"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Πώς αρχειοθετείτε τα αρχεία σας?
Εγώ συνηθίζω να σώζω τα raw μου αμέσως μόλις τα περάσω από την κάρτα μνήμης της μηχανής στον υπολογιστή σε dvd. Δίνω μία συντομη περιγραφή, πχ " ORIGINALS Βιέννη 2009.1" και μετά "originals Βιέννη 2009.2" κοκ.
Έπειτα όταν επεξεργάζομαι κάποια από τα αρχεία αυτά και τους δινω την τελική τους μορφή, σώζω και τα αρχεία .psd (του photoshop) με όλα τα στάδια της επεξεργασίας σωσμένα σε layers και το τελικό εκτυπώσιμο .jpg σε ένα folder στον οποίο δίνω και το όνομα της φωτογραφίας. Έτσι καταφέρνω να τα έχω μαζί πάντα. Στο όνομα της φωτογραφίας δεν αφαιρώ ποτέ την αρίθμηση που έχει δώσει κατα τη λήψη η ίδια η κάμερα, γιατί έτσι μπορώ να την αναζητήσω πιο εύκολα στον υπολογιστή όταν θέλω αργότερα να εντοπίσω την επεξεργασμένη ή το πρωτότυπο raw. Στη συνεχεια σώζω τα folders με τις επεξεργασμένες σε διαφορετικά dvd.
Τα dvd τα κρατώ σε ντοσιέ με τρυπημένα φύλλα για cd (4 ανά φύλλο) τα οποία μπορούν να δεχτούν και χάρτινη ετικέτα στο πλάι. Εκεί γράφω τα ονόματα των folders. Κρατώ άλλα ντοσιέ για τα raw και άλλα για τα επεξεργασμένα.

Εσείς...πώς το κάνετε?? :)
Μήπως έχετε άλλο τρόπο πιο εύκολο και ασφαλή για την συντήρηση των dvd και την εύκολη πρόσβαση στο περιεχόμενο τους?

Προβολές: 413

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

χα χα Αφροδίτη, αν ημουν κλέφτης θα σε ρώταγα σε ποιό ράφι βάζεις τα DVD με τις πολύ ομορφες φωτογραφίες σου για να τις κλέψω @χεχε :) καθώς δεν θα δυσκολευτώ να δω πως εχεις ταξινομήσει τα DVD μετά απο αυτά που αναφέρεις ;)!

ο δικος μου τρόπος ειναι ο εξης:

4 δίσκοι απο 1 TB ο καθένας (μέχρι στιγμής, τέλος του έτους +2 TB δίσκοι ακόμα γιατι γεμίζει ο RAW)

Στο 1ο δίσκο ολα μου τα RAW με χρονολογική σειρά γιατι είμαι και ξεχασιάρης :))
F:\PHOTOS\2009 - CANON EOS 450D\08 AUGUST\04 - 10 aug # ΣΥΡΟΣ - ΜΥΚΟΝΟΣ

αρα ο PHOTOS εχει το αρχείο μου όλο, ο "2009 CANON EOS 450D" οσες τράβηξα το 2009 με τη συγκεκριμένη μηχανή, ο "08 AUGUST" ολες οι δουλείες του 8ου μήνα (Αυγούστου) και "04 - 10 aug # ΣΥΡΟΣ - ΜΥΚΟΝΟΣ" ο προορισμός μου.
Επίσης δεν σβήνω ποτέ φωτογραφία RAW εκτος αν πατήθηκε καταλάθος και ειναι άκυρη / κουνημένη, εντελώς μαυρη ή εντελώς καμμένη, κοινώς άχρηστη 100%

Στον 2ο δίσκο κρατάω τα PSD που έχω μοντάρει απο τα RAW του 1ου
P:\PROCESSED PHOTOS\PSD\ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗ\ΝΟΜΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ\ΚΑΛΑΜΑΤΑ

ίδια λογική οπου υπάρχει \ αλλάζει ο φάκελος, εκεί ειναι πιο ταξινομημένα τα πράγματα και τα PSD συγκεκριμένα απο κάθε φωτογράφηση ανα νομό/περιοχή, η πέρα απο τους νομούς ανα project

Τελικά JPEG κρατάω μόνο σε 800px ανάλυση optimized + ready for web στο φάκελο WEB μέσα στα PROCESSED PHOTOS.
αν χρειαστώ κάποιο σε μεγάλη ανάλυση ανοίγω το PSD και το μετατρέπω απευθείας σε JPEG, αρα δεν υπάρχει λόγος να κρατάω JPEG μεγάλης ανάλυσης αφου προκύπτει οποτε θέλω απο το PSD.

Οι άλλοι 2 δίσκοι κρατάνε ακριβές αντίγραφο των 2 αρχικών. Sorry, παίρνω σοβαρά τη δουλειά μου, και 60 ευρω παραπάνω για ενα δίσκο που θα με κρατήσει 2-3 χρόνια = τίποτα!

cd / dvd γράφω μόνο καμιά ταινία η mp3 για το αυτοκίνητο. Τα δισκάκια δεν γράφονται πάντα καλά, ειδικά τα DVD μια σκόνη να πάρουν απο κάτω πριν την εγγραφή, και μετα δεν διαβάζονται και κολλάνε, χαλάνε εύκολα με το χρονο (ειδικά κατι Creation CDs που είχα απο το 2002-2003 δεν διαβάζονται κάν πλεόν μετα το 2005, άλλα κιτρίνισαν απο πάνω και άλλα εγιναν διάφανα εντελώς το 2009 (διάβρωση υλικού)), πιάνουν οκγο, χάνονται, γρατζουνίζονται.. ούτε να τα βλέπω δε θέλω. εχω χάσει πολύτιμα για την εποχη DATA με αυτά.


Για τα δεδομένα σας χρησιμοποιήστε δοκιμασμένες, αξιόπιστες και γρήγορες λύσεις! 2 σκληροι δίσκοι! έναν για δουλειά και έναν για backup!, επένδυση 100% 3-5 χρόνια εγγύηση δίνουν, και να χαλάσει καποιος στην 3ετία, σας τον άλλάζουν δωρεάν 99% περιπτώσεων, και δεν χάνετε τίποτα οσο αφορα τα δεδομένα σας.
τα σώζω κάπως έτσι -> 2009/Αύγουστος/09 (οι φωτογραφίες που τραβήχτηκαν στις 9/8/2009....
Εκεί μέσα υπάρχει φάκελος Raw για ολα τα Raw και τα Jpg χύμα.
Κρατάω σε 3 σκληρούς backup κάθε φορά που βάζω φωτογραφία στον υπολογιστή. Και αυτό γιατί μου κάηκε ένας με 40gb φωτογραφίες.... ευτυχώς υπήρχαν και σε άλλο οπότε οκ!

Σε dvd τα βάζω όλα μαζί πάλι ανα διαστήματα 2 -3 βδομάδες.

Αυτά.
Εχω αρχήσει 4 μήνες τώρα και βάζω όλες τις φώτος σε μία τάξη:
Εγώ έχω 3 σκληρούς 1ΤΒ και 2 500GB . O Eνας 1ΤΒ κοντεύει να γεμήσει με φώτο απο διάφορα μέρη που βγάζω, με μήνα και ημερομηνία κανονικά. Στον άλλον 1ΤΒ έχω διάφορα Video αυτά που τραβάω εγώ. Εχω πολλές σκόρπιες φώτο στους άλλους σκληρούς, εκτός του ένα 500άρι είναι καινούργιος. Φυσικά όλες η φώτος είναι σε JPEG φορμάτ.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης