"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την απεικόνιση των φωτογραφιών μου.

Δηλαδή στην οθόνη του σπιτιού μου βλέπω τις φωτογραφίες μου αρκετά φωτεινές με σωστά χρώματα ,σε κάποιες άλλες οθόνες  πάλι τις βρίσκω σκουρότερες κ.λ.π.

 

Άρα ερχόμαστε στο θέμα του calibrating που θέλω να με βοηθήσετε…

Πως μπορώ να ξέρω ποια είναι η σωστότερη ρύθμιση για την οθόνη μου έτσι ώστε να επεξεργάζομαι σωστά τις φωτογραφίες μου.Δηλαδή ότι βλέπω εγώ να βλέπετε και εσείς από την δικιά σας οθόνη αλλά και στην εκτύπωση.

Ποιες οθόνες υπάρχουν στην αγορά για αυτή τη  χρήση  και σε τι κόστος?

 

Προβολές: 104

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

εγώ πήρα πριν κανα χρόνο το spyder 2 pro. κάνει δουλειά κατ' όπως δείχνει το αποτέλεσμα πριν και μετά την διόρθωση.
Συνήθως με βάζει να πειράξω τη φωτεινότητα μέχρι να έρθει σε σημείο να βλέπω τις διαβαθμίσεις του γκρί που μου δείχνει και στην συνέχεια τα χρώματα για να πιάσουν μια συγκεκριμένη θερμοκρασία 6500K. Μετά μετράει όλες τις διαβαθμίσεις και κανονίζει προφανώς που θα τις φέρει σωστά.

Είχα πρόβλημα κυρίως με το πώς φαίνονται οι φωτογραφίες σε άλλες οθόνες πχ το πράσινο μου το βλέπανε κιτρινωπό.

Τώρα για την σωστή φωτεινότητα αυτό παίζει από οθόνη σε οθόνη και από καλιμπραρισμένη σε ακαλιμπράριστη . Γιατί και εσύ να φτιάξεις σωστό προφίλ ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί άλλο, το φωτογραφείο άλλο (συγκεκριμένα μου τις βγάζει κατα 1-2 στοπ πιο σκούρες απο οτι τις βλέπω εγώ), ο κάθε χρήστη άλλο. Μπορεί εσύ μετά το καλιμπράρισμα να την βλέπεις σωστά (όσο σωστά νομίζει το καλιμπραριστήρι) ο άλλος όμως που δεν έχει ρυθμίσει την οθόνη του ή που δεν έχει καλή όθόνη ή είναι ρυθμισμένη αλλιώς θα την βλέπει αλλιώς.


Επίσης τα σωστά χρώματα όπως είπε και ο Γιώργος, εξαρτώνται και απο το Panel που έχει η κάθε οθόνη.
Συνήθως οι ακριβές hp dell eizo apple οθόνες δεν έχουν tn-panel που είναι το χειρότερο για χρήση σε φωτογραφίες.
βλέπεις ολους τους τόνους εδω
και εδώ ?

ανέβασε το contrast αρκετά και παίζε με το brightness μεχρι να τους δεις όλους.

αν η οθόνη ειναι περίεργη, και calibrατίρι να πάρεις, περίεργη θα παραμείνει.
συνήθως το standar profile στις οθόνες δειχνει σωστά ολους τους τόνους sRGB space.

Βεβαια δεν σκέφτονται ολες οι οθόνες "φωτογραφικά"
Γιώργο,Αντώνη και Στέλιο σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Γιώργο ωραίο το Spyder αλλά στην Ελλάδα στα 200 ευρώ βγαίνει περίπου.
Μπορεί να το νοικιάσω από κάποιον που το έχει ήδη.Βέβαια δε νομίζω η οθόνη μου να αξίζει
καλιμπραρίσματος.Έχω μια lg 19άρα 2 χρονών.

Νομίζω πως αξίζει να δώσεις λεφτά σε μια καλή οθόνη.Αλλά αν θα αγόραζα τώρα θα έπαιρνα το 27άρι imac να είμαι υπέρκαλλυμένος.Βέβαια δεν υπάρχει σάλιο αλλά σιγά σιγά.Όσο για τις εκτυπώσεις είναι μεγάλο μανίκι...Προς το παρόν θα δοκιμάσω σε κάποιο τοπικό μαγαζί να εκτυπώσω.

Αντώνη πολύ σωστά αυτά που λές.Στέλιο χρήσιμοι οι συνδέσμοι σου αν και τα έχω ρυθμίσει με παρόμοιο πρόγραμμα της Nvidia.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης