"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Ηρθε η ωρα να ανοιξουμε λιγο τα ματια μας και να δουμε τι μηχανήματα χρησιμοποιούμε, τι μας λένε οι κατασκευαστες, τι πραγματικα μας δίνουν οι μηχανές μας και έτσι να έχουμε μια πιο προσγειωμένη άποψη για το τι επιλογές και όρια έχουμε.

Το DxO Mark είναι ένα απ'τα πιο μεγάλα sites που δοκιμάζει τις μηχανές μας σε επίπεδα βάθους χρώματος, δυναμικού εύρους, ευαισθησίας ISO, SNR (signal-to-noise ratio) πόσο θόρυβο παράγει η μηχανή μας στο 18% γκρι -όπου το 18% αναφερεται σε αυτο που έχουμε ορίσει ως ουδέτερο γκρι καθώς και full SNR που αναφέρεται στον θόρυβο του πλήρους ευρους των χρωμάτων και τελος, εύρος τόνων.

Εγώ στην ανάρτηση μου εστίασα στην ευαισθησία ISO. Όποιος θέλει να δεί αναλυτικά και τα υπόλοιπα τεστ στην μηχανή του μπορεί να ακολουθήσει τον σύνδεσμο: http://www.dxomark.com/

O τρόπος που δημιουργησα τις επισυναπτόμενες εικόνες ήταν αρκετα χρονοβόρος καθώς το site δε δείχνει όλα τα ευρη ISO ταυτόχρονα, οπότε εφαγα ενα 2ωρο-3ωρο στο photoshop παίρνοντας screenshot της κάθε τιμής ISO και μετά επαιξα λίγο με τα layers δημιουργόντας μια ενιαία εικόνα που δείχνει όλα τα ευρη (πραγματικα και εργοστασιακά) ISO για να μπορούμε να τα μελετήσουμε με την άνεση μας καθώς και να μπορούμε να κανουμε άμεσες συγκρισεις.

Αρχίζω λοιπόν με τις entry level μηχανες της Canon όπου δεν αναφέρω ISO επίπεδα απλα δείχνω ενα συγκριτικό διάγραμμα για να γίνει κατανοητή η μικρή διαφορά που έχουν στην ευαισθησία ISO μεταξυ τους. Στο μόνο που διαφέρουν αυτες οι μηχανες είναι τα megapixels, οι ιδιότητες λήψης βίντεο και οι αισθητήρες. Αποψη μου: τα ίδια είναι κ οι 3 και οι μικρες διαφορές τους δεν κάνει καμμία να ξεχωρίζει σημαντικά εκτος αν θέλετε τα παραπάνω MP (κακο δικό σας γιατι θα έχετε περισσότερο θόρυβο!) ή τη ληψη βίντεο!



Συνεχίζω με την σύγκριση της Canon EOS 40D και EOS 50D, όπου αποδεικνυω (το DxO Mark δλδ οχι εγω ακριβως!) τι πατάτα μηχανή είναι η 50D που υποτίθεται οτι βγήκε για να αντικατασήσει την 40D. Ανεβάσανε τα Megapixels και βάλανε και εναν καινουριο υποτιθεται αισθητήρα γιατι? Για να μας δώσουν περισσότερο θορυβο στα μεγάλα ISO!! Μπραβο ***άκες!




Προχωράμε στην Canon EOS 5D Mark II σε συγκριση με την Nikon D700.




Και τελευταία άφησα τα 2 πιο καινούρια μοντέλα των 2 εταιρειων την Canon 1D Mark IV και την Nikon D3s. Nαι το ξερω είναι 2 μηχανές που δεν μπορούν να συγκριθούν αμεσα καθως η μια είναι crop frame με 1.3x crop factor ενω η άλλη είναι full frame ωστόσο έχω την γνώμη οτι είναι ίδιας κατηγορίας απ΄την αποψη οτι εχουν βγει για το ίδιο target χρήσης. Αν κανω λαθος παρακαλω οποιος γνωρίζει να με διορθώσει.




Μετα απο αυτα που θα διαβασετε πείτε μου τι αξίζει πιο πολύ και ποιός μας δουλεύει περισσότερο? Και οι 2 εταιρείες εχουν τα υπερ και τα κατά τους. Ο κάθε χρήστης αξιοποιεί τα εργαλεία του όπως τον βολευει οπότε το οτι οι Nikon υπερεχουν στο θέμα του ISO ίσως να μην σημαίνει πολλά για κάποιους. Εγω το βλεπω καπως διαφορετικά: Καμμια απ'τις 2 εταιρείες δεν πιάνει ακριβώς τις εργοστασικές τιμες ISO. Αρα απο μια αποψη και οι δυο μας δουλεύουν! Ε, προτιμώ να είμαι με αυτον που μας δουλεύει λιγότερο αν είναι ετσι! Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ σε ένα απ'τα είδη φωτογραφίας που κάνω τα μεγάλα ISO οπότε πιστεύω οτι θα έκανα καλυτερη δουλειά με μια D700 ή ακόμα και με μια D300s! Ωστόσο τα καταφέρνω μια χαρά και με τη μηχανή που έχω! Απλα θα μπορούσα να κάνω ακόμα καλύτερες εικόνες με μια μηχανή που μου βγάζει λιγότερο θόρυβο σε μεγαλύτερο ευρος ISO απο αυτο που χρησιμοποιώ.

Αναμένω τις αποψεις και τις σκεψεις σας!

Προβολές: 1509

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

"Τωρα αυτο που λες και βαρας και ξανα βαρας οτι δηθεν τα αρχεια RAW της νικον ειναι τοσο χαλια θα δω να βρω μερικα δειγματα να σου ανεβασω να δεις και μονος σου ποσο λαθος εισε ."
ναι ε; τα δείγματα προφανως δε τα είδες ή κάνεις οτι δε τα είδες, κατσε να δεις και αυτά :)

"Δεν ξερω πως μπορεις να βγαζεις συμπερασματα τοσο ανετα εφοσον την D3 εκτος απο φωτογραφιες αμφιβαλω αν την εχεις δει εστω και απο κοντα."
την εχω πιάσει και εχω βγάλει κιολας για να σου φύγει η απορία :) photovision 2009 καλή ηταν, οταν ρώτησα ποσα mp βγάζει ο FF αισθητήρας της και μου είπαν 12, εβαλα τα γέλια. lol

"Θα σου ανεβασω μερικα αρχεια αλλα μην την κανεις και εξαφανιστεις ."
Θα σου ανεβάσω εγω μην αγχώνεσαι, και το καλύτερο part? απο τη δική σου τη μηχανη :))

θυμάσαι τη λήψη _DUS0830.NEF
ψάξε στο αρχέιο σου να τη βρείς μια χαριτωμένη μαυρούλα ειναι στο δρόμο.
Τεχνικά ISO 200 f/5.6 και 1/4000 ταχύτητα (το ISO μας ενδιαφέρει)

Για να δούμε το ΑΘΟΡΥΒΟ ISO της ΘΡΥΛΙΚΗΣ D3 σου. Σε προειδοποιώ εχω κέφια σημερα και δε χαρίζω κάστανα, γιατι μου αρεσουν τα άτιμα lol.

και σε μεγάλη ανάλυση που ελπίζω να κάνεις κλικ πάνω της αυτη τη φορά.

Εσυ χαίρεσαι βέβαια με αυτό το sample εδώ και πολυ καλά κάνεις γιατι μια χαρά πεντακάθαρο ειναι :)

εδω η μεγάλη

and this is the part i love most!
Θέλω +2 stop να ανεβάσω το φωτισμό μου στο RAW αντέχει η D3 σου; τι λες;

και εδω η μεγάλη
αυτή θελω να τη δείς τη μεγάλη :)

και φυσικά εδω +2 στοπ πάνω με NR στο 100%

και η μεγάλη εδω.
Παστωθήκανε οι υφές, ο θόρυβος δεν μπορω να πω εξαφανίστηκε 100%
Τα μάυρα για κάποιο λογο (η Nikon ξέρει) παρέμειναν ΜΑΥΡΑ.

και σου θυμίζω πάλι, δική σου ειναι η λήψη, αν την εχεις σβήσει και τη θες, πες μου να στη κανω upload. Με ISO 200 στην θρυλική τιμή των 3700 και φυσικα με τα "ποιοτικότατα" 12 patatapixel στον FF αισθητήρα της!

sorry για τον σαρκασμό μου, αλλα πόσο να αντέξω με αυτα που ακούω, και παναθεμά με το εχω ψάξει δε θα επέμενα διαφορετικά!
Για κανα jpeg καλή ειναι το εγραψα πιο πανω, το NR της κανει υποδειγματική δουλεια στα υψηλά ISO.
Στο RAW ομως μη τη πολυπαινεύεις, αστη να παει στο καλο...

αν εχεις photoshop και φυσικα τη Φωτο που μου έστειλες, ανοιξέ τη και κάνε τα πειραματα σου για να μη νομίζεις οτι σε κοροιδεύω κιολας, γιατι παίζει να το ακούσω και αυτο.!
"Το WB θα το εκτιμουσα αν απαντουσες στα δειγματα που ειχα βαλει εγω αν θυμασε καλα που ."
Η απάντηση μου στα δείγματα που ανέρτησες ειναι αυτη που ανέρτησα εδω, τωρα αν επρεπε να την αναρτήσω εκεί, την αναρτω και εκεί. no problem!
Σε εμένα νύχτα, ιδιο θέμα, ιδιο WB (auto) η Nikon sto LCD της με εκανε και ειπα, τι εκανα λάθος????
και η Canon μου στο lcd της λεει μη μασάς τίποτα δεν εκανες λαθος.!

"Στα δειγματα σου και η 2 φωτογραφιες εχουν λαθος White Balance και ενα εμπειρο ματι το βλεπει αμεσως . "
ωπα ωπα, θες να μου πεις οτι πιο κοντα στο λευκό και πιο πιστο αποτέλεσμα απο τις 2 λήψεις που παρέθεσα ειναι αυτο της Nikon? για να παω να πηδηχτώ απο το παραθυρο ΤΩΡΑ! χαχχαχχα

Δεν σου λεω οτι δεν θελουν διόρθωμα, αλλα της d300 με απογοήτευσε σου λεω οταν το ειδα απο το lcd.


"Και αφου ειπες (οι κατασκευαστές της Canon κοιτούν πως να ΜΗΝ τον αυξησουν αυξάνοντας τα megapixels τους)
τοτε βρε στελιο η αναθεματισμενη κανον που τοσο την προσκυνας γιατι δεν μπορει να βγαλει τοσα πολλα μεγκαπιξελς οσο και μια D3X και οχι μονο στα πολλα πιξελς αλλα και σε ολη την ποιοτητα . Αντε βρες κατι να μου πεις και εδω γιατι ολο για πιξελς μου λες αλλα η νικον εχει το πανω χερι και εδω χεχεχεχεχεεε...."

Δε τη προσκυνάω σιγα μη κανω και ερωτα λέγανε χα χα
αλλά απάντηση και πάλι εχω! 21 βγάζει η 1Ds mark3, και βγήκε ΠΡΙΝ την D3X. για 3mp παραπάνω κανεις ετσι;
Για περίμενε να δείς και την 1Ds mark4 σε λίγο καιρό που θα βγεί. Στα 21 λες να κολλήσει; χαχαχαχα stay tuned. Οι φανατικοί παλι θα τρέχετε πίσω απο τη Canon να δείτε τι εκανε, και θα μιλατε για μπουκωμένους αισθητήρες και τρίχες κατσαρές. LOL

"μαλιστα πολλοι νικονακιδες σε ξενα φορα με κατηγορουνε για κανονακια. Απιστευτο κι ομως αληθινο αχαχαχ"
εεεεεε οχι, δε με πείθεις χαχαχαχ.

κοιτα δεν ειναι θεμα παράταξης, στο είπα και στο ξαναλέω. για τη δουλεια που κάνω πιο ευκολα με βολευει η Canon, και υπέρεχει σε πολλά παναθεμα τη οσο και να στη σπαει αυτο., Η Nikon σαν εταιρία δε μου αρέσει.

Δεν ειδα να μου απάντησες ομως, εχει και η Nikon 21 megapixel στην τιμή των 2.000 ευρω; και δεν θελω τις μπούρδες περι ποιοτικών 12, γιατι νομίζω μόλις το ξεφτυλισα και αυτο το θεμα :)

nani time! οι περισσότερες ερωτήσεις ειναι ρητορικές don't bother answering. :))
"τα δειγματα που εβαλες και αυτα που εγραψες δεν σε καταλαβα πληρως για καντο λιγο πιο ευκολο να καταλαβω τι θες να μου πεις να ξερω και αναλογα να σου απαντησω ."
χαχαχαχαχαχαχα μηπως γιατι η θρυλική D3 σου δεν ειναι και τοσο θρυλική οπως μας τη παρουσιάζεις;
δε τη βλέπω να πολυαντέχει. είσαι σίγουρος οτι θες να βάλεις δείγμα στα 6400 να το αναλύσω σε θόρυβο; RAW πάντα.!


"Η D3 και φυσικα η καινουργια D3s ειναι η καλυτερες μηχανες και αν βρεις ψεγαδια σε αυτες τοτε σε αλλες θα βρεις σημεια και τερατα και παλι δεν σε καταλαβα που το πας ."

ολες εχουν ψεγάδια Γιώργο είτε Canon είτε Nikon και η D3s θα έχει, απλα θα εχει λιγότερα απο τη D3 σου.
Δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει μηχανή που να τραβάει σε 6400 iso και να δείχνει iso 100, και να μπορείς να pushareis exposure στο 6400 χωρίς να σηκωθεί ο θόρυβος οπως μπορείς στο iso 100.

thats my point buddy, and not the whole magic of the world can change that.
κανε τα tests και δες τι γίνεται. και μη φανατίζεσαι.
καλα καλα καλα... δεν είδα ομως Γιώργο, να βάλεις κανενα RAW αρχείο και να ανοίξεις το exposure 2 stop να δουμε πως χορεύει ο θόρυβος;

γιατι αραγε... ?


αστο Γιωργο, εχει καταντήσει ηδη κωμικό το θέμα.

τι D-lighting και μ.... μου λες. ειναι δυνατόν μηχανη τέτοιου βεληνεκούς στο χαμηλότερο ISO με οτι d-lighting και ιστορίες για αρκούδες μου λες να βγάζει θόρυβο; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

και κατα 2ον, πάλι με προσβάλει αυτο που λες. Δεν κάνω σαμποτάζ στη φωτογραφία σου, αν ηθελα να κανω θα έριχνα θόρυβο με το κιλό. Αλλα αυτα που λεω αποδεικνύονται!
Ανοιξέ τη και βάλε τα NR στο 0, το έκανες; απάντησε σε καμια ερώτηση γιατι μόνο εγω απαντάω!

Να ανεβάσω το RAW που μου έστειλες να το δοκιμασει ενας 3ος χρήστης και να κατεβάσει τα μπαράκια του NR στο 0?
θέλεις; δεν θελεις γιατι θα γελάσει το σκυλί!

Αν νομίζεις οτι κάνω σαμποτάζ στη φωτογραφία σου, να τις κατεβάσω με τον μοναδικό ορο να τις ανεβάσεις ΕΣΥ με NR στο 0 και με exposure στο +2 δηλαδη με τη συνταγή που διάλεξα να ανεβάσω φως χωρίς να μου κοστίσει σε υφή, γιατι ναι χέρι στη δουλειά σου δεν μου επιτρέπεται να βάλω, αλλα και εσυ δεν επιτρέπεται να βάλεις χέρι στην αποψή μου.

Αστο μη γράφεις.. δεν θα το συνεχίσω φιλε πιστεψέ με μπορω να το κάνω all day and night αυτο, εχω πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω απο το να προσπαθω να σου αποδείξω οτι εισαι λαθος και φαντάζομαι και εσυ το ιδιο απο το να μου αποδείξεις οτι ειμαι λαθος, μη χάνουμε το χρόνο μας με αυτη την ιστορία ειναι κρίμα!

και off the record τη 450D εχω, οχι τη 40αρα, χεχ. αν δεν λυπόμουν τους ευραίους θα πήγαινα στη 5D MK II. αλλα η 450αρα για το κόστος της ειναι ΠΟΛΥ αξια μηχανη φιλε, τα εχω ξαναγράψει.
Αντώνη, αυτο που είπα οτι οσο ανεβαίνουν τα mp ανεβαίνει και ο θόρυβος ισχύει, σε οποιαδήποτε εταιρία.

Ο τύπος εδω εχει και τη D3 (12mp) και τη D3x (24mp)

δες εδω!!

και λεει ο καψερός

"With every noise reduction aid (and sharpening) turned OFF in both cameras, there is no doubt that the D3x is noisier than the D3. "

μετάφραση: Με ολα τα φίλτρα αποθορυβοποίησης και οξύτητας να ειναι απενεργοποιημένα, δεν υπάρχει αμφιβολία οτι η D3x εχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ θόρυβο απο την D3.

και δεν πήγα μακρυά! 1250 ISO που υποτήθεται οτι ειναι σουπερ αθόρυβο σε μηχανές τέτοιου βεληνεκούς.
δες ομως οτι χωρίς το NR ο θόρυβος κάνει wild party ;)

Αυτα περι αισθητήρων που νομίζω οτι ειναι και το ΘΕΜΑ μας σε αυτό το forum.

και εδώ ολο το review του τύπου, που εχει και τις 2 μηχανές! για να μην νομίζουν μερικοί οτι κάνουμε σαμποτάζ χαχαχαχ

ααα και πως τον βρήκα;
γράψε στο google. noise on d3
o 4oς κατα σειρά ειναι :))))


ΤΕΛΟΣ, δεν σπαταλάω αλλο χρόνο να πείσω κανεναν. Δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το Thread το λεω τωρα για να μη σπαταλάω τον χρόνο σας.

Συμβουλή: Μη σπαταλήσετε χρόνο και εσεις, καλύτερα να βγάλετε κανενα καρέ και να αφήσετε τις αναλυσεις με τον εξοπλισμό που έχετε και να βρείτε την ουσία και πως να κάνετε ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ το αποτέλεσμα, παρα να λεμε ποιανού ειναι καλύτερη και μακρύτερη. Ολα τα εργαλεία δουλεύουν ;)

καλη συνέχεια παιδιά.
Αντώνη μη μπερδεύεσαι με πολλα!
Τα χρωματικά προφίλ για να τα ενσωματώσεις στο ACR τα κατεβάζεις απο εδώ.

Δεν ειναι τέλεια 100% αλλα close to result. Απέφυγε τα απαράδεκτα ACR 4.4 4.3 και οτιδήποτε εχει σχέση με ACR profile γιατι δεν ξέρουν πως να διαβάσουν το RAW και σκοτώνουν λάθος τα χρώματα (πχ το πορτοκαλί/κίτρινο θα σου βγεί flat καφε)

Επίσης φρόντησε αν τραβάς σε faithful (που το προτείνω) να βάλεις faithful σαν default profile στο ACR για να βλέπεις σωστά τα χρώματα.
απο προσωπική εμπειρία στη 450αρα, το faithful κρατάει πολυ ομορφα το φως, εχει λίγο μουντά χρώματα αλλα με ενα saturation μετά ερχονται και γίνονται γλύκα!.

Το standart μου φαίνεται λίγο σκληρό.
landscape, τρομερά σκληρό contrast και oversaturated
portrait σκληρούλι και λιγο τσιμπημενο το saturation
neutral άτονο δε ξερω τι αλλα κάτι με χαλάει σε αυτο το προφιλ

Με λίγα λόγια οτι προφίλ εχεις στη μηχανή, το ιδιο βάζε και στο ACR.

Επίσης οξύτητα/WB NR και CA θα τα πειράζεις ανάλογα με την αισθητική σου 1ον, και ανάλογα με τις αποκλίσεις των φακών σου 2ον (στο CA αναφέρομαι) δεν μπορείς να φτιάξεις 1 προφίλ και να λειτουργεί super σε ολες τις λήψεις σου με οποιονδήποτε φακό, thats impossible.
δούλεψε το ίδιο βασικό προφιλ οποιο σου κάτσει καλά στο μάτι στο τράβηγμα και στο ACR, και φτιάξε 4-5 συμπληρωματικά ανάλογα με τους φακούς σου βρίσκοντας που σβήνει το CA και αν χρειαστεί να τσιμπήσεις λίγο sharpness που και τα 2 σχετικά ειναι γιατι σε zoom φακούς αλλάζει το CA ανάλογα με το διάφραγμα οπως και η οξύτητα.

@Γιώργο μ αρεσει που πας να άλλαξεις τη κουβέντα και πας να μπερδέψεις τους πάντες με άσχετα πραγματα, το ιστόγραμα τι σου φταίει ακριβώς; μια Φ σου πηγα να ανοίξω κατα 2 stop και βρίσκεις 1002 δικαιολογίες για παραπληροφόρηση. Έχει θόρυβο η δεν έχει; ελεος πια!

Δε μου απάντησες ομως για μια ακόμη φορά. τις δοκιμές τις έκανες που σου είπα? read above, τις εχω γραψει 10 φορες.
και να σου πω; και ο τύπος που συγκρίνει τη D3 και τη D3x δεν ξέρει χριστό απο ιστόγραμμα ε; άσχετος με τις πετρες τον εχουν πάρει στο dpreview μαζι με εμένα. xaxaxaxa

και το κορυφαίο! λες οτι η D3 ειναι καλύτερη απο τη D3x, και υστερα λες εμένα τρελο και οτι εχω αποθημένα και δε ξερω και εγω τι αλλο χαχαχα.

ναι εχεις δίκιο! στο χίουμορ με κερδίζεις!

επειδή δε μπορω να σταματήσω να γελάω ομως θα σου πω αυτο.
με εχει πληρώσει η canon μου έχει υποσχεθεί τη 1D mark4 και ολη τη σειρα L φακων, αν καταφέρω να βρώ ψεγάδια στη Nikon. χαχαχαχαχα

δεν ειχα σκοπο να απαντήσω, αλλα οχι να κατηγορηθώ και για χίουμορ γαμωτο! αυτο παραπαει πολυ!
Η καλύτερη άμυνα ειναι η επίθεση, δωστου ! μη μας πάρουνε τη πόλη! ειναι και εθνική γιορτή σήμερα ! LOL

"Απο εμπειρια σε full frame απο τεχνολογια απο φωτοσοπ απο πολλα σε εχω πιασει αδιαβαστο και αυτο ειναι εμφανες με καθε τροπο και αν θες να σου βαλω και αλλα παραδειγματα . Οσο για την D3 & D3X δεν νομιζω να εισε ικανος να μου δειξεις τι κανουνε μιας που της εχω . Μεινε εκει που εισε και αυτα τα ελαχιστα που ξερεις για την μηχανουλα που εχεις αλλα μην χωνεις την μυτη σου σε πραγματα που δεν ξερεις ειναι ανωφελο αυτο που κανεις ."

οκ και άσχετος!

Το να με λες άσχετο δε σε κανει καλύτερο 1ον ουτε σχετικό 2ον, απο την άλλη δε θυμάμαι να σου εχω δωσει ουτε εναν χαραχτηρισμό ενω εγω τι έχω συλλέξει μεχρι στιγμής:

αγενής, τρελός, σαστισμένος, χωρίς χιούμορ, ερεθιστικος και ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ (και δε θυμάμαι και τι αλλο)

Αυτο που με πείραξε περισσότερο ηταν το χωρίς χιούμορ. αυτο με πονεσε!!

Δε λεω ακριβή η D3, λεφτάκια ειναι να προστατέψουμε την τιμη της αφου τη πήραμε που τη πηραμε; δε μπορεί να βγαίνει ο καθε ΆΣΧΕΤΟΣ κανονάκιας να λεει οτι θέλει. οκ το δέχομαι!

"Ο εγωισμος η πικρα κακια και μανια τρωνε τον κοσμακη να ξερεις αχαχαχαχαα"
έχεις δίκιο το βλέπω ;)


Μην αγωνίζεσαι να αποδείξεις οτι εχεις καλο εξοπλισμό: ΕΧΕΙΣ, αλλα έχουν και αλλοι εξίσου εξαιρετικό εξοπλισμό, και αλλοι με κατώτερο για τις ανάγκες τους που και αυτοί ξέρουν να βγάζουν Φωτογραφία, οσο να πλακωνόμαστε στις σφαλιάρες εμεις.

Εκανα την αναλυσή μου την τεκμηρίωσα, δημοσίευσα και 2η γνώμη, εκανες εσυ τη δική σου, ο κόσμος εχει μάτια και βλέπει και διαλέγει. Ουτε εσυ θα τον σώσεις ουτε εγω.

και να σου πω και κατι τελευταίο για να μην αγωνίζεσαι να γράψεις αλλο κατεβατο και χάνεις την ωρα σου τσάμπα,
απο τη δουλειά μας κρίνει ο κόσμος, και απο αυτη φαίνεται το ποσο γνώστης ειναι κάποιος και οχι με το να λέμε εσυ εισαι ασχετος και εγω ξερολίδης.
"Εαν καποιος σου ελεγε οτι το BMW M5 που εχεις εσυ ΚΥΡΙΕ στελιο ειναι πατατα σκατα μουφα και προβληματικο δεν θα τον περνουσες για τρελο? ενο ο τυπος οδηγα ενα φιατακι της ξεφτιλας σκουριαμενο απο τα μεσα του 80.
Απαντησε μου αν εχεις τα κοτσια και εδω σε προκαλω να μου δωσεις μια απαντηση ."



αφου με προκαλείς. χαλάω εγω χατήρι;

Ναι θα μπορούσα, αν είχαν περάσει απο τα χέρια μου ενα σωρο αυτοκίνητα να του πω, ΦΙΛΕ; ωραία η M5, αλλα ενα EVO κοστίζει λιγότερο και μπορείς να το πειράξεις χαλαρά ;) παρεπιπτόντως ενα Nissan SKYLINE με NOS βουτάει καλύτερα απο τη M5 :D

Το γεγονός οτι εχω φιατάκι του 80 με κάνει άσχετο; τι κορυφαίο κρίτηριο ειναι αυτο πάλι, και θες να κάνουμε και σοβαρή κουβεντα εμεις οι 2;

Πάντως το φιατάκι δεν καίει τίποτα αδερφέ και παντα με βγάζει εκεί που θα του πώ εστω με λίγο σπρώξιμο, αν καταλάβες τι εννοω ;)
μια χαρά τσουλάει, ultra zoom ή wide angle πέρνει; lol!

το φιατάκι εχει και σκάρα παντως απο πάνω για να βάζω τις βαλιτσες χεχ


@Αντώνη, υπάρχουν ενα σωρό reviews που κάνουν την Nikon θεά, και ενα σωρό reviews που κάνουν την Canon θεά.
δεν βγαίνει άκρη, και διπλα διπλα να τις βάλω head to head test, οι γνώμες θα διχαστούν.

Γιαυτο κάπου είπα οτι ο εξοπλισμός οποιος και να ειναι αυτός φαίνεται στα χέρια του φωτογράφου και φυσικά στις ανάγκες του και πάνω απ ολα με το budget που διαθέτει. Ουτε οτι η μια ειναι μάπα ουτε οτι η άλλη ειναι θεά. Ολες εχουν ψεγάδια. Το θεμα ειναι ποια σου ταιριάζει στο να κάνεις τη δουλειά σου.

Οσο για το CA εννοώ Chromatic Aberration, και οχι Calibration
ρίξε μια ματιά εδώ

Ο κάθε φακός εχει τα δικά του frings, γιαυτο σου ειπα να φτιάξεις 4-5 profiles οσα και οι φακοί που έχεις αν και σχετικό ειναι αυτό γιατι αν τραβάς σε οτι να ναι διάφραγμα αλλαζει το CA.

Απο την εμπειρία μου και τα τεστ που έχω κάνει so far καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

Οι primes εχουν τα λιγότερα frings
Οi Sigma APO και οι Canon DO, εχουν επίσης τα λιγότερα frings.
Οι ultrazoom φακοί (18-200) υποφέρουν απο αυτο το δαίμονα.
Οι υπερευρυγώνιοι επίσης υποφέρουν.

Επισης παιζει ρόλο το διάφραγμα. αν ειναι ορθάνοιχτο ειναι μεγαλυτερή αυτη η παρενέργεια, αν ειναι κλειστό λιγότερο.

προσοχή στη διόρθωση γιατι σε πολλές περιπτώσεις κοστίζει σε οξύτητα, αρα μη ξεχνάς να διορθώνεις και την οξύτητα σου πριν κάνεις open ;)
"Ναι ρε Στελιο! Ξερω τι ειναι το CA! Ειπα εγω καπου οτι ειπες Calibration? Χρωματικο αποκλεισμο (Chromatic Abberation) ειπα! Αν ειπα Calibration γραψε λαθος! Απλα λεω δεν ξερω αν θα μπορω να το δω καθαρα σε μια ακαλιμπραριστη οθονη! Οταν η οθονη ειπα δεν ειναι καλιμπραρισμενη τοτε ισως να μη βλεπω σωστα τα χρωματα και τους τονους για να μπορεσω να κανω σωστο defringing!!"

μα τι σχέση εχει αν ειναι ακαλιμπράριστη η οθόνη; σε TN panel νομίζεις οτι δεν φαίνονται τα frings?????? για ανοιξε μια RAW κανε zoom μεγαλύτερο απο 100% και δες τις άκρες; και παιξε μπάλα με τα CA μπαράκια. Θα καταλάβεις που μηδενίζουν ;)

με αυτο που έγραψες περι calibration και monitor panel κατάλαβα οτι κατάλαβες λαθος γιαυτο το διευκρίνισα!
Άσχετο, και η d3s τώρα δε βγήκε; 12 megapixels δεν ειναι και αυτή; χαχαχαχαχ
να δω ποσες άλλες ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ 12αρες θα βγάλετε να κοροιδεύετε το κόσμο LOL

εγω θέλω να δω την 1Ds mark4 που θα βγεί κάποια στιγμή, και τότε να δω τι λενε!!!!!!!!

Ο 14-24 ειναι εξαιρετικός, ισως ο καλύτερος φακός που εχει η Nikon, και ο μοναδικός που δεν έχει η canon.
Η Canon εχει εναν 14αρη prime αλλα δεν τα πηγαίνει και τοσο καλά στα ανοιχτά διαφράγματα αυτος.

Πρόσφατα είδα κάτοχο 5D mark2 και να εχει καρφωσει τον 14-24 της nikon με adaptora και manual δαχτυλίδι διαφραγμάτων για το λόγο οτι δεν εχει η Canon 14-24. και ο 14αρης της ειναι λίγο τσιμπημένος.

αντίστοιχος πες ειναι ο αξιοτατος 16-35L και ο φτηνός και τιμιότατος 17-40 που η Nikon δεν εχει ουτε στον ύπνο της :)

καληνύχτες! και αυριο μέρα ειναι
Βρε ασχετε, ασχετε ανθρωπε, ανόμοια πράγματα σύγκρινεις? Το FULL FRAME της D3s που δεν εχει βγεί ουτε ενα μήνα με το APS-C 1.6 της 7D ?????
Που και πάλι ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ γιατι δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές στα samples και μη ξεχνάς οτι η Nikon μετράει απο ενα ISO παραπάνω απο αυτό που μετράει η Canon, και για πες μου και τις τιμες τους χαχαχαχα.

Φύσικα αγόρι μου η FF θα ειναι πιο καθαρή. Μεγαλύτερος αισθητήρας λιγότερος θόρυβος!!!!! πωωωω. οκ τελικά αποδείχθηκε οτι μιλαω με άσχετο!

FF με 1.6 σύγκριση! οκ το ειδαμε και αυτό! και να ποιος δεν εχει πιάσει Canon στα χέρια του! αν είχες θα ήξερες οτι η 7D εχει 1.6 αισθητήρα! ΠΩΩΩΩ ελεος!

Τι αρρώστεια ειναι αυτη ντε και καλα να σου πω οτι θεα Nikon σου ειναι καλύτερη απο τη Canon, μα ειναι σοβαρά πράγματα τωρα αυτα! ΕΛΕΟΣ!!!!!!

Ο λόγος που το τραβάω ειναι οτι ρίχνεις ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ φιλε μου. Να δεχτώ οτι εισαι ερωτευμένος με τη μηχανή σου ναι γιατι κοστίζει η άτιμη και πρέπει να προστατέψεις τη τιμή της, αλλα οχι και οτι αξίζει τα λεφτά της για τη ποιότητα εικόνας που δίνει!!!!!!!!! ΠΟΤΕ!!!!!!! ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ! τα 12 ειναι 12!!!!! ΤΕΛΟΣ!


george stamos είπε:
Αντε να δουμε αυτη η καραμελα ποτε θα σταματησει με τα ψευτικα πιξελς της κανον
Παρακατω βαζω κοντρα ΙΣΟ 2500 της D3s και κανω μεγενθυση την φωτογραφια της D3s ιδιο μεγεθος με την ΣΟΥΠΕΡ 7D και το ΙΣΟ της 7D μαλιστα στο 12,800 .
Η ξεφτιλα που τρωει εδω η Canon 7D δεν λεγεται τα χρωματα της ειναι για να γελας ενω στην νικον τα διατηρει φανταστικα ασε που το αρχειο της νικον ειναι πολυ μα που πιο καθαρο .
25,000 ΙΣΟ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝ ΣΤΟ 12,000
ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΨΕΥΤΟΠΙΞΕΛΕΣ ΚΑΝΟΝ


Θαυμαστε το 25,000 της νικον ειναι ανω φαντασιας ακομη και σε μεγενθυση στα 18 μεγκαπιξελς, αντε κριτικακη τρεχα τωρα αχαχαχααα

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Δεν υπάρχουν γενέθλια σήμερα

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης