"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Υπάρχουν πολλές φορές που οι φωτογραφίες μέσα στο πράσσινο γίνονται αγνώριστες. Χάνεται βασικά η αίσθηση του βάθους.

Υπάρχουν τρόποι για να τονίσουμε αυτό που τόσο όμορφα το ζούμε αλλά δύσκολα το βλέπουμε στις εικόνες (εκτός βέβαια από κάποιες του NG).

Συν/να θα βρείτε ΔΥΟ αρχεία.

Προβολές: 134

Συνημμένα:

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Βρε Παύλο ότι ποιο δύσκολο έχεις ανεβάζεις χα χα χα

οι φωτό που έχουν μόνο δένδρα ( όπως αυτή με το ελατάκι ) είναι χαμένες απο χέρι φίλε

Τρέχει το μάτι δεξιά και αριστερά και χάνετε Δεν την έπιασα καθόλου

Η άλλη με το ποτάμι όμως έχει ενδιαφέρον αλλά και κάδρο που σηκώνει πολλούς πειραματισμούς

1) η γέφυρα είναι επικλινής και χαλάει το κάδρο

2) επάνω δεξιά φαίνεται ένα κομμάτι αυτοκινήτου και άνθρωποι

3) Τα λευκά είναι όριο να καούν ( κυματάκι και λίγος ουρανός )

4) Η τοποθέτηση του ποταμού στο κέντρο αποδυναμώνει τη προοπτική

Επειδή η φωτο μου βγήκε 6.7 Mb και τη μίκρυνα εάν σου αρέσει στείλε μου το mail σου στο lialiaos@otenet.gr να στη στείλω

Η δική μου εκδοχή φίλε , που δεν είναι απαραίτητα και σωστή

Βασίλη, άσχετα με το κάδρο ήθελα να δούμε λίγο την απαραίτητη επεξεργασία που χρειάζεται όταν το κάδρο είναι μς αρκετά φύλλα και δέντρα, όπως σε ένα δάσος. Συνήθως τέτοιες εικόνες τις βλέπω μουντές και πολύ επίπεδες. Οι σκιές, οι λεπτομέρειες, τα υπερφωτισμένα φύλλα όλα μαζί μπλέκουν και κάνουν ένα μπερδεμένο σύνολο που σε κάνει να μην ξεχωρίζεις πολλά.

Δες και μια 3η εκδοχή με ένα κάδρο πιο απλό αλλά με κέντρο πιο φωτεινό από τα άκρα. Το μάτι μας τα βλέπει όλα καλά και με λεπτομέρεια. Εδώ υπάρχει κάποιος τρόπος που το διορθώνει ή θέλει κάτι στη μηχανή. Κάποιο φίλτρο ίσως.

Επιπλέον αυτό με τις ακτίνες φωτός μέσα από τα δέντρα. Πες μας κάτι.

Συνημμένα:

Θα τα πούμε  σύντομα Παύλο

Δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες

Καλημέρα Παύλο

Το μυστικό της ανάδειξης αυτού του είδους φωτο είναι οι τονικότητες του πράσινου ( βλάστηση -φύλλα ) και του καφέ ( κορμοι και κλαδιά δένδρων )

Εγώ επειδή δεν έχω ευρυγώνειο που να καλύπτει 160 μοίρες ( τόσες μοίρες καλύπτουν τα μάτια του ανθρώπου ) έχω πάψει να τραβάω γενικές φωτο φύσης απο χρόνια

Στη δική μου εκδοχή :

Διπλό Layer επιλογή απο το παράθυρο των Layer ( Κάθετη στήλη δεξιά  ) Multiply - opacity 65% ( για τη δική μου οθόνη )

Με τη ρύθμιση αυτή ισορρόπησαν τα υπερωτισμένα σημεία αλλά έχασα πληροφορίες απο τα σκούρα

Στη συνέχεια Images - Adjustment - Shadows/HighLights επιλογή των σκιών και ρύθμιση κατά αρέσκεια

Συγχώνευση Layer και αποθήκευση

Δε νομίζω ότι θέλει κάτι άλλο

Για τις δέσμες φωτός πρέπει να υπάρχουν έστω και υποτυπωδώς για να τις τονίσεις, είτε χαμηλώνοντας τον περιβάλλοντα φωτισμό, είτε ενισχύοντας τη δική τους ένταση

Μπορείς βέβαια να φτιάξεις στο PS αλλά δε το συνιστώ

Η κανονική φωτο είναι 1,44Mb εάν τη θέλεις γράψε μου να στη στείλω

Οκ. Βασίλη. Δεν χρειάζεται να την στείλεις. Την δούλεψα όπως λες και έχω αντίστοιχο αποτέλεσμα.

Σ' ευχαριστώ πάντως.

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης