"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Αυτή που ανεβάζω είναι η πρώτη μου πανοραμική. Μια προσπάθεια δλδ να βάζω πώς βγαίνει κάτι τέτοιο... Δεν την έχω επεξεργαστεί καθόλου. Απλά έβαλα στο πρόγραμμα τις 3 φωτό, τις συνέραψε και βγήκε αυτή... Έκανα μόνο λίγο περίκοπη πάνω και κάτω. Το θέμα έιναι ότι μου εμφανίζει τα σημεία της συνένωσης.....
Τι λάθος κάνω??? Πώς θα το διορθώσω ώστε να φαίνεται φυσιολογική??? Πρέπει να προσέχω ώστε τα σημεία συνένωσης να είναι εντελώς οριακά???

Προβολές: 150

Συνημμένα:

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ακολουθείς την ίδια ακριβώς διαδικασία Κατερίνα. Ένα απλό τρίποδο είναι ότι χρειάζεσαι όταν το πανόραμα έχει να κάνει με τοπίο. Αν το πανόραμα έχει να κάνει με εσωτερικό χώρο, τότε όντως χρειάζεσαι μια ειδική πλάκα προκειμένου ο άξονας περιστροφής της μηχανής να είναι στο σημείο ακριβώς που αντιστρέφεται το είδωλο στο φακό (κάτι που το αναγνωρίζεις εμπειρικά). Αν θες πανόραμα 360 μοιρών σε όλες τις διαστάσεις, τότε χρειάζεσαι φακό fish - eye. Αν θες το πανόραμα να το κάνεις qtvr (περισσότερες πληροφορίες στο Internet) τότε αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα πρόγραμμα όπως το PTgui.

katerinaki είπε:
Για τα Πανοράματα 360ο μοιρών τι γνωρίζετε?
Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία???
Προφανώς πρέπει να έχω κάποιο ειδικό πρόγραμμα???

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr

ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια