"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

kalispera paides , ,
ithela thn gnomi sas sxetika me provlima pou adimetopizo stis doulies (kirios ekdilosis : gamoys klp)
doulevo me cannon 40d  17-85 efs 17-85 1:4-5,6  IS USM   k to flash (580 EX II) polles fores mou ta kei.
ettl to doylevo .
episis iparxi k to gnosto thema me to background pou ine skotino me paramorfomena xrommata k full ston koko .k ola afta sta 800 ISO.
mou vgeni i pisti kathe fora stin epeksergasia k pali den erxode opos prepi.
exo saltari k den ksero ti na kano .na pro 2 slave ? ksero pos den adapokrinode kala apo oles tis gonies ki as exoun fotokitaro !
mexri pou skeftika na iperxreotho k na paro mia d3s k sxedon na katargiso yo flash . ksero :manual to flash tha doulepsi kalitera k me tin 40d , alla pou na doulepsis manual  me teties sinthikes panikou k trelas. den ksero afto isos simveni se mena logo apirias (i alithia na legete).
telos padon mpika sto tripaki na paro d3s. epikinonisa me kapio katastima k moy protinan gia eksikonomisi xrimaton tin canon 5d mark II me enan 24-105 f/4 L .
episis mou pan oti travas aneta sta 3200 xoris koko k den xani se xromata kati pou len oti den isxii stin d3s (oso afora ta xromata k oxi gia ton koko)
k leo ego tora, ginete ayto se mia mixani toso ipsilis analisis?( 21 mp i MARK II)
den ksero ti na kano paides , exo skasi m' aftin tin istoria k ithela apo sas tous idimones ti gnomi sas.
oli mou len pos den aksizi gia ekdilosis na paro d3s k oti ine ipervoli alla ego agapo afto pou kano k episis den thelo na koroidevo ton kosmo . thelo i doulia mou na ine opos prepi asxeta me to an afto to perni xabari o pelatis i oxi .
tha ektimousa afadasta tin voithia sas se otidipote exete na mou protinete akomi k se kapia ali lisi apo aftes pou skeftika ego . .
sas efxaristo ek ton proteron !

Προβολές: 454

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Να ρωτήσω πάλι... μπορεί κάποιος να τυπώσει ή να μου πει αν σε τυπώματα γάμων με iso 800-1600 φαίνεται θόρυβος στα 12 mpixels και αν ναι μέχρι τι διάσταση τη γλτώνεις; Δεν έχω καμία πρόχειρη με τόσο μεγάλο iso και εξωτερικό φλας τυπωμένη από φωτογραφείο σε καλό χαρτί.

Γάμους πάνω απο 20χ30 A4 δε ζητάει κανείς, στην 5D δουλέυω 400-500-640 ISO σε συνεργασία με φλας και δεν έχω ουσιαστικό θόρυβο, με ενα massive pass στο ACR το τύπωμα δείχνει λαμπίκο!

στις 10χ18 το ISO συγχωρείται, δε φαίνεται σχεδόν τίποτα! και 1600 και 3200 να πας δε σου λεει κανείς τίποτα αν δεν εχεις φως γιατι στο πελάτη μετράει η στιγμή

τα πρόσωπα αν ειναι σωστα εκφωτισμένα και λαμπερά δε τους νοιάζει ο κοκκος στα μαύρα και δε μπορώ να πω και εγω οτι ειναι και ενοχλητικός, πρεπει να εισαι πολυ ψείρας για να το καταλάβεις.

Δυστυχώς έτσι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάς για τέρας μηχανή με καλούς φακούς, ενώ ρώτησα για 12 mp. Τέλος πάντων, από ότι κατάλαβα δεν έχει κάποιος κάτι να συγκρίνουμε, οπότε θα κάνω δειγματοληψία όταν μπορέσω και θα τυπώσω στον 9600 dpi canon μπας και καταλάβω κάτι, αλλά μη γελιόμαστε σίγουρα θες και επαγγελματική εκτύπωση σε σαγρέ για να συγκρίνεις. Γιε εκτύπωση μαζικών εκτυπώσεων σε inkjet χρησιμοποιώ το παλιό  fotoslate αλλά κάτι γίνεται με την ποιότητα, είδα μια παλιά εκτύπωση cd -ετικέτας από nero cover designer και έπαθα πλάκα.

Τα λέμε

χμμμ το inkjet μεγενθύνει τον κόκκο.

εγω τυπώνω σε θερμικό, σε γυαλιστερό χαρτί (supreme)

παιζει πολυ μεγάλο ρόλο το χαρτί πάντως σε όλες τις περιπτώσεις.

το ideal ειναι να συγκρίνεις αν θελεις την εκτύπωση τυπωνοντας μια A4 στον inkjet και την ιδια σε φωτογραφείο

επίσης ειχα τυπώσει μια jpeg 8mp σε A4 απο το σπήλαιο του διρού. 1600 iso, ορατό αλλα απο 1 μέτρο απόσταση δεν καταλαίβαινες ψεγάδια.

KΚαλά δεν είπαμε να πας και στο βουνό απέναντι!!!

RSS

© 2017   Created by Giorgos Tsoumpas Photography.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης