"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Αυτή που ανεβάζω είναι η πρώτη μου πανοραμική. Μια προσπάθεια δλδ να βάζω πώς βγαίνει κάτι τέτοιο... Δεν την έχω επεξεργαστεί καθόλου. Απλά έβαλα στο πρόγραμμα τις 3 φωτό, τις συνέραψε και βγήκε αυτή... Έκανα μόνο λίγο περίκοπη πάνω και κάτω. Το θέμα έιναι ότι μου εμφανίζει τα σημεία της συνένωσης.....
Τι λάθος κάνω??? Πώς θα το διορθώσω ώστε να φαίνεται φυσιολογική??? Πρέπει να προσέχω ώστε τα σημεία συνένωσης να είναι εντελώς οριακά???

Προβολές: 150

Συνημμένα:

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Κατερινάκι.
Κατ' αρχάς, είναι προτιμότερο στα οριζόντια πανοράματά σου να τραβάς με κάθετα κάδρα. Να θυμάσαι ότι συνήθως χρειάζεται μια αλληλεπικάλυψη κατά 25% τουλάχιστον μεταξύ των κάδρων για να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη η συνένωσή τους. Το PS CS4 κάνει καταπληκτική δουλειά στη συρραφή των κάδρων, εξομοιώνοντας όποιες χρωματικές αλλαγές μεταξύ τους. Πολύ σημαντική είναι η εστίαση. Είναι προτιμότερο να εστιάζεις χειροκίνητα, έτσι ώστε η εστίαση να μην αλλάζει από κάδρο σε κάδρο, καταστρέφοντάς σου ουσιαστικά την εικόνα. Επίσης, χειροκίνητη ισορροπία λευκού, για να μην αλλάζει από καρέ σε καρέ.
Συμφωνώ με τον Αχιλλέα
επίσης, θα πρότεινα τράβηγμα χωρίς polarizer για να μην εχεις αποκλίσεις στον ουρανό αναμεσα στα καρε συνένωσης.

εδω η συρραφή εχει γινει οριακά και μαλλον ο φακός βιννετάρει και φαίνεται το ράψιμο.

δοκίμασε στο CS3 ή στο CS4 κανει πολυ καλύτερη δουλειά και προσέχει στο ράψιμο τετοιου είδους αποκλίσεις.
Καταρχάς ευχαριστώ κ τους δύο που απαντήσατε γιατί δεν το είχε δει κανείς. :(

Λοιπόν Αχιλλέα δεν το ήξερα αυτό. Δλδ έκανα οριζόντιες λήψεις... Άρα θα δοκιμάσω να γυρίζω τη μηχανή κάθετα. Επίσης όντως έκανα το λάθος να τραβάω οριακά και μάλιστα νόμιζα ότι δεν το έκανα σωστά και προσπαθούσα όλο και πιο οριακά. Πίστευα ότι γι αυτό μου βγαζε αυτά τα μαύρα. Αντίθετα τελικά αυτό ήταν το λάθος μου. Τώρα εγώ τα συνένωνα στο λογισμικό της μηχανής. Δεν ήξερα οτι γινόταν και στο Ps. Εχω το PS CS3. Τέλος για την εστιάση οκ θα το δοκιμασω, αλλά αυτή η ισορροπία λευκού... δεν ξέρω να την κάνω χειροκίνητα. Ή τουλάχιστον ακόμη το παλεύω αυτό το κεφάλαιο... :)

Στέλιο τι είναι το polarizer???

Και κάτι ακόμα ο ορίζοντας πώς θα φτιαχτεί? Μήπως αν τραβάω κάθετα. δλδ φταίει αυτό? ή πρέπει να χω τρίποδο γιατί στο χέρι πάει πανω-κατω καθώς γυρίζω για το πανόραμα.
Για τον ορίζοντα, το κυριότερο είναι η χρήση κάθετων κάδρων. Τα οριζόντια κάδρα και ειδικά στο ευρυγώνιο άκρο παρουσιάζουν μεγάλη κύρτωση στον ορίζοντα, κάτι που διορθώνεται πάρα πάρα πολύ δύσκολα. Το CS3 σίγουρα θα σου κάνει καλύτερη δουλειά, αρκεί να καταφέρει να τα ενώσει. Αυτό, γιατί το λογισμικό του χρειάζεται τουλάχιστον 25% αλληλεπικάλυψη... Δύσκολη δουλειά. Αν τα καταφέρει όμως θα σου κάνει απίθανη δουλειά. Η ισορροπία λευκού, είναι εύκολη δουλειά. Αν τραβάς σε jpeg (όπως νομίζω) τότε απλά επιλέγεις αναλόγως των φωτιστικών συνθηκών. Το θέμα είναι απλά να έχεις την ίδια ισορροπία λευκού από καρέ σε καρέ, ώστε να μην υπάρχει χρωματική διαφορά ανάμεσα στα καρέ.
Προσωπικά, επειδή είμαι fan των πιο ζεστών τόνων, επιλέγω μόνιμα την ρύθμιση cloudy ακόμη κι όταν τραβάω σε raw format. Μοναδικές περιπτώσεις που το αλλάζω αυτό, όταν τραβάω σε φωτισμούς που ήδη είναι ζεστοί. Anyway, σε τέτοιες φωτιστικές συνθήκες που τράβηξες το πανόραμα, θα συνιστούσα daylight για να είναι όλα τα καρέ ίδια. Όσο για την εστίαση... Αν χρησιμοποιείς compact, σίγουρα θα υπάρχει επιλογή σκηνής landscape. Να προτιμάς αυτή για τέτοιου είδους λήψεις. Ρυθμίζει τη μηχανή αυτόματα για μεγάλο βάθος πεδίου και σταθερή εστίαση. Αν ωστόσο η εστίαση αλλάζει, τότε πας στις ρυθμίσεις της εστίασης και επιλέγεις εστίαση στο άπειρο (για καλύτερο αποτέλεσμα). Διαθέσιμος για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.
υ.γ.1: δώσε στοιχεία της μηχανής που χρησιμοποιείς.
υ.γ.2: το polarizer είναι ένα φίλτρο που "πολώνει" το φως. Η κύρια χρήση του είναι να "κόβει" τις αντανακλάσεις. Χρησιμοποιείται όμως πολύ από τους landscape φωτογράφους μόνο όταν υπάρχει πλάγιος φωτισμός γιατί κάνει το μπλε πιο βαθύ και τα χρώματα πιο ζωντανά. Προσθέτει όμως πολύ vignetting στο κάδρο, ειδικά στο ευρυγώνιο άκρο, κάνοντάς το έτσι απαγορευτικό για πανοράματα...
katerinaki είπε:
Καταρχάς ευχαριστώ κ τους δύο που απαντήσατε γιατί δεν το είχε δει κανείς. :(
Λοιπόν Αχιλλέα δεν το ήξερα αυτό. Δλδ έκανα οριζόντιες λήψεις... Άρα θα δοκιμάσω να γυρίζω τη μηχανή κάθετα. Επίσης όντως έκανα το λάθος να τραβάω οριακά και μάλιστα νόμιζα ότι δεν το έκανα σωστά και προσπαθούσα όλο και πιο οριακά. Πίστευα ότι γι αυτό μου βγαζε αυτά τα μαύρα. Αντίθετα τελικά αυτό ήταν το λάθος μου. Τώρα εγώ τα συνένωνα στο λογισμικό της μηχανής. Δεν ήξερα οτι γινόταν και στο Ps. Εχω το PS CS3. Τέλος για την εστιάση οκ θα το δοκιμασω, αλλά αυτή η ισορροπία λευκού... δεν ξέρω να την κάνω χειροκίνητα. Ή τουλάχιστον ακόμη το παλεύω αυτό το κεφάλαιο... :)
Στέλιο τι είναι το polarizer???

Και κάτι ακόμα ο ορίζοντας πώς θα φτιαχτεί? Μήπως αν τραβάω κάθετα. δλδ φταίει αυτό? ή πρέπει να χω τρίποδο γιατί στο χέρι πάει πανω-κατω καθώς γυρίζω για το πανόραμα.
Βασικά τραβάω σε jpeg. Έχω λίγο καιρό που δοκιμάζω Raw επειδή ακριβώς μπορώ να "παίξω" την ισορροπία λευκού. Κοίτα τις επιλογές τις άλλαζα. Δλδ τα έτοιμα που έχει. Με δυσκολεύουν ιδιαίτερα τα δύο τελευταία κουμπιά - η άμεση ρύθμιση ισορροπίας λευκού και το CWB 5400. Κι αυτό κυρίως γιατί δεν εχω κατανοήσει ακριβώς τι ρόλο παίζουν. Έλειπα κ στα σχετικά μαθήματα φωτογραφίας εδώ. Κι γω προτιμώ τα ζεστά χρώματα όπως λες. Αφού τώρα που τραβάω σε raw, και κάνω δοκιμές, στο τέλος καταλήγω να επιλέγω ακόμη και τους 7500 K. Πάντως σ αυτήν εδώ που τράβηξα και παρουσίασα είναι αργά το απόγευμα και από ρυθμίσεις δεν κοίταξα τίποτα. Απλά ήθελα να δω πώως θα τα κολλήσει μετά και τι πρέπει να κάνω μ αυτό. Τώρα που μου πατε δυο πράγματα θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα.
Τώρα η μηχανή μου είναι slr. Είναι η Olympus e520. Κι όταν λες για εστίαση εννοείς να τη βαλω χειροκίνητη κ να στρέψω το δακτύλιο στο άπειρο. Σωστά?
Οκ ήξερα για το πολωτικό φίλτρο αλλά τώρα κατάλαβα γιατί είναι απαγορευτικό σε πανοραμικά. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν έχω τέτοιο φίλτρο.
Αχιλλέα σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο κ τη βοήθεια που μου δινεις :)
Εστίαση όχι στο άπειρο... Ποτέ στο άπειρο σε DSLR. Είτε θα εστιάζεις στην υπερεστιακή, είτε πρακτικά στο 1/3 του βάθους του κάδρου σου. Με μεγάλο f-stop κι αυτό τον τρόπο εστίασης (είτε αυτόματο, είτε χειροκίνητα ακόμη καλύτερα) εξασφαλίζεις το μέγιστο του βάθους πεδίου για το κάδρο σου...

katerinaki είπε:
Βασικά τραβάω σε jpeg. Έχω λίγο καιρό που δοκιμάζω Raw επειδή ακριβώς μπορώ να "παίξω" την ισορροπία λευκού. Κοίτα τις επιλογές τις άλλαζα. Δλδ τα έτοιμα που έχει. Με δυσκολεύουν ιδιαίτερα τα δύο τελευταία κουμπιά - η άμεση ρύθμιση ισορροπίας λευκού και το CWB 5400. Κι αυτό κυρίως γιατί δεν εχω κατανοήσει ακριβώς τι ρόλο παίζουν. Έλειπα κ στα σχετικά μαθήματα φωτογραφίας εδώ. Κι γω προτιμώ τα ζεστά χρώματα όπως λες. Αφού τώρα που τραβάω σε raw, και κάνω δοκιμές, στο τέλος καταλήγω να επιλέγω ακόμη και τους 7500 K. Πάντως σ αυτήν εδώ που τράβηξα και παρουσίασα είναι αργά το απόγευμα και από ρυθμίσεις δεν κοίταξα τίποτα. Απλά ήθελα να δω πώως θα τα κολλήσει μετά και τι πρέπει να κάνω μ αυτό. Τώρα που μου πατε δυο πράγματα θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα.
Τώρα η μηχανή μου είναι slr. Είναι η Olympus e520. Κι όταν λες για εστίαση εννοείς να τη βαλω χειροκίνητη κ να στρέψω το δακτύλιο στο άπειρο. Σωστά?
Οκ ήξερα για το πολωτικό φίλτρο αλλά τώρα κατάλαβα γιατί είναι απαγορευτικό σε πανοραμικά. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν έχω τέτοιο φίλτρο.
Αχιλλέα σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο κ τη βοήθεια που μου δινεις :)
Αχιλλέα με βάση όσα μου είπες προσπάθησα να κάνω νέα λήψη. Σαφώς καλύτερη :)
Θέλω να ρωτήσω όμως ακόμη:
1) Η μηχανή μου όταν βάζω επιλογή πανόραμα δε με αφήνει να κάνω χειροκίνητη επιλογή. Έτσι είναι σε όλες? Μήπως υπάρχει κάποια δυνατότητα?
2) Γι αυτό το λόγο βεβαια τραβάω σε raw. Αλλά τι είναι καλύτερο, να επεξεργάζομαι πρώτα τα αρχεία ένα ένα με τον ίδιο τρόπο ή αφού τα συνάψω (δλδ την πανοραμική πια)? Βέβαια τότε μετατρέπονται σε jpeg οπότε πάνε .. οι δυνατότητες των raw.
3) Σε τι μέγεθος είναι καλό να μικραίνουμε τα πανοράματα για να τα ανεβάσουμε στο δίκτυο? Τις κανονικές τις πάω σε 1024. Αυτήν την έκανα στα 4000.
Συνημμένα:
Πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα Κατερίνα. Δεν χρειάζεσαι την επιλογή πανοραμικές από τη μηχανή για να κάνεις πανόραμα. Χειροκίνητα θα παίρνεις τα κάδρα σου, θα τα επεξεργάζεσαι όσο ακόμα είναι RAW και θα τα συρράφεις ως raw. Αναλόγως τη διάσταση του πανοράματος, επέλεγε και μια "καλή" ανάλυση. Για το πανόραμα που έκανες, και 1600 μέγιστη ανάλυση μια χαρά θα ήταν. Για μεγαλύτερα πανοράματα, ανέβαζε και την ανάλυση γιατί διαφορετικά θα είναι πάρα πολύ μικρά...

katerinaki είπε:
Αχιλλέα με βάση όσα μου είπες προσπάθησα να κάνω νέα λήψη. Σαφώς καλύτερη :)
Θέλω να ρωτήσω όμω ακόμη:
1) Η μηχανή μου όταν βάζω επιλογή πανόραμα δε μεαφήνει να κάνω χειροκίνητη επιλογή. Έτσι είναι σε όλες? Μήπως υπάρχει κάποια δυνατότητα.
2) Γι αυτό το λόγο τραβάω σε raw. Αλλά τι είναι καλύτερο να επεξεργάζομαι πρώτα τα αρχεία ένα ένα με τον ίδιο τρόπο ή αφού τα συνάψω? Βέβαια τότε μετατρέπονται σε jpeg οπότε πάνε .. οι δυνατότητες των raw.
3) Σε τι μέγεθος είναι καλό να μικραίνουμε τα πανοράματα? Τις κανονικές τις πάω σε 1024. Αυτήν την έκανα στα 4000.
Δλδ μπορώ να πάρω απλές φωτογραφίες και να τις κάνω πανόραμα? Πίστευα ότι μόνο με τη ρύθμιση panorama στη μηχναή μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα raw δεν τα αναγωρίζει το PS. Πρέπει να τα επεξεργαστώ στο λογισμικό της μηχανής και μετά να τα αποθηκεύσω ως jpeg και να τα βάλω στο Ps. Εκτός βέβαια κι αν αγνοώ δυνατότητες που έχω. Θα το κοιτάξω πάλι :)
Οι τελευταίες εκδόσεις του PS αναγνωρίζουν τα raw, αρκεί να έχεις το Adobe camera raw, ένα πρόσθετο που κατεβαίνει σε update του PS. Εναλλακτικά, υπάρχει το Lightroom που είναι εξίσου καλό. Αν τα κάδρα που τραβάς έχουν αλληλεπικάλυψη τουλάχιστον 20 με 25%, τότε δε χρειάζεται τίποτε άλλο για να τα κάνεις πανόραμα. Δε χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση στη μηχανή...

katerinaki είπε:
Δλδ μπορώ να πάρω απλές φωτογραφίες και να τις κάνω πανόραμα? Πίστευα ότι μόνο με τη ρύθμιση panorama στη μηχναή μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα raw δεν τα αναγωρίζει το PS. Πρέπει να τα επεξεργαστώ στο λογισμικό της μηχανής και μετά να τα αποθηκεύσω ως jpeg και να τα βάλω στο Ps. Εκτός βέβαια κι αν αγνοώ δυνατότητες που έχω. Θα το κοιτάξω πάλι :)
Θα το κατεβάσω Αχιλλέα. Ελπίζω να έχει για το CS3. Πάντως το Lightroom που έχω ανανγωρίζει τα raw (και το ανακάλυψα τώρα που μου το πες :) ) Το θέμα είναι.. πού πάω εκεί, για να κάνω τη συρραφή?? Στο Ps πηγαίνω στους αυτοματισμούς...

Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Οι τελευταίες εκδόσεις του PS αναγνωρίζουν τα raw, αρκεί να έχεις το Adobe camera raw, ένα πρόσθετο που κατεβαίνει σε update του PS. Εναλλακτικά, υπάρχει το Lightroom που είναι εξίσου καλό. Αν τα κάδρα που τραβάς έχουν αλληλεπικάλυψη τουλάχιστον 20 με 25%, τότε δε χρειάζεται τίποτε άλλο για να τα κάνεις πανόραμα. Δε χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση στη μηχανή...
katerinaki είπε:
Επιλέγεις τα κάδρα προς συρραφή και κάνεις δεξί κλικ, Edit in>Merge to Panorama in Photoshop. Τότε, ανοίγει αυτόματα το PS με το παράθυρο του Automerge. Επιλέγεις το Auto και τ' αφήνεις να κάνει τη δουλειά του, την οποία και κάνει τέλεια. Το καλό με το Lightroom είναι ότι μπορείς να κάνεις βελτιώσεις σε ένα μόνο κάδρο και να τις περάσεις όλες τις ρυθμίσεις στα υπόλοιπα με μια απλή κίνηση. Αφού βελτιώσεις ένα κάδρο, κάνεις δεξί κλικ>Settings ή Develop Settings>Copy. Μετά, επιλέγεις όλα τα υπόλοιπα κάδρα που θες να βελτιώσεις κατά τον ίδιο τρόπο, δεξί κλικ>Develop Settings>Paste. Είσαι έτοιμη...

katerinaki είπε:
Θα το κατεβάσω Αχιλλέα. Ελπίζω να έχει για το CS3. Πάντως το Lightroom που έχω ανανγωρίζει τα raw (και το ανακάλυψα τώρα που μου το πες :) ) Το θέμα είναι.. πού πάω εκεί, για να κάνω τη συρραφή?? Στο Ps πηγαίνω στους αυτοματισμούς...

Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
katerinaki είπε:

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr

ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια