"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Καλησπέρα σε όλους. Κατόπιν καταγγελιών μελών του PhotoGR διαπιστώσαμε πως οι διαχειρστές της σελίδας του facebook "ΟΙ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ" (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=501983845715&set=a.44554...!/pages/OI-OMORPHIES-TES-ELLADAS-MAS/445418720715) συστηματικά κλέβουν φωτογραφίες από διάφορα sites και τις προσθέτουν στη σελίδα τους χωρίς καμία αναφορά στο φωτογράφο και την πηγή προέλευσης. Όχι μόνο δέχονται τα συγχαρητήρια (καθώς και τα likes και την επισκεψιμότητα) αλλά συχνά αλλάζουν τους τίτλους των φωτογραφιών και κάνουν και αφιερώσεις!
Από την έρευνα που κάναμε στισ πάνω απο 14.000 φωτογραφίες (!!!) διαπιστώσαμε πως έχει κλαπεί σημαντικός αριθμός φωτογραφιών από το Φωτογραφικό Ταξίδι και θεωρήσαμε πρέπον αν ενημερώσουμε.
Πέραν τριών δικών μου φωτό (Ελεφήνορας) εντόπισα αρκετες φωτό του ίδιου το Γ.Τσούμπα, καθώς και των Δ.Φιλελέ, Manos Spyridakis, Stelios Kritikakis, Elena Dimitraki, ifanik, Giorgos Natsis, Geps, P Chris, Chris Mathioudakis, Costas Anastopoulos, pantelis, N.Zanni, makithaca κ.α.

Ως PhotoGR κάναμε ήδη κάποιες κινήσεις (http://photogr.gr/forum/topic?id=220&p=3) αλλά πιστεύω πως πρέπει να έχουμε ένα κοινό μέτωπο απέναντι σε τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές.

                                                                                                      Χ.Παπαδόπουλος

Προβολές: 894

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Η σελίδα λειτουργεί κανονικά και συνεχίζει την ίδια απαράδεκτη πρακτική! Απλώς διεγράφησαν μερικές εκατοντάδες φωτογραφιών για τις οποίες έγινε αναφορά. Αρκετές χιλιάδες είναι ακόμα εκεί...
http://www.facebook.com/pages/OI-OMORPHIES-TES-ELLADAS-MAS/44541872...


ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΤΣΑΚΗΣ Η"ΑΓΡΙΜΙ είπε:
Να πάρουν θέση για αυτό η διαχειριστές μας. Αυτή που έδωσαν το ok για να κατεβουν η φωτογραφίες μας

Γιώργο δε νομίζω πως έδωσε κανένας άδεια για κάτι τέτοιο.
Είσαι πολύ φουριόζος στα σχόλια σου Γιώργο Σατσάκη.Πρίν γράψεις αυτό ή πρίν στείλεις σε εμένα ΙΜ μήνυμα στό Facebook,επιρίχνοντας μου σε εμένα προσωπικά την ευθύνη και μόνο,θα έπρεπε να είχες διαβάσει όλα τα σχόλια πού έχουν γραφεί,στην συγκεκριμένη συζήτηση.Δεν το έπραξες όμως και προτίμησες να λειτουργήσεις φουριόζικα επάνω στόν θυμό σου.Σε ενημερώνω λοιπόν,ότι έχω τοποθετηθεί,καθώς και οι διαχειριστές σε προηγούμενα σχόλια μας και σωστό θα είναι εκ μέρους σου,να ανατρέξεις να ενημερωθείς,διαβάζοντας τα.
Σε ενημερώνω ακόμη,ότι στό δίκτυο μας,και εσύ και οποιαδήποτε άλλο μέλος,δύναστε να αναρτάτε φωτογραφία,πού θα είναι ορατή μόνον σε εσάς ή στούς φίλους σας ή μόνον στα μέλη και κανείς άλλος(επισκέπτης).

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΤΣΑΚΗΣ Η"ΑΓΡΙΜΙ είπε:
Να πάρουν θέση για αυτό η διαχειριστές μας. Αυτή που έδωσαν το ok για να κατεβουν η φωτογραφίες μας
ΛΥΠΟΥΜΑΙ-ΛΥΠΟΥΜΑΙ-ΛΥΠΟΥΜΑΙ!
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΚΩΔΙΚΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
Στην Κρήτη,λέμε....μιά παροιμία "Και βρεγμένος και Δαρμένος".
Ε,όχι,Κύριοι,εγώ μπορεί να είμαι βρεγμένος αλλά δαρμένος ποτέ!

Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ.
Από εκεί και μετά,σε όποιον θέλει μένει στό site,όποιος θέλει φεύγει τώρα.
Εγώ κατηγορούμενος δεν θα είμαι,ύβρεις και συκοφαντίες δεν δέχομαι,χωροφύλακας πού υπάρχουν φωτογραφίες μελών ή ποιός τίς έκλεψε,δεν δύναμαι να είμαι.

ΤΕΛΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ
Ε,τώρα,διαβάστε και την απάντηση τού δημιουργού της συγκεκριμένης σελίδας στόν Χάρη Παπαδόπουλο τού PhotoGR

Εδώ η απάντηση στην επιστολή μας:

ΚALHMERA SAS EIMAI O DIMIOURGOS THS SELIDAS (OI OMORFIES THS ELLADAS MAS ) ARGHSA NA SAS APANTISW GIATI EIXA PROSOPIKA PROBLHMATA ME THN YGEIA TOY PATERA MOU KAI DEN ANOIXA KATHOLOU TO EMAIL. H WRA EINAI 4 .15 XHMEROMATA TIS PROIGOUMENES WRES KATHISA KAI DIABASA TIS ANAFORES SAS STOU KURIOU TZOUMPA TO SITE KAI STO FOTO .GR
KANAME LATH TO XERW EPREPE NA ZHTHSW THN ADEIA SAS KAI THN ADEIA TWN FWTOGRAFWN OTAN KATALABA OTI KANAME LATHOS EIPA STO KURIO TSOUMPA OTI THA BAZOUME TA ONOMATA TWN FWTOGRAFWN . H SELIDA MAS EXEI 5 DIAXEIRISTES APO DIAFORA MERH THS ELLADOS PRAGMA POU SYMAINEI DEN MPORW NA TOUS KOUMANTARW TI BAZOUNE STH SELIDA TOUS EXW PEI NA BAZOUNE ONOMATA KAMIA FORA TO XENANE BAZW KAI TON EAUTO MOY MESA KAI BLEPOUME AMESWS STH SELIDA NA MAS EPITITHONTE KAI ME TO DIKIO TOUS KAI GW AUTO THA EKANA !!!
ZHTW THN ADEIA SAS FISIKA AMA APOFASISETE NA BAZOUME TIS AXIOLOGES FWTOGRAFIES SAS ME TO ONOMA TO FWTOGRAFOU FISIKA . THN SELIDA THN EKLEISA SHMERA TO BRADU GIA NA MILISW STIS DIAXEIRISTRIES GIA TO THEMA SAS
TELOS THELW NA PW OTI MAS APOKALESATE KLEFTES DE PEIRAZEI KAKIES DE KRATAME EXETE DIKIO . KLEFTHS DEN EIMAI .(MILAW GIA MENA ) EIMAI EKPAIDEUTIKOS STO EPAGGELMA KAI MALISTA TA 10 XRONIA DIDAKSA STH SELETE STO MAROUSI MAZI ME TON EKLEKTO SYNADELFO BASILH PRWTOPAPA POU EINAI KAI SUNADELFOS SAS FOTOGRAFOS SAS . KAI TELOS SUXARITIRIA SE OLOUS SAS GIA TH KALH DOULEIA POU KANETE . PERIMENW APANTHSH SAS GIA THN ADEIA SAS NA BAZOUME TIS FWTOGRAFIES SAS STH SELIDA MAS MAZI ME TA ONOMATA TWN FWTOGRAFWN .

EK MEROUS THS OMADAS SAS ZHTAME 13.000 FORES SUGGNWMH WSES FWTOGRAFIES EXOYME ANEBASEI STH SELIDA GIA NA THAUMAZOUME AUTH TH LAVOMENH XWRA POU LEGETAI ELLADA KAI THN AGAPAME OLOI MAS


O DHMIOURGOS APO TIS OMORFIES THS ELLADAS
Να συμπληρώσω, αν και είναι γνωστό τοις πάσι, πως ο Γ.Τσούμπας ουδέποτε έδωσε καμία άδεια και πως ενεργούμε με πλήρη σύμπνοια μιας και δεν είναι πρόβλημα ενός ή δύο site.

Η πρώτη απάντηση του δημιουργού ήταν αυτή που ανέφερε ο Γ.Τσούμπας, αλλά όχι μόνο δεν κατέβασε όλες τις κλεμμένες φωτό αλλά συνεχίζουν την ίδια απαράδεκτη τακτική και ακολούθησαν άλλες επιστολές με πολύ περισσότερο επιθετικό παρά απολογητικό ύφος, του τύπου "διαφήμιση σας κάνουμε και να μή μιλάτε κιόλας" ή "θα δώσω το όνομά σου σε 30.000 μέλη αν συνεχίσεις τις αναφορές".

Επειδή και τα δικαιώματα των φωτογραφιών μου θεωρώ ότι είναι κατοχυρωμένα και επειδή δεν θέλω την "τσάμπα διαφήμιση" που μου προσφέρει μία σελίδα χαμηλής αισθητικής που συστηματικά και εν γνώση τις κλέβει φωτογραφίες πολλών δημιουργών, ερασιτεχνών και επαγγελματιών, προσωπικά δεν προτίθεμαι να σταματήσω τις ενέργειές μου έως ότου σταματήσουν. Δεν σκοπεύω να κάνω σταυροφορία αλλά θα χρησιμοποιήσουμε όλα τα νόμιμα μέσα έως ότου πάψει η κοροϊδία.
καλημερα και απο εμενα ερχομαι να πω οτι απο χθες που το εμαθα καθησα και ειδα πολλες φωτο μου εκει μεσα και σε μια απο αυτες μια 'κυρια' λεει οτι την τραβηξε αυτη τι να πει κανεις??? το μονο που καταφερα ηταν να με πιασουν τα νευρα μου και οσο τις κοιταζα να βλεπω και αλλες φωτο δικο μου ανθρωπων κριμα !!!
Καλημερα και απο μενα!
Και φυσικα δεν θαα ακουσετε κατι καινουργιο αν σας πω οτι υπαρχουν τουλαχιστον 6 δικες μου φωτογραφιες στο γνωστο πια site. Καμια απο αυτες δεν γραφει ποιανου ειναι εκτος απο καποιες που εχουν το watermark πανω. Υπαρχουν επισεις ανακριβεις πληροφοριες ως προς τις τοποθεσιες (ΠΧ δεν ξερανε που ειναι μια φωτο και αποφασισαν οτι ειναι στην Κρητη). Για να κανεις αναφορα στο facebook πρεπει να αντιγραψεις το link μονο που μετα την αντιγραφη οταν πας να το ανοιξεις δεν αντιστοιχει πουθενα. Οπως και ολα τα link που εχουν ανεβει εδω σε αυτην την συζητηση και αφορουν στην συγκεκριμενη σελιδα δεν ανοιγουν.

ΔΕΣΥΛΛΑ ΒΟΥΛΑ VOULA DESILLA είπε:
καλημερα και απο εμενα ερχομαι να πω οτι απο χθες που το εμαθα καθησα και ειδα πολλες φωτο μου εκει μεσα και σε μια απο αυτες μια 'κυρια' λεει οτι την τραβηξε αυτη τι να πει κανεις??? το μονο που καταφερα ηταν να με πιασουν τα νευρα μου και οσο τις κοιταζα να βλεπω και αλλες φωτο δικο μου ανθρωπων κριμα !!!
Τάνια τα link που έχουν αναφερθεί στη συζήτηση εδώ (όπως και στην αντίστοιχη του PhotoGR) δεν ανοίγουν γιατί αυτές οι φωτό έχουν "κατέβει"...
Όσο για την Κρήτη μην ανησυχείς, εδώ έχουνε βαφτίσει το όρος Fuji Όλυμπο!



Τανια Φραρακη- Μπαλαμπανιδη είπε:
Καλημερα και απο μενα!
Και φυσικα δεν θαα ακουσετε κατι καινουργιο αν σας πω οτι υπαρχουν τουλαχιστον 6 δικες μου φωτογραφιες στο γνωστο πια site. Καμια απο αυτες δεν γραφει ποιανου ειναι εκτος απο καποιες που εχουν το watermark πανω. Υπαρχουν επισεις ανακριβεις πληροφοριες ως προς τις τοποθεσιες (ΠΧ δεν ξερανε που ειναι μια φωτο και αποφασισαν οτι ειναι στην Κρητη). Για να κανεις αναφορα στο facebook πρεπει να αντιγραψεις το link μονο που μετα την αντιγραφη οταν πας να το ανοιξεις δεν αντιστοιχει πουθενα. Οπως και ολα τα link που εχουν ανεβει εδω σε αυτην την συζητηση και αφορουν στην συγκεκριμενη σελιδα δεν ανοιγουν.

ΔΕΣΥΛΛΑ ΒΟΥΛΑ VOULA DESILLA είπε:
καλημερα και απο εμενα ερχομαι να πω οτι απο χθες που το εμαθα καθησα και ειδα πολλες φωτο μου εκει μεσα και σε μια απο αυτες μια 'κυρια' λεει οτι την τραβηξε αυτη τι να πει κανεις??? το μονο που καταφερα ηταν να με πιασουν τα νευρα μου και οσο τις κοιταζα να βλεπω και αλλες φωτο δικο μου ανθρωπων κριμα !!!
Δεν ξερω αν εχουν κατεβει αυτα τα λινκ αλλα οι γβτογραφιες υπαρχουν οι δικες μου στο αλμπουμ τους. Δεν ανοιγουν οταν τις ανω copy paste για την αναφορα στο facebook....δεν καταλαβαινω τι γινεται....

elephinoras είπε:
Τάνια τα link που έχουν αναφερθεί στη συζήτηση εδώ (όπως και στην αντίστοιχη του PhotoGR) δεν ανοίγουν γιατί αυτές οι φωτό έχουν "κατέβει"...
Όσο για την Κρήτη μην ανησυχείς, εδώ έχουνε βαφτίσει το όρος Fuji Όλυμπο!



Τανια Φραρακη- Μπαλαμπανιδη είπε:
Καλημερα και απο μενα!
Και φυσικα δεν θαα ακουσετε κατι καινουργιο αν σας πω οτι υπαρχουν τουλαχιστον 6 δικες μου φωτογραφιες στο γνωστο πια site. Καμια απο αυτες δεν γραφει ποιανου ειναι εκτος απο καποιες που εχουν το watermark πανω. Υπαρχουν επισεις ανακριβεις πληροφοριες ως προς τις τοποθεσιες (ΠΧ δεν ξερανε που ειναι μια φωτο και αποφασισαν οτι ειναι στην Κρητη). Για να κανεις αναφορα στο facebook πρεπει να αντιγραψεις το link μονο που μετα την αντιγραφη οταν πας να το ανοιξεις δεν αντιστοιχει πουθενα. Οπως και ολα τα link που εχουν ανεβει εδω σε αυτην την συζητηση και αφορουν στην συγκεκριμενη σελιδα δεν ανοιγουν.

ΔΕΣΥΛΛΑ ΒΟΥΛΑ VOULA DESILLA είπε:
καλημερα και απο εμενα ερχομαι να πω οτι απο χθες που το εμαθα καθησα και ειδα πολλες φωτο μου εκει μεσα και σε μια απο αυτες μια 'κυρια' λεει οτι την τραβηξε αυτη τι να πει κανεις??? το μονο που καταφερα ηταν να με πιασουν τα νευρα μου και οσο τις κοιταζα να βλεπω και αλλες φωτο δικο μου ανθρωπων κριμα !!!
Γιά ρέξτε όλοι και μία ματιά σε αυτήν την σελίδα.
http://www.facebook.com/home.php#!/pages/The-most-BEAUTIFUL-HOTELS-in-G-r-e-e-c-e-The-Golden-List/127947943882542
Από μιά ματιά πού έριξα,βρήκα δικές μου φωτογραφίες,χωρίς να με ειδιποιήσουν με μήνυμα,πού έχουν πάρει όμως από την σελίδα μου στό Facebook,αλλά είδα ότι γράφουν τόν τίτλο επ'ακριβώς όπως τόν έχει η κάθε φώτο μου και με όνομα τού φωτογράφου.
Βλέπω όμως πολλές άλλες φώτο χωρίς αυτά.
Δείτε λοιπόν,και ο Χάρης ειδικά,μήπως υπάρχουν και εκεί φωτογραφίες μελών μας.
The most BEAUTIFUL HOTELS in G r e e c e , The Golden List
‎.
http://www.facebook.com/home.php#!/pages/The-most-BEAUTIFUL-HOTELS-in-G-r-e-e-c-e-The-Golden-List/127947943882542

Giorgos Tsoumpas είπε:
Γιά ρέξτε όλοι και μία ματιά σε αυτήν την σελίδα.
http://www.facebook.com/home.php#!/pages/The-most-BEAUTIFUL-HOTELS-in-G-r-e-e-c-e-The-Golden-List/127947943882542
Από μιά ματιά πού έριξα,βρήκα δικές μου φωτογραφίες,χωρίς να με ειδιποιήσουν με μήνυμα,πού έχουν πάρει όμως από την σελίδα μου στό Facebook,αλλά είδα ότι γράφουν τόν τίτλο επ'ακριβώς όπως τόν έχει η κάθε φώτο μου και με όνομα τού φωτογράφου.
Βλέπω όμως πολλές άλλες φώτο χωρίς αυτά.
Δείτε λοιπόν,και ο Χάρης ειδικά,μήπως υπάρχουν και εκεί φωτογραφίες μελών μας.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης