακόμη το έγραψα και ώς σχόλιο στίς συγκεκριμένες φωτογραφίες.

Παρά ταύτα,
είμαι ανοικτός σε οτι αποφασιστεί.Μάλιστα καλό θα είναι να γίνει μία από κοινού προσπάθεια με άλλα αδελφά φωτογραφικά sites,όπως για παράδειγμα η Φωτογραφικές Λέσχες Πάτρας,Κοζάνης,Κερκύρας,Κρήτης,PhotoGR.
Η συζήτηση πού ανοίχθηκε απ΄/ο τον Βασίλη Πρωτόπαππα.

http://tsoumpasphotogallery.ning.com/forum/topics/facebook-kai-oi-o...

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης