"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Εδω προτείνω να καταχωρούμε απορίες σχετικές με την επεξεργασία εικόνας με την ελπίδα οτι κάποιος θα βρεθεί να μας τις λύσει.
Ετσι λογικά θα συγκεντρωθεί ένα ωραίο αρχείο που θα χρησιμέψει και σε ανθρώπους που θα ταξιδέψουν φωτογραφικά μαζί μας ακόμα και μετά απο καιρό.

Προβολές: 199

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Πενυ γλυκεια μου ,δειξε μου μια φωτο με αυτην την επεξεργασια ,γιατι δεν καταλαβα τι γινετε
Ενταξει Πενυ μου ,σε ευχαριστω.
Απλα στην περιγραφη σου εκανες ενα μικρο λαθακι.το canvas size το εφαρμοζεις στο backround και οχι στο layer 1
Προφανως το εγραψες κατα λαθος,γιατι στην πραξη ειναι σωστο...
Ρωτησα μηπως ενοουσες κατι αλλο
από που θα μπορούσα να κατεβάσω το photoshop???????
απο εδω --> http://www.adobe.com/downloads/
κάνεις μια εγγραφή στην adobe και κατεβάζεις την trial έκδοση για 30 ημέρες.
ok στέλιο σε ευχαριστώ!!!!
Οι συζητήσεις αυτές πιστεύω ότι είναι χρήσιμες για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει κάτι παραπάνω από το να κάνει απλά ένα κλικ. Στα πλαίσια της ομάδας μπορούμε να μοιραστούμε γνώσεις και γνώμες για την ενημέρωση όλων.
Εγω σχετικά με την ψ.φ. έχω αρκετά ερωτηματικά και ψάχνω απαντήσεις.
Προς το παρόν θα αναφέρω μόνο ένα θέμα. ΘΟΡΥΒΟΣ στην φωτογραφία.
Πώς δημιουργείται;
Στη λήψη; ( Σε υψηλά ISO; μεγάλο χρόνο έκθεσης; σε κάτι άλλο;)
Είναι πρόβλημα της μηχανής;
Εμφανίζεται κατά την επεξεργασία;
Και αφού δημιουργηθεί, υπάρχει τρόπος να απαλαγούμε ή να τον μειώσουμε;
Αν κάποιος φίλος/η έχει χρόνο και διάθεση να μου δώσει απαντήσεις θα τον ευχαριστούσα.

Να σημειώσω ότι διαθέτω το Photoshop CS2 στο οποίο, προς το παρόν, λίγα πράγματα γνωρίζω.
υπάρχουν 2 είδη θορύβου στο ψηφιακό
ο χρωματικός θόρυβος που ειναι και ο πιο ενοχλητικός (κοκκινοπράσινες κουκιδίτσες σε σκούρες υφές)
και ο κόκκος που αλλοιώνει την υφή τις περισσότερες φόρες προς το άσχημο.

Ο ορατός θόρυβος δημιουργείται στο λιγοστό φως οπου ο αισθητήρας "βλέπει" πιο πρόχειρα και υπολογίζει τι πρέπει να τραβήξει.

Το λιγοστό φως βεβαια μπορεί να σημαίνει ενα σκοτεινό δωμάτιο, η μια κακή ρύθμηση και σε φωτεινό χώρο ωστε να δείχνει σκοτεινός (πχ πολυ γρήγορη ταχύτητα που η μηχανή δεν προφταίνει να αρπάξει το απαιτούμενο φως της σκηνης).


Τρόποι αποφυγής:
- Χρησιμοποιούμε το χαμηλότερο ISO στη μηχανή. 50-100
Αν δε μπορούμε να το αποφύγουμε, καλό ειναι να μη ξεπερνάμε τα 800 εκτός αν γνωρίζουμε τι κάνουμε και το θέμα μας εχει καποια υφή που δεν θα πολυφαίνεται ο θόρυβος.

- Χρήση RAW αντι για JPEG και επεξεργασια εκ των υστέρων.
Εαν δεν θελόυμε τη χρήση RAW καθώς ειναι πιο μεγάλα σε οκγο σε σχέση με τα JPEG τοτε υπάρχει δυνατότητα μείωσης θορύβου στο JPEG απευθείας απο τη μηχανή, αν ενεργοποιηθούν τα NOISE REDUCTIONS στις επιλογές της μηχανής, με μοναδική παρενέργεια να αργούν οι λήψεις να γραφτούν στη κάρτα γιατι περνάνε απο φιλτράρισμα.

Στη περίπτωση χρήσης RAW, ενα καλό πρόγραμμα οπως το Lightroom έχει επιλογές αποθορυβοποίησης και οξυνσης λεπτομεριών, ωστε να μη χαλάσει η υφη της φωτογραφίας και να φύγει αποτελεσματικά ο θόρυβος αυτής.
Μόλις σήμερα γύρισα απο διακοπές και είδα τις απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ όλους που απάντησαν για το θέμα του ψηφιακού θορύβου. Εμαθα μερικά πράγματα και θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω.
apo edw me Torrent: http://thepiratebay.org/torrent/3967056/Adobe_Photoshop__CS3__Exten...
olokliro k oxi trial

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΤΣΑΚΗΣ Η"ΑΓΡΙΜΙ είπε:
από που θα μπορούσα να κατεβάσω το photoshop???????
Παιδιά δουλεύει κανείς το photoshop CS4; ξέρει αν είναι πιο "βαρύ" πρόγραμμα και με πολλές δυνατότητες από το CS3;
Έχω το CS3 και αν πραγματικά αξίζει πείτε μου κάποια free έκδοση του CS4.
Το CS4 αξίζει αν αποκτήσεις την x64 έκδοση αλλιώς είναι λίγο βαρύ. Το πρόβλημα με την x64 είναι ότι πολλά plugins δεν δουλεύουν.
Μου αρέσει πολύ η ενασχόληση με την φωτογραφία και θα ήθελα να μάθω περισσότερα.. Θα ήθελα αν γνωριζει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες βιβλιογραφίας για "αρχάριους".. Να ξεκινήσουμε απο τα βασικά! Τα περισσότερα σχόλια περι επεξεργασίας μου φαίνονται κινέζικα.!!!.Ευχαριστώ πολύ..

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Δεν υπάρχουν γενέθλια σήμερα

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης