"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Καλησπέρα παιδιά και πάλι,αφού ξεκίνησα τα μαθήματα στην Ε.Φ.Ε. Κρήτης και θέλω να ασχοληθώ πιο σοβαρά με το άθλημα θέλω να ανέβω κατηγορία από την αγαπημένη μου nikon d40.

Σίγουρα θα μου πείτε όλοι να μην αλλάξω εταιρεία απλά ακούω πολύ καλά λόγια και για τις canon dslr και θα ήθελα τη γνώμη σας για αλλαγή στρατοπέδου.Έτσι κι αλλιώς στην 40άρα μου δεν έχω άλλο φακό.

Τώρα για το θέμα της τιμής δεν έχω αποφασίσει ακόμη,ενώ στην αρχή έλεγα για 1000 ευρώ τώρα γλυκοκοιτάζω και τις full frame.

Όσον αφορά τις Nikon έχω διαβάσει καλά λόγια για τις D90 και d300s που είναι περίπου στα 1000 με 1300.Δεν με ενδιαφέρει η ικανότητα βιντεοσκόπησης.

Τι μου προτείνετε εσείς ρε παιδιά.Ευχαριστώ πολύ.

Προβολές: 1286

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Πω πω που έφτασε το ερώτημα μου...Ωραία συζήτηση με ένταση.
Όσον αφορά τον λόγο αλλαγής της μηχανής μου είναι ότι τα 6 mp σε raw όταν γίνει crop η φωτογραφία πέφτει αρκετά σε ποιότητα.Για αυτό τον λόγο έλεγα να πάω σε κάποιο νεότερο μοντέλο.

Γενικότερα από τις συζητήσεις με άλλους φωτογράφους ερασιτέχνες ή μή,μερικοι προτείνουν την d300s με έναν 18-200vrII στα 2000 ευρώ περίπου ή σε μία d5000.

Βέβαια μου πρότειναν να μείνω και στην 40αρα μου και να αγοράσω έναν 18-200vrII να κάνω την δουλειά μου.

Εννοείται βέβαια πως συμφωνώ ότι αυτά τα 30000 iso και κάτι αστρονομικά ποσά είναι μαγειρευτά νούμερα για χάρη εντυπωσιασμού.
Η δικιά μου πρόταση Γιάννη είναι πολύ κοντά σε αυτό που έγραψες τελευταία.
Δηλαδή πάρε τον Nikon 18-200mm VRII μόνο του και δούλεψε τον με το σώμα που έχεις. Αν δεις ότι σε καλύπτει σε όλα τα θέματα που τραβάς (πράγμα πολύ πιθανό) μετά αγοράζεις και ένα καλό σώμα (η Nikon D300s που γράφεις είναι εξαιρετική επιλογή). Αν πάλι δεν σε καλύπτει ο φακός σε όλα τα θέματα που τραβάς, αντί να αγοράσεις σώμα, αγοράζεις δεύτερο ή και τρίτο φακό αν χρειαστεί. Η αγορά καλύτερου σώματος μπορεί φυσικά να πραγματοποιηθεί κάποια στιγμή, σε μεταγενέστερο όμως χρόνο....
Να έχεις πάντα υπόψιν σου ότι οι φακοί είναι πιο καλή επένδυση από τα σώματα, γιατί διατηρούν την αρχική τους αξία σε βάθος χρόνου εν αντιθέσει με τα σώματα όπου οι τιμές πέφτουν συνέχεια με ταχύτατους ρυθμούς και γιατί μπορεί να αλλάξεις 5 σώματα και να έχεις τους ίδιους φακούς!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,είμαι και εγώ πολύ κοντά στην αγορά του 18-200vrII.Αν με φτάσουν τα οικομικά μου θα πάω για d300s.
Συμφωνώ με το Γιώργο για τις δυνατότητες της D300s αλλά στην πρότασή του για την D5000 δεν θα την προτιμούσα γιατί δεν διαθέτη το AF στο σώμα,θα διάλεγα την D90.
Εγω θα συμφωνησω με τον Βασιλη!!!! η D90 ειναι Πραγματικο κελεπουρι!!! ειναι στο 99% να παω να την παρω! και επειδης μου αρεσουν τα τοπια λεω να παρω και τον TOKINA 11-16 2.8 Exω ακουσει καλα λογια γιαυτον το φακο!
Γιάννη ο 11-16 ειναι φωτεινός, οξύτατος και αρκετά ανοιχτομάτης σε ευρος. Τον εχω δουλέψει σε f/4 και νετάρει απίστευτα απο άκρη σε άκρη.

Η διαφωνία μου σε αυτο το φακό ειναι τα συγκρατημένα του 11mm αν ηταν 10αρης θα μιλάγαμε για τον καλύτερο υπερευρυγώνιο που εχει βγει ποτε σε 1.6 crop.

Αν θες αυτη την παραμόρφωση δραματικότητα που δίνουν οι υπερευρυγώνιοι χρειάζεσαι 10αρη φακό δακγωτό!
Αχιλλέα, εξαρτάται αν θες ποιότητα η ευκολία,

2.8, βάρος, κοντό zoom = ποιότητα (πχ 24-70)

μεταβλητό f, μακρύ zoom, λιγότερο βάρος = ευκολία (πχ 18-200)

Η ποιότητα κοστίζει, αλλα όλα εξαρτιώνται απο το τύπωμα, αν κανεις 60x40, και το APS-C ψιλο-λιγο ειναι, και οι 18-200, μετριοκακοί.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΤΣΑΚΗΣ Η"ΑΓΡΙΜΙ είπε:

για τον φίλο μου τον γιάννη
Kαταρχάς καλορίζικη η d300s με τον 18-200 vr2 Γιώργο,τελικά άλλος ήθελε να αγοράσει μηχανή,ο Γιώργος και ο Αχιλλέας βλέπω να αγοράζουν...Εγώ τελικά λόγω έλλειψης χρημάτων δεν θα αγοράσω προς το παρόν τίποτα και θα αρκεστώ στην ωραία κουβέντα μας.
Aχιλλέα νομίζω πως πρέπει να το ρίξουμε στο τζόκερ μπας και μας φτάσει το χρήμα...
πολυ σωστή η κουβέντα οτι το μέσο δεν κάνει τον φωτογράφο.

πολυ σωστή και εκείνη ομως, να ειχα το καλύτερο μέσο θα εβγαζα τρομερή ποιότητα στις φωτογραφίες μου εφόσον ξέρω τι θέλω.

αν μπορείτε να ζυγίσετε τις 2 απόψεις, ειναι σα να ζυγίζετε το χρήμα με το αποτέλεσμα.
μη πέφτετε σε τρυπάκια καταναλωτισμού και ξεμυαλίσματα χωρίς ουσία.

Δείτε λιγο τα θέματα σας και αναρωτηθήτε αν πραγματικά χρειάζεστε αναβάθμιση εξοπλισμού.

υπο studio συνθήκες εχω δει compact μηχανες να παραμιλάνε. αν έχεις θέμα και φως... και σε κουτάκι απο κονσέρβα να τρυπώσεις film και να κανεις pinhole, η εμπνευση ειναι 100% δική σου.
εξαρτάται τι φωτογραφία κάνεις, αν κανεις αφαιρετική δρόμου και ασπρόμαυρο, η πιο φτηνη compact ειναι λουκούμι!
δεν ενοχλείς τους περαστικούς, δεν χρειάζεσαι raw, η ποιότητα ειναι αδιάφορη, μονο θέμα + φως.

τωρα αν θελεις να κάνεις νυχτερινό και θες ολους τους τόνους εε εκει χρειάζεσαι dynamic range αθόρυβους αισθητήρες, που οι μεσαίες της Nikon (D90 D5000) φαίνεται να υπερέχουν.

αν εισαι ασυμβίβαστος, πηγαινεις σε FF αισθητήρες, και L series φακούς η καλούς αντίστοιχους 2.8 και τα σκάς κανονικά.


το θέμα ειναι θα τα πάρεις τα λεφτά σου πίσω; η απλά κανεις το hobbie σου;

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης