"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Αναμένεται σύντομα, με απίστευτες δυνατότητες και νέα εργαλεία. Δείτε εδώ και θα καταλάβετε...

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

Προβολές: 586

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

κοιτα να δεις συνδιάζω το pc με τη δουλειά μου, και το 99% των πελατών μου εχει pc, αρα ναι το mac ειναι special περίπτωση για εμένα, και οχι δεν ειναι value for money αν θες να τα κάνεις ολα, και games και οτι θες.

Δες τι software βγαίνει για pc, τα πάντα ολα, κατεβάζεις ενα torrent το δοκιμάζεις το πετάς, αει κάντο αυτο στο mac, και τωρα τα τελευταία χρόνια ξεπετάχτηκε το mac, παλιά ηταν σχεδόν ανύπαρκτο τουλάχιστον Ελλάδα.

Οσο αφορα την αξιοπιστία των pc, σαν hardware ειναι το ιδιο πράγμα πλεον.
στο software και στο λειτουργικό συστημα οπως προανέφερα υπάρχουν οι διαφορές υπερ των mac, σε σταθερότητα και επαγγελματική χρήση.

Ναι τα windows δεν ειναι το πιο σταθερό σύστημα στον κόσμο, αλλα το development των εφαρμογών σε αυτά γίνεται με ρυθμούς που το mac δε βλέπει ουτε στον υπνο του. Το software στο mac απο την άλλη δεν ποικίλει αλλα ειναι πιο ουσιαστικό, χρυσό εργαλειο για εναν επαγγελματία, και πλέον αρχίζει και γίνεται βολικό και στον simple user.

Επίσης γιατί νομίζεις οτι καθε 15 μερες κανω ghost/backup ολο το συστημα και ΟΤΙ ΟΤΙ εχω, τα εχω σε 2 διαφορετικούς σκληρούς δίσκους

ωστε στη περίπτωση που σκάσει κάτι να μη χάσω τίποτα αγαπητέ, Thats my job! dirty job, but it will become shitty if i loose anything with those stupid windows.
το linux / unix οταν φτιάχτηκε φτιάχτηκε για να μείνει, δεν ειναι τυχαιο οτι τα πρώτα δίκτυα στην αμερική ειναι βασισμένα σε unix και παραλλαγές αυτών.

σταθερότατα!
σε δίκτυα ειδικα ειναι top. ποια microsoft και κουραφέξαλα, να σου στήσω site σε PHP σε linux server που το αντίστοιχο σε ASP και windows2003 (microsoft) δεν θα ξέρει που εχει μπλέξει. χα χα.
καλα η αμερική στη τεχνολογία ειναι πολυ μπροστά, δε το συζητάμε. εμείς εδω περα ειμαστε βλάχοι, συνδεεούμε το i-phone με κανένα ασύρματο δίκτυο και η χαρά μας πετάει στο αποκορύφωτο χα χα, διαφορετικά πληρώνουμε συνδρομές σε κατι απαταιώνες κινητης τηλεφωνίας για να μας δίνουν limit bandwidth και download limit με ενα σωρο λεφτά το μηνα, και δεν πιάνει και παντού χαχααχ

οπτικές ινες τωρα σκάβουνε και περνάνε χα χα γιατι επενδύσανε οι μαλάκες (γιατι δεν βρίσκω πιο καταλληλη λέξη), σε PSTN/ISDN το 1996-97 ενω ολος ο κόσμος ειχε ADSL. Στο ισραήλ, μου έλεγαν οτι πλήρωναν 256kb/s adsl με 20$
και εμείς το PSTN 56k με κάτι 30χιλιαρα δρχ. χα χα
Ελλαδα, για διακοπές σε κανενα νησι καλα ειναι αν και εκει ξεβρακώνουμε οσο οσο τους τουρίστες και δεν ξαναπατάνε. χα χα, σε θέματα τεχνολογίας ναι αυτα που λεει ο george ισχύουν.

Μη πας μακρυά υπάρχουν θερμικά συστήματα στρατού που βλέπουν απο δορυφόρο ποτε κάνεις πιπι σου.

Το google earth, νομίζετε σταμάτησε στο να βλεπεις τους δρόμους και ποιος εχει πισίνα στο σπίτι του; χα χα

Ο στρατός εχει ανάλογη version για να βλέπει μέχρι και πινακίδες αυτοκινήτων, και εδω απαγορεύουν τις φωτογραφήσεις σε λιμάνια και σταθμούς για να μη ξέρουν οι κατάσκοποι πως ειναι ο χώρος, λες και εμας περιμένουν να τους δειξουμε χα χα.

οσο αφορά τις αδυναμίες unix/windows
Όλα τα πολύπλοκα λειτουργικά συστήματα εχουν αδυναμίες, για το λόγο του οτι ειναι πολύπλοκα

μπορεί να ειναι βασισμένα σε ψυχρή μαθηματική λογική, αλλα ενα τυχαίο συμβαν μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλικό σε ενα computer. και ως γνωστόν, δεν ζουν για πάντα και αυτά φθείρονται, αρα τιποτα δεν ειναι αψεγάδιαστο.
πόσο μάλλον σε ενα πολύπλοκο λειτουργικό σύστημα φτιαγμένο απο ανθρώπους που η λογική τους ειναι υποκειμενική και οχι πάντα μαθηματική, και αποδεικνύεται αυτο που λέω, αν δείτε ποσα patches εχουν βγεί για τα 7, με πιάνουν τα γέλια, και ποσα θα βγούν ακόμα, που μερικα patches τα κάνουν χειρότερα αντι για καλύτερα! χα χα.

Οσο αφορά τους ιούς, αυτοί βασίζονται στην αφέλεια των χρηστών.
αν εισαι προγραμματιστής, εχεις ενα descend firewall, και ξέρεις τι περιεχόμενο εχουν οι σελίδες που σερφάρεις και εχεις control των στοιχείων αυτών, δεν κολλάς ιο.

αν θες να το παίξεις risky και beta tester, και ανακτέυεσαι με software και cracks, φτιάξε ενα 2ο pc ή ενα virtual machine, και παίξε μπάλα ;)

τα antivirus ειναι χαζούλια προγράμματα,
ενα update να μη κάνεις και να κολλήσεις κανενα περίεργο ιο, παει εμπλεξες!, γιαυτο κανω backup/restore οποτε χρειαστεί, και αντε γεια
Πολύ γρήγορα τα έκανε όλα τα "μαγικά" του... ο τύπος! Εκπληκτικά πράγματα :-)))
Photoshop CS5 ποιος ειναι αυτος που μπορει να μου πει το πως θα το κατεβασω σας ευχαριστω για τον χρονο σας
Υπομονή λίγο καιρό ακόμη... Να βγει ολόκληρη η σουίτα... Φαντάζομαι όμως ότι όλο και κάπου θα υπάρχει σπασμένο...

ΔΕΣΥΛΛΑ ΒΟΥΛΑ είπε:
Photoshop CS5 ποιος ειναι αυτος που μπορει να μου πει το πως θα το κατεβασω σας ευχαριστω για τον χρονο σας
Παρε iMac για τετοιες δουλειες.Για την ακριβεια απο iMac και πανω.Το φορητο μπορει αλλα η οθονη του δεν κανει για τετοια.......α μην το ξεχασω:και τουλαχιστον εναν hardware color calibrator για σωστο gamma/χρωμα.Ιδανικα και με μετρηση για χαρτι.
Τωρα για την αποδοση του 64μπιτου snow leopard (unix) απεναντι στα windows θα προτεινω να πας σε ενα καταστημα που πουλαει mac για να το δεις.Μετα απο κανα τεταρτο της ωρας δε νομιζω να θες να ξαναγυρισεις ποτε στα windows.
Αυτο το τελευταιο βεβαια ειναι πολυ πολυ κακο αν σου λειπουν τα λεφτα........... :-)))

Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Πολύ καλό το μηχανάκι δε λέω, αλλά κομματάκι παν+άκριβο Γιώργο μου...

george stamos είπε:
Αν παρεις φορητο θα σου προτινα το 17 MacBook Pro Με SSD (Solid State Drive ) πολυ ταχυτατο για καθε χρηση θα σε αφησει αφωνο . Φυσικα οταν ερχεται η δουλεια να κανω κατι ενωματα 100 Raw και ανω ο Mac Pro 2 2.93GHz Quad Core αναλαμβανει τα παντα .

Αχιλλέας Γιαννόπουλος είπε:
Κάτι μου λέει ότι θα πάρω καινούριο φορητό... Πρόκειται για πραγματική επανάσταση... Κάνει απίστευτα πράγματα το πρόγραμμα.
Μόλις το κατέβασα και το δοκιμάζω... Ίδωμεν. Πάντως για να πω την αλήθεια, ξεκινά πιο γρήγορα από το CS4. Για όσους το θέλουν, διαθέσιμο από το site της Adobe σαν trial για 30 ημέρες. Αρκεί μόνο να δημιουργήσετε ένα λογαριασμό...
cs5 is out, here are the trial links for windows platform

http://trials2.adobe.com/AdobeProducts/PHSP/12/win32/Photoshop_12_L...
http://trials2.adobe.com/AdobeProducts/PHSP/12/win32/Photoshop_12_L...

εεε ρε γλέντια αποψε...
έε καλα εννοείται αλλα στο beta tester PC θα λιωσω λίγο τη trial, ωστε να είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένος για τη τελική χχιχιχι
Αντώνη, παρόλο που εχω ενα σωρό στο workstation, στο κεντρικό δουλεύω, παει το ghosting συννεφο. χαχα

try this --> http://www.virtualbox.org/
Παίδες, τελικό προϊόν είναι. Απλά κατέβασα την έκδοση για trial. Βέβαια την έχω ήδη ενεργοποιήσει ;-). Όποιος θέλει key ας μου πει να του στείλω...

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr

ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια