"Φωτογραφικό Ταξίδι"

Ελληνική Λέσχη Φωτογραφίας

Να τονίσω εξ αρχής με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι η αναφορά μου αυτή δεν γίνεται ούτε εμού θιγομένου ούτε θέλοντας να θίξω απολύτως κανέναν συγκεκριμένα.

Μερικές σκέψεις θέλω απλώς να καταθέσω σχετικά με ένα θέμα το οποίο και απο αυτή την ιστοσελίδα έχει ξαναθιγεί και αλλού πολλές αντικρουόμενες και ενίοτε ρηξικέλευθες συζητήσεις έχει εγείρει:τον τύπο και τον τρόπο σχολιασμού των φωτογραφιών.

Κατ'αρχάς μιά φωτογραφία προϋποθέτει θεματολογικό περιεχόμενο,νοηματικό προσανατολισμό,

εκφραστική δυνατότητα,συναισθηματικό(συχνά,δε,και σωματικό)φορτίο,πλούσια αισθητηριακά δεδομένα,τεχνική και τεχνολογική υποδομή τα οποία ποικίλουν στον καθένα ο οποίος έχει επιλέξει αυτή την δημιουργική απασχόληση.

Η σύνθεση,η προοπτική,τα χρώματα,οι γραμμές,τα μοτίβα,τα σχήματα,το κάδρο,η εστίαση,οι τόνοι,η ευκρίνεια,η θεματική πρωτοτυπία και ευρηματικότητα,οι κατάλληλες εστιακές αποστάσεις,η σωστή  φωτομέτρηση και έκθεση,τα εφφέ,η επεξεργασία,ο κατάλληλος τίτλος και τόσα άλλα είναι επιμέρους στοιχεία τα οποία "εκτίθενται"μαζί με κάθε τελική εικόνα που βλέπουμε.

Κοντολογίς, κάθε φωτογραφία αποτελεί εν δυνάμει ένα πολιτιστικό γεγονός.

Μικρό ή μεγάλο,σημαντικό η ασήμαντο το οποίο-όπως κάθε άλλο πολιτιστικό γεγονός-απευθύνεται πρωτευόντως στην εσωτερική πνευματική συγκρότηση του καθενός και αναλόγως αυτής διεγείρει με υπερβατικό τρόπο το αισθητικό και συναισθηματικό περιεχόμενό του μετατρέποντάς το σε λόγο γραπτό ή προφορικό,σιωπηλό(σκέψεις) ή έναρθρο.

Διότι,όπως και να το κάνουμε "ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ"

Δενγνωρίζω άλλα πολιτιστικά γεγονότα απέναντι στα οποία να στεκόμαστε με μονολεκτικές ή σύντομα περιφραστικές αναφορές τύπου "καλό,πολύ καλό,καταπληκτικό,μπράβο" κ.λ.π.γιατί το κάνουμε αυτό στη φωτογραφία(δεν τη θεωρώ τέχνη) και μάλιστα άνθρωποι του ιδίου χώρου-συναφιού;

Όλος αυτός ο εσωτερικός μηχανισμός ,η εσωτερική "δόνηση"που προανέφερα μόνο σε ελάχιστους  υφίσταται και λειτουργεί ώστε να τους οδηγήσει  ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ σε ένα ουσιαστικό σχολιασμό και όχι σε τυπικότητες;

Τί δουλειά έχουμε στα πολιτιστικά δρώμενα άν δεν μπορούν αυτά να μας αλλοιώσουν επι τα βελτίω;

Τελειώνοντας,και για να διαλύσω κάθε αμφιβολία για τις προθέσεις μου,θέλω να πώ το εξής:

Άσ με συγχωρέσουν για τη μακρηγορία μου κάποιοι φίλοι στα σχόλια αλλά άν κάνω ποτέ σχολιασμό του "άλλου" τύπου θα νιώσω πρωτίστως ΕΓΩ ΕΝΔΕΗΣ!

Προβολές: 228

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για τις προθέσεις σου Δημήτρη

Είναι εμφανής η προσπάθεια που κάνεις για μια ποιο εποικοδομητική κριτική

Όμως κάθε ημέρα ανεβαίνουν περίπου 60 φωτογραφίες

Αυτό καθιστά σχεδόν αδύνατη την αναλυτική κριτική

εάν πάλι επιλέξουμε καμιά δεκαριά για τέτοιου είδους κριτική αδικούμε τους υπόλοιπους που περιμένουν και αυτοί ένα σχόλιο

εδώ μπαίνει και η αυστηρότητα του σχολίου

όσο καλύτερος είναι ο φωτογράφος τόσο ποιο αναλυτική κριτική απαιτείται και σημασία στη λεπτομέρεια στο πεδίο της κριτικής

αυτό στη πραγματικότητα αδικεί τους έμπειρους που τους ψειρίζουμε

Δηλαδή δίκοπο μαχαίρι

Έξω όμως απο όλα αυτά συμφωνώ με τη προσπάθεια που κάνεις, μια και το είχα επιχειρήσει και εγώ στο παρελθόν, και τα παράτησα γιατί μου κάκιωσαν

έφτιαξα λοιπόν μια ομάδα ( Να το Πάρει το Ποτάμι ) που με τη θέλησή του το μέλος θα αναρτήσει τη φωτό του για αυστηρή κριτική και προτάσεις

Ελάχιστοι ανταποκρίθηκαν και σύντομα ατόνισε

Δεν αντέχουν όλοι αυστηρή κριτική Δημήτρη μου

Δημήτρη με το αυστηρή εννοώ την κριτική που δεν επηρεάζεται απο συναισθηματικούς φιλικούς δεσμούς

Ουδέτερη και ανεπηρέαστη στη κυριολεξία

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Χορηγοί

ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΣΕ
ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τηλ. 2321085880
PhotoSTAR.gr


ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ

Γυναικεία - Ανδρικά Υποδήματα

tsoumpas.gr

Γενέθλια

Σημερινά γενέθλια

Αυριανά γενέθλια

© 2024   Created by G.D.Christoloukas.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης