"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Αναμένεται σύντομα, με απίστευτες δυνατότητες και νέα εργαλεία. Δείτε εδώ και θα καταλάβετε...

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

Προβολές: 776

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Αντώνη, αυτο το κάνει, για δοκίμασε να κανεις flatten και μετα να ρίξεις 2 φίλτρα πανω και δοκίμασε να κανεις brush over mask σε ενα χρωματικο layer οποιο θες και πες μου αν σέρνεται μετα που η μνήμη θα εχει γεμίσει και τρελαθει απο τις επεξεργασίες.

Μπορει να μη crashαρει, αλλα η αποδοση του πέφτει οταν του ρίχνεις πολλα layers :(
τα responces του δεν ειναι το ιδιο :(
τις αντοχές του προγράμματος ψάχνω, δεν λεω οτι κανεις δουλειά με 50 layers, που αν θες τη γνώμη μου φωτογραφίες μόδας απαιτούν πολυ περισσότερα layers :)
η αυτούσια φωτογραφία; πουθενά

Το θεμα ειναι τι πουλάει;
Το ωραίο πουλάει, το αν το πήρες στο κλικ αν ειχες το τέλειο μοντέλο, η το έφτιαξες στο ps δεν ενδιαφέρει τον θεατή, το αποτέλεσμα παντα μετράει.

Το retouch ειναι επιστήμη, φαντάσου να έχεις ελκυστικότατο πρόσωπο με γωνίες και sexy χαραχτηριστικά, ΑΛΛΑ! να πετάγεται μια τρίχα στο ματι, η βλεφαριδα να ειναι κατεβασμένη, και στο αλλο σηκωμένη, το σκουλαρικι το ενα να γυαλίζει περισσότερο απο το άλλο, το σαγόνι να εχει τρίχες, τα φρύδια να θελουν διόρθωση, τα χείλη τόνισμα κτλπ κτλπ.

Δε σου μιλάω για ακραίες περιπτώσεις, γιατι θα μου πεις εεε καλα αυτα δε τα έβλεπες στο shooting?, σου μιλάω για αυτα που δεν μπορεις να δεις στο shooting. δεν μπορείς να δεις απο το μικροσκοπικό viewfinder οτι η τρίχα εχει μπλεχτεί στη βλεφαρίδα, ουτε οτι το ενα σκουλαρίκι γυαλίζει ελαχιστα περισσότερο απο το αλλο.

Αυτα τα βλεπεις παντα στο 26αρι ή 32αρι monitor σου και παθαίνεις το σοκ και λες, τι μ@#$#@$@ες έβγαλα θεε μου :(

Για αυτα τα μικρα details, μπορεις να φτιαξεις οχι μονο 50 layers, αλλα οσα θες, αναλογα το ποσο θες να εμβαθύνεις.
ζευγαρι, ματια, φρύδια, βλεφαρίδες, ζυγωματικά, αυτιά, σκουλαρίκια, ρουθουνια. για βαλτα κατω?
επι φωτιστικά layers?
επι χρωματικά?

θα μου πεις εε τοσα πολλα πια; χεχε, και πολυ περισσότερα.
μαλιά, διασταυρώσεις μαλιων (μπλεγμενες τρίχες απο τον ανεμιστηρα) χρωματα, σκιες.

μην αναφέρω τον ρουχισμό εκει να δείς γλέντια! ποσο φουσκώνει το φόρεμα, που ζαρώνει και που πετάει, δυναμικές γραμμές, που φαίνεται χοντρή και που ασύμμετρη.

συν τα βασικά που αναφέρεις για skintones/smooth skin ambient light, white balance.

Το να φωτογραφίσεις ενα μοντέλο και να ριξεις ενα βαψιμο ενα φτιαξιμο και τελος δε σημαινει οτι το εργο σου ειναι τέλειο.
Για τύπωσε το σε μεγεθος διαφημιστικης πινακίδας;

Ο θεατής θελει να δει το σκουλαρίκι που διαφημίζεις ή το φόρεμα και οχι τη τρίχα στο ματι που εκει φαίνεται.

Θα μου πεις δε κανω τετοια τυπωματα, αρα δε με αφορουν ολα αυτα που λες. Δεκτο, αλλα η ενσταση μου ειναι κατα πόσο αντέχει το προγραμμα σε τοσο βαριες επεξεργασίες, και δε μιλαω για smart objects, αυτα ειναι αστεια, για να κάνεις rendering 5-6 layers θες μια ωρα χαχαχ. οποτε καλύτερα να φτιάξεις τη φωτογραφια απο την αρχή, εξάλλου ενας εμπειρος μοντερίστας, δεν εχει αναγκη τα χαζο smart layers, ξέρει τι κάνει και τι αναλογίες ριχνει στα layers του, και το opacity δοξα το θεο κανει χρυσή δουλεια αν το παρακανεις στο μοντάζ.
ωωω παναθεμα με κατεβατό εγραψα παλι..

αντε καληνύχτες
ετσι ειναι δε διαφωνώ σε τίποτα, και εγω τελειομανής ειμαι και οταν μαθαίνω ή ανακαλύπτω καμια καινούρια τεχνική βαραω το κεφάλι μου στο τοίχο γιατι δε την έβρισκα νωρίτερα και αναθεωρω τη δουλειά μου ακόμα και αν άρεσει στους αλλους. Γενικά με την αισθητική ειμαι άπληστος.

Οπως και να χει, βγάζω πορτραίτα που θέλουν ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ δουλειά στο μοντάζ μετα, και με συναρπάζει το πως μπορει να μεταμορφωθούν. Τα 50 layers αν θελω να ασχοληθώ σοβαρα με ενα πρόσωπο, μπορω να σου πω οτι μπορεί και να μη φτάσουν, αλλα φυσικα να εχει αρκετές ατέλεις και δουλεια το πρόσωπο και σε επίπεδο που το έμπειρο ματι να μη μπορεί να ξεχωρίσει αν ειναι μοντάζ η reality, ενω στη πραγματικότητα να δείχνει 10 years older χαχαχα.

Συμφωνώ και εγω πολυς κόσμος αρέσκεται στο μέτριο γιατι δεν ξερει το καλύτερο και δεν τον ενδιαφερει κιολας, αυτο μου τη σπαει, γιαυτο θαυμάζω και πολυ τους ξένους που παίζουν σε εντελώς διαφορετικό level απ οτι εμεις οι έλληνες.
γραφιστική και φωτογραφιά ειναι κοντινές έννοιες πες αλλα οχι ως προς το αποτέλεσμα.
Το μοντάζ δεν καταστρεφει ουτε μετατρέπει μια φωτογραφια σε γραφικο. Εκτος αν δεν ξέρεις να μοντάρεις και ρίχνεις φίλτρα με σκοπο να τη μετατρέψεις σε γραφικό. (θελημένα ή άθελα χεχε)
Οπως και να χει στο τελος φωτογραφία παραδίδεις και εκει κρίνεσαι για τη πιστότητα της ή για το γραφιστική εγινε.

Τωρα αν ειμαστε περισσότερο γραφίστες και λιγότερο φωτογράφοι, προσωπικα δε με ενδιαφέρει διόλου. Σε σκοτεινό θάλαμο δεν εχω μπει ποτε, ουτε φίλμ εχω αλλάξει ποτε και ούτε πρόκειται να μπω σε τετοιες διαδικασίες. Ο λόγος που δεν ασχολιόμουν με τη φωτογραφία αν και με συνάρπαζε απο παιδί ηταν καθαρά το μέσο.
Οταν λοιπόν στα 14 μου ανακάλυψα τη πληροφορική και κόλλησα χοντρά εκει, η φωτογραφία ηταν αναπόφευκτη οταν εγινε ψηφιακή και η φωτογραφία δε σταματάει στο κλικ για εμενα, ποτε δε σταματούσε, οχι οταν εκανα μοντάζ σε προγράμματα οπως aldus photostyler 2.0 σε windows 3.11 πιτσιρικάς οταν ήμουν, πόσο μάλλον τωρα στα τεχνολογικά τέρατα που εχουν εξελιχθεί και που ακόμα δεν εχουμε δει τίποτα.

Ενα μεγάλο μέρος της δουλειάς μου εχει γραφιστικό χαραχτήρα, ενα εξισου τεράστιο ομως ειναι καθαρά φωτογραφικό.

Το αν έχει λοιπον μια φωτογραφια εχει 30 κιλα επεξεργασία, αν δειχνει φωτογραφία καλως τα εχει τα κιλα της και μην ακούς κανεναν :)

επίσης δεν λεω οτι ολες οι φωτογραφίες πρεπει να εχουν 30 κιλα επεξεργασίας ετσι;
προσωπικά δε με ενδιαφερει να το μετρήσω
"Προσπαθώ ωστόσο να διατηρώ έναν ρεαλισμό ουτως ωστε να μην "καταντήσει" γραφικό η εικόνα μου αλλα να διατηρεί ενα μεγάλο ποσοστό πραγματικότητας."

Μα αυτο ειναι το ζητούμενο.

"όσο παρατηρώ περισσότερο, βλέπω οτι είναι αδύνατο (για μενα τουλαχιστον) η φωτογφαφία να σταματήσει στο κλικ. Βλέπω ατέλειες που ειναι φυση αδυνατον να αποφευχθούν ή να τηρηθούν απόλυτα την στιγμή της λήψης!"

Κοιταξε να δείς, να τα ξεμπλέξουμε λίγο μπας και καταλάβει και κανενας χριστιανός επίσης.
1ον εξαρτάται τι δουλειά θελεις να κανεις.
αν εχεις 10 softbox, και team ολοκληρο γύρω απο το θεμα συμφωνώ οτι το photoshop ισως ειναι περιττό.

Θα μου πείς οι παλιοί φωτογράφοι που δεν ειχαν photoshop, τι εκαναν;
ετρωγαν το σκοτεινό θάλαμο στη μαπα φιλε, και αν εριχναν ενα χημικό παραπάνω χαλαγαν το φιλμ και δεν ειχαν undo ;)
κατα 2ον οι δρομάτοι εποχής στυλ bresson κτλπ κτλπ, γράφουν 3-4 πραγματα βασικά στις φωτογραφίες τους.
- θεμα
- φόρμα
- φως
και timing.

Οταν βλεπεις λοιπον μια παλιά φωτογραφια λες wow, για το θέμα που δείχνει και το retro look που βγάζει λογω παλαιότητας και αγνοείς παντελώς τη ποιότητα και λες αριστούργημα! Το photoshop ειναι περιττό εκει, αλλα αλλο ειδος το ενα αλλο το αλλο.

Στη φωτογραφία δρόμου πχ μπορω να δεχτώ οτι το photoshop ειναι περιττό, επίσης η φωτογραφία δρόμου δεν χρειάζεται τρελό εξοπλισμό για να αναδείξει την λεπτομέρια.
Θέμα να εχεις, και timing, και με μια ρημάδα compact κανεις χρυσές δουλειές, γυρνας και σε Α/Μ και έτοιμη η συνταγή.

Τωρα αν κανεις αφαιρετική και detailed φωτογραφία που ΟΛΑ τα αντικέιμενα μιλάνε και αξιολογούνται, οπως είπα πρεπει να εχεις ολοκληρο team και ναι πρεπει να τη χιλιοπεράσεις στο photoshop για ολα εκεινα οσα δεν φανταστηκες οτι πήρες στο κλικ (κοινως παρενέργειες) συν εκείνα που μπορει να θες να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις.

Με λίγα λόγια φιλε μου, υπάρχουν είδη και είδη φωτογραφίας. Σε αλλα χρειάζεται περισσότερο photoshop, σε αλλα λιγότερο και σε αλλα καθόλου.

Η φωτογραφία ειναι γενικός όρος και κακως μπαίνουν στο τρυπάκι πολλοι και συγκρίνουν τα ασύγκριτα λέγοντας οτι το μοντάζ απαγορεύεται.
Τίποτα δεν απαγορεύεται εφοσον όλα αξιολογούνται.
Αντώνη μου αμα κρίνεται λάθος απο ανθρώπους που δεν εχουν ιδέα απο φωτογραφία και τα γενικεύουν ολα ειναι σα να πηγαίνει ξανθιά στο multirama να παραγγείλει υπολογιστή.

- ααχ ο ρόζ μου αρέσει, δεν θελω τον λευκό. και ο μαύρος μεγάλος ειναι αλλα για αλλα πραγματα ;) εγω θελω τον ροζ, ΡΟΖ ΡΟΖ!!!!!!
χαχαχαχαχ
Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, its a matter of perspective. Φωτογραφικά μπορείς να πείς οτι μια εικόνα ειναι καλαίσθητη/κακόγουστη if you want to put a tag there, αλλα ξαναλέω πάλι, περα απο το θεμα που παρουσιάζεται παίζει ρολο και το φινίρισμα.

Το ιδιο ειναι να σου σερβίρουν το φαγητό στη κατσαρόλα σκέτο; το ίδιο στο πιάτο με σαλάτα;
γμτ!
σημερα μου εβγαλε και μυνημα οτι δεν το φτανει η μνημη μου. 4 GB εχω αλλα μαλλον φταιει οτι το τρεχω στα 32bit.
καταπληκτικο παιδια ...μεγαλη η βελτιωσει των αλγοριθμων του.
συμφωνω και εγω απολυτα.
Για μενα μαλιστα υπαρχουν πολυ χονδρικα 2 ειδη φωτογραφων. Αυτοι που ασχολουνται με τη φωτογραφια και αυτοι που ασχολουνται με την εικονα. Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα κατα τη γνωμη μου. Οταν οι μεν εμπλεκονται με τους δε δεν βγαζουν ακρη και οι ιδιοι. Ειμαι οπαδος της ατακας : «η φωτογραφία είναι τέχνη, όταν κύριο θέμα της είναι ο άνθρωπος».
- ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΥΛΑΣ
μ αρεσε παρα πολυ οταν το διαβασα (δεν θυμαμαι που το ειδα, ισως και εδω)



Anthony David Photography είπε:
you've made your point man... thanx!

Stelios Kritikakis είπε:
Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, its a matter of perspective. Φωτογραφικά μπορείς να πείς οτι μια εικόνα ειναι καλαίσθητη/κακόγουστη if you want to put a tag there, αλλα ξαναλέω πάλι, περα απο το θεμα που παρουσιάζεται παίζει ρολο και το φινίρισμα.

Το ιδιο ειναι να σου σερβίρουν το φαγητό στη κατσαρόλα σκέτο; το ίδιο στο πιάτο με σαλάτα;
Οχι Αντωνη ενοοει οτι εχει σαν θεμα το ανθρωπινο στοιχειο και οτι εχει να κανει με αυτο. Οχι με την επεξεργασια απ τον ανθρωπο. Η επεξεργασια δεν εχει καμμια σχεση μ αυτο που ειπα και φυσικα ειμαι οπαδος της και τη χρησιμοποιω. Επισης θα συμφωνησω μ αυτο που ειπε ο Ανταμς ο οποιος Γιωργο εκανε ασπρομαυρο, γεννηθηκε πριν τον Σουλα και ειχε χειροτερο εξοπλισμο οποτε λογικα για σενα πρεπει να μοιαζει πιο ασχετος.
Ο ασχετος Σουλας ειχε οπαδο τον Bresson απλα ηταν ελληνας και δεν ηταν τοσο γνωστος. Ηταν φιλοι. Αρα και οι δυο ασχετοι κατα τα λεγομενα σου.
Η φωτογραφια οπως ισως ξερετε δεν θεωρηται επισημα τεχνη. Γιατι θωρηται οτι απλα κατγραφει την πραγματικοτητα. Και αυτο αν το δουμε επιφανειακα ειναι σωστο. Ο Σουλας ειπε λοιπον για αυτον τι αναγει σε τεχνη τη φωτογραφια. Και αν Γιωργο εχεις ερθει μεχρι το ΜΟΜΑ μια βολτα θα το καταλαβεις.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης